Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2015-11-23 09:21

Iwona Starczewska

Klinika wybudzania dorosłych ze śpiączki w Olsztynie. Międzynarodowa dyskusja

Klinika wybudzania dorosłych ze śpiączki w Olsztynie. Międzynarodowa dyskusja
Fot. akogo.pl

Fundacja ''Akogo?'' prowadząca warszawską klinikę wybudzania dzieci ze śpiączki ''Budzik'' zorganizowała międzynarodową konferencję, podczas której mówiono między innymi o najnowszych osiągnięciach w diagnostyce i leczeniu ze śpiączki. Takie leczenie miałoby być prowadzone również dla dorosłych, a klinika miałby powstać w Olsztynie.  

reklama

Profesorowie z Japonii, Niemiec, Belgii i Polski byli prelegentami Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. "Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki", organizowanej przez Fundację „Akogo?”. W konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników.

Nie zabrakło prof. Wojciecha Maksymowicza Dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i szefa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. To właśnie Maksymowicz otworzył konferencję swoim wykładem, w którym wyjaśniał sens wielomodalnego wspomagania powrotu do świadomości i możliwościach niesienia pomocy osobom w śpiączce.

Profesor Maksymowicz jest inicjatorem programu wybudzania ze śpiączki osób dorosłych. Program ten w kwietniu tego roku został przekazany do ministerstwa zdrowia. Jak zapewniał w lipcu tego roku ówczesny wiceminister zdrowia rządów PO-PSL, program miałby wejść w życie na przełomie 2015/2016 roku.

Program umożliwiłby otwarcie pierwszej w Polsce kliniki wybudzania ze śpiączki osób dorosłych. Klinika miałaby powstać w Olsztynie. Olsztyński szpital uniwersytecki posiada bowiem między innymi przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt badający funkcje mózgu osób w śpiączce. Dzięki takiemu sprzętowi – specjaliści prezentując osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich, sprawdzają, czy osoba w śpiączce reaguje, choć przez uszkodzenie mózgu nie jest tego w stanie pokazać. W szpitalu zakończyła się również budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, które służyć będzie przy eksperymentalnych terapiach wykorzystujących komórki macierzyste w przypadku takich chorób jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, czy śpiączka i wystąpienie ubytków kości.

Profesor Maksymowicz podczas konferencji nie ukrywał, że ma nadzieję, że klinika powstanie zgodnie z oczekiwaniami, bo pod względem medycznym są gotowi, wystarczy jedynie uruchomić finansowanie na to leczenie w ramach NFZ.

Dzięki temu, pacjenci w śpiączce, którzy ukończyli 18 rok życia zyskają szansę na wybudzenie. Do tej pory w naszym kraju osoby dorosłe np. ofiary wypadków samochodowych, które nie wybudziły się po 6 tygodniach od dnia wypadku przekazywane były do ośrodków opieki, czy trafiały do domu – niemal bez szans na dalsze, skutecznie leczenie.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl