Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2023-06-07 09:00

Krzysztof Brągiel

MOPS zmieni się w CUS? Usługi społeczne mają być ''szyte na miarę”

MOPS zmieni się w CUS? Usługi społeczne mają być ''szyte na miarę”
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Zamiast MOPS-u będzie CUS? Trwają przygotowania do utworzenia na terenie Olsztyna centrum usług społecznych. Zadanie wynika z zapisów Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Olsztyna do roku 2030.

reklama

Prezydent RP Andrzej Duda 23 sierpnia 2019 r. podpisał ustawę o centrach usług społecznych. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Mimo, że decyzja o utworzeniu i prowadzeniu CUS jest wyłączną kompetencją gminy, zaliczaną do zadań własnych o charakterze fakultatywnym, coraz więcej samorządów decyduje się na takie rozwiązanie. Jednym z nich chce być miasto Olsztyn.

- Idea powstania CUS-ów opiera się na szerokim dostępie do usług społecznych, a nie na ograniczaniu ich do osób korzystających z pomocy społecznej. Usługi będą skierowane nie tylko do osób ubogich, wykluczonych, lecz do wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą chcieli z nich skorzystać odpłatnie, z częściową opłatą lub bezpłatnie – mówi dyrektor olsztyńskiego MOPS-u, Elżbieta Skaskiewicz.

Podstawą do utworzenia CUS-u jest diagnoza potrzeb oraz potencjału społeczności lokalnej. W związku z tym olsztyński MOPS zachęca do udziału w diagnozowaniu potrzeb mieszkańców pod kątem oferowanych w przyszłości usług (można to zrobić za pomocą ankiet: dla młodzieży lub dorosłych).

- Informacje uzyskane w ankietach posłużą do opracowania programu realizacji usług społecznych, a docelowo utworzenia centrum usług społecznych – tłumaczy Skaskiewicz.

Usługi społeczne oznaczają działania z zakresu:

1) polityki prorodzinnej,
2) wspierania rodziny,
3) systemu pieczy zastępczej,
4) pomocy społecznej,
5) promocji i ochrony zdrowia,
6) wspierania osób niepełnosprawnych,
7) edukacji publicznej,
8) przeciwdziałania bezrobociu,
9) kultury,
10) kultury fizycznej i turystyki,
11) pobudzania aktywności obywatelskiej,
12) mieszkalnictwa,
13) ochrony środowiska,
14) reintegracji zawodowej i społecznej.

Według ustawodawcy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców można powołać Centrum Usług Społecznych dwojako. Poprzez przekształcenie ośrodka pomocy społecznej lub utworzenie w mieście nowej jednostki organizacyjnej odrębnej od funkcjonującego ośrodka pomocy społecznej.

- CUS to program szyty na miarę lokalnych środowisk. Pomysły na realizację programu w jednostkach samorządowych zależą od kreatywności tych jednostek – zachwala ideę centrów minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Według portalu cusy.pl aktualnie w Polsce działa 50 centrów usług społecznych. Cztery z nich znajdują się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o CUS-y w Górowie Iławeckim, Elblągu, Srokowie i Kurzętniku.

Źródło: UM w Olsztynie / Własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Wowa 2023-06-07 15:46:23 2a09:bac2:4fb1:*
    Dej, dej, dej…
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl