Dziś jest: 15.10.2024
Imieniny: Florentyny, Jadwigi
Data dodania: 2024-09-14 09:02

Aleksandra Sawczuk

Muzyka, wzruszenia, licytacje, a przede wszystkim, wspólny, szczytny cel. Za nami II Maltański Koncert Charytatywny [ZDJĘCIA, WIDEO]

W minioną niedzielę (8 września) w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego odbył się II Maltański Koncert Charytatywny, który odbył się pod hasłem "Widowisko jakiego jeszcze nie było". Produkcja po raz pierwszy została zaprezentowana w Olsztynie, a została przygotowana przez państwa Beatę i Jarosława Tokarczyk. Organizatorami koncertu był Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Instytut Badań i Edukacji Społecznej.

reklama

Najstarsza organizacja charytatywna na świecie”

Niedzielne wydarzenie, z pewnością, należało do wyjątkowych. Odbyło się ono pod patronatem J.E. Nielsa Carla A. Lorijna, Ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce.

W przedsięwzięciu uczestniczył Jacek Tarnowski, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, a na jego zaproszenie na gali pojawili się znamienici goście: Zbigniew Ziejewski (sekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych), Marcin Kuchciński (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Andrzej Abako (starosta olsztyński), Grzegorz Drozdowski (przewodniczący Rady Powiatu Olsztyńskiego), ks. abp Józef Górzyński (metropolita warmiński), Wasyl Tymoshchuk (przewodniczący Rady Rejonu Rowieńskiego na Ukrainie), Christiane Rottman (zastępczyni starosty powiatu Osnabruck w Niemczech) oraz członkowie zarządu fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie: Rafał Szczepański i Henryk Grocholski.

W rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl  Tarnowski odwołał się do kontynuacji koncertu w murach filharmonii oraz wytłumaczył, jak funkcjonuje zarządzana przez niego jednostka.

- To bardzo ważna forma zdobywania pieniędzy dla potrzebujących. Mamy ich pełne spectrum. Pierwszy koncert udał się znakomicie i miał bardzo dobry wynik finansowy, liczymy na to również dzisiaj. Oprócz finansów pojawia się temat wizerunkowy. Mało osób wie, czym jest Zakon Maltański, to bardzo ciekawa instytucja. Najstarsza organizacja charytatywna na świecie, posiadająca ponad 900 lat. Zakon jest podmiotem prawa międzynarodowego, z własną walutą czy ambasadorami – wymieniał Tarnowski.

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Jacek Tarnowski

Beneficjenci

Cały dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz wsparcia potrzebujących z naszego województwa. Beneficjentami koncertu stali się podopieczni trzech warmińsko-mazurskich placówek: Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, Domu Pomocy Społecznej im. Michała Archanioła w Szyldaku oraz Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie. Wszystkie podmioty mają związek z Fundacją Kawalerów Maltańskich.

Warstwa artystyczna i pomyślne licytacje

Na jednej scenie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz zaproszeni goście: wiolonczelistka i wokalistka Izabela Buchowska, wokalistka Paulina Grochowska-Stekla oraz śpiewak Dariusz Stachura.

Artyści (od lewej): Dariusz Stachura, Paulina Grochowska-Stekla i Izabela Buchowska

Koncert podzielony był na dwie części. Każda spotkała się z licznymi oklaskami zachwyconej publiczności. W przerwie między występami widzowie mieli okazję uczestniczyć w licytacjach dobroczynnych, prowadzonych przez aktora i prezentera telewizyjnego, Pawła Burczyka. W rozmowie z naszą redakcją artysta wskazał, iż społeczeństwo posiada bardzo ważną potrzebę niesienia pomocy.

- Nikt nie prosi o pomoc, tylko przychodzi po-moc. Ten, który pomaga, daje moc. Dlatego idziemy po moc! Istnieje bardzo ważna potrzeba bycia pomocnym. Jedni realizują to w domu, a inni idą na aukcję i licytują przedmioty i w ten sposób pomagają – tłumaczył.

Tych, którzy zdecydowali się na wykonanie dobroczynnych gestów było, na szczęście, wielu. Otworzyły się zarówno serca, jak i portfele. Dochód z przedmiotów z całego świata, wystawionych na licytację (obrazy, waza, hulajnoga elektryczna, szabla), wyniósł ponad 27 tys. zł.

Prowadzący licytacje Paweł Burczyk

Zaproszeni goście

Na temat niesienia dobra ochoczo wypowiadali się również zaproszeni na wydarzenie goście, m.in. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, który odniósł się do grona beneficjentów, zaznaczając, iż niosąc pomoc, nie należy zapominać o osobach starszych.

- Każda forma dzielenia się dobrem jest doskonała. Cieszę się, że są ludzie, którym się chce. Chore dzieci bardziej otwierają serca, ale nie możemy zapominać o osobach starszych, którzy chcą godnie przeżyć ostatnie dni. Czekamy na kolejne inicjatywy – zapewnił Kuchciński.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński

W koncercie wziął także udział wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz, znany z chęci włączania się w dobroczynne przedsięwzięcia.

- To są rzeczy, które powodują u mnie wielką radość i chęć uczestnictwa. Wspieram tę bardzo dobrą inicjatywę. Takie akcje przyczyniają się do poprawy jakości życia potrzebujących – tłumaczył.

Służba zdrowia jest trudnym tematem”

Starosta olsztyński Andrzej Abako wspomniał, iż jednym z beneficjentów koncertu było Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie, które w tym roku trafiło pod skrzydła powiatu (placówka wchodzi obecnie w skład Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióro w Dobrym Mieście). Abako poinformował, że proces przejęcia placówki, zarządzanej wcześniej przez Zakon Maltański, wiązał się z dużym trudem i ryzykiem.

- Podjęliśmy duży trud, duże ryzyko. Dzisiaj służba zdrowia jest trudnym tematem, który raczej wszyscy od siebie odpychają. Jako starosta wziąłem na siebie odpowiedzialność, żeby połączyć placówkę w Barczewie z placówką w Dobrym Mieście. Zakon Maltański znalazł partnera w powiecie olsztyńskim. Chcemy, żeby na miejscu panowały godne warunki. Stajemy na wysokości zadania. Łączymy dziś pokolenia osób, które potrzebują pomocy – mówił w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl

Temat podjął również wiceprezes Fundacji Pomoc Maltańska, Rafał Szczepański, zapewniając, iż Zakon czuje dumę w związku z przejęciem barczewskiej placówki przez powiat.

- Przekazujemy pałeczkę powiatowi, jesteśmy z tego niezwykle zadowoleni i wdzięczni. Szpital w dalszym ciągu będzie prowadzony przez bardzo wartościowych ludzi – powiedział.

"Królewna Warmińska Łyna" przyznana

Co ciekawe, w czasie trwania imprezy starosta Andrzej Abako uroczyście wręczył prezydentowi Zakonu Maltańskiego Jackowi Tarnowskiemu statuetkę „Królewny Warmińskiej Łyny” - najwyższe honorowe wyróżnienie powiatu olsztyńskiego, jako wyraz wdzięczności i uznania za prowadzoną działalność dobroczynną.

Uroczyste wręczenie statuetki przez starostę Andrzeja Abako

Jakie wrażenia towarzyszyły innym uczestnikom po zakończeniu wydarzenia?

W rozmowie z naszą redakcją wypowiedzieli się w samych superlatywach. Niektórzy wskazywali momenty, które najbardziej przypadły im do gustu oraz wyrazili wolę wzięcia udziału w kolejnych odsłonach Maltańskiego Koncertu Charytatywnego.

Zadowolenia nie krył również dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Janusz Ciepliński, zapewniając, iż towarzyszą mu „wyłącznie entuzjastyczne emocje”.

- Publiczność była zachwycona koncertem. Towarzyszą mi wyłącznie entuzjastyczne uczucia. Muzycy zawsze grają na 150 procent, a sam fakt pomocy, jest ewidentnie ważny – mówił.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Janusz Ciepliński

Darczyńcy i partnerzy wydarzenia

II Maltański Koncert Charytatywny odbył się dzięki darczyńcom: DFM, Neo Energy Group,  MDDP, Grand Estate Development, Mercedes Benz Auto Idea, IPPON GROUP, GLOBART Print - Drukarnia Wielkoformatowa, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Bezpieczeństwa, Top Farms Group, Hurtownia Odzieży Gracja, JURYSTA, Leroy Merlin, Nobilis Partners- Kancelaria Adwokacka, Hotele DONIMIRSKI, Hotel Omega.

Partnerami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Regionalny Portal Warmii i Mazur Olsztyn.com.pl był głównym partnerem medialnym koncertu, a nasza redakcja miała na miejscu studio koncertowe.

Zachęcamy do obejrzenia obszernej foto- i wideorelacji z wydarzenia!

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • OnOnaOno 2024-09-15 12:01:19 83.5.*.*
    Były prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski, podobnie jak były szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, jest członkiem zakonu maltańskiego. Jest to wybitnie elitarna organizacja. W Polsce może należy do niej z 1,5 tys. osób. Jest rok 2020. Collegium Humanum. Wśród gości biskup Nycz, cała plejada osób z PiS-u. Jest rok 2024. Zakon Maltańskiego. Impreza ,,charytatywna". Wśród gości arcybiskup Górzyński, Cała plejada osób z PO. Co łączy oba wydarzenia. Istnieją organizacje i instytucję, które jaki woatr historii nie wieje zawsze są przy korycie. W PRL - u zakon maltański został wypędzony. Komuniści wiedzieli co robią. PiS wchodzi w tyłek kościołowi podobnie jak PO, PSL i Hołownia. Polska to nie Francją. Dlatego długo jeszcze będzie bałagan w kraju. Stop aborcja to hasło koalicji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl