Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2024-02-15 07:11

Redakcja

Kariera w niedocenianej branży. Dlaczego mleczarstwo?

Kariera w niedocenianej branży. Dlaczego mleczarstwo?
Zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. Materiał Partnera

Mleczarstwo branżą przyszłości, choć to hasło brzmi nieprawdopodobnie - niedoceniana branża przechodzi technologiczny i cywilizacyjny boom. Analizy trendów pokazują, że mleczarstwo jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu spożywczego w Polsce. Przykładem zakładu bazującego na najnowszych, technologiach, którego produkty sprzedawane są na całym świecie jest mleczarnia Grupy Polmlek w Lidzbarku Warmińskim. To dziś jedna najnowocześniejszych tego typu fabryk w Polsce i Europie. By zmieniać wizerunek nieco zapomnianej branży, efektywniej kształcić przyszłych pracowników, wdrażać nowe technologie z udziałem przedstawicieli biznesu i naukowców: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Grupa Polmlek zacieśniają współpracę.

reklama

- Stoimy przed wyzwaniem zbudowania nowego wizerunku branży mleczarskiej. Warmia i Mazury to region, który od lat słynie z przetwórstwa mleka a Wydział Nauki o Żywności UWM z kształcenia technologów. Mimo to w rankingach atrakcyjności branża i kierunki studiów są nieadekwatnie niedoceniane - wylicza Łukasz Spisak z Grupy Polmlek. Dlatego Grupa z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie wspólnie prowadzą działania, by wizerunek branży i dyskusja o mleczarstwie nabrały nowej energii.

Pierwszym krokiem do zacieśniania współpracy między UWM w Olsztynie a Grupą Polmlek było otwarcie największego spośród 15 zakładów Grupy Polmlek, mleczarni w Lidzbarku Warmińskim dla studentów UWM. To szansa na poznanie światowych technologii przetwórstwa mleka. Wspólnie chcemy przełamać stereotypy pokutujące wśród studentów i absolwentów szkół średnich. Pokazujemy studentom i kandydatom na studia, jak dynamicznie zmieniła się branża. 

Jakub Jankowski Polmlek, Marta Wangin UWM, Marcin Witulski Prezes Polmlek sp. z.oo, prof. dr hab. Fabian Dajnowiec UWM

- Dziś fabryka Polmleku w Lidzbarku Warmińskim to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie mleczarni w tej części Europy. W pełni zautomatyzowane linie i nowatorskie rozwiązania, które tu pracują już za chwilę będą mleczarskim standardem. Chcemy dzielić się wiedzą, doświadczeniem i pomagać w kształceniu kadr, które u nas znajdą ciekawą, pełną wyzwań pracę – mówi Marcin Witulski prezes Polmlek sp. z.o.o.

Kolejnym krokiem współpracy UWM w Olsztynie i Polmleku są wspólne warsztaty ekspertów z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym i fachowców z Polmleku.  Marta Wangin, dyrektorka Centrum wylicza: - Współpraca pomiędzy Grupą Polmlek, a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to dobre, partnerskie relacje nie tylko na poziomie badawczo-rozwojowym. W tym roku po raz pierwszy UWM w Olsztynie założył sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a Grupa Polmlek była naszym głównym Partnerem. Mam nadzieję, że więcej wspólnych inicjatyw przed nami. Można powiedzieć, że zaczęło się od zaproszenia przedstawicieli Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM do zakładu firmy w Lidzbarku Warmińskim, który nie tylko zrobił na nas duże wrażenie, jeśli chodzi o skalę produkcji, ale niezwykle wartościowe okazały się rozmowy z ludźmi, których spotkaliśmy.

Warsztaty z udziałem studentów UWM i pracowników Polmleku

I dodaje: - Z perspektywy kilku miesięcy uważam, że pomimo, iż pracujemy w różnych organizacjach, odrębnych światach to łączy nas pewna cecha: wierzymy, że wspólnie możemy więcej osiągnąć i podjąć tematy, które dla Polmleku i UWM-u są istotne. Rozpoczęliśmy od zagadnienia przyszłych kadr i poprzez pracę warsztatową pochyliliśmy się nad kwestią: co zrobić, aby branża mleczarska była dla młodych ludzi atrakcyjna w kontekście kariery zawodowej? Pracujemy interdyscyplinarnie, co oznacza, że w zespole projektowym są przedstawiciele firmy odpowiedzialni za HR, PR, produkcję, przedstawiciele uczelni, w tym Wydziału Nauki o Żywności, Biura Karier, Transferu Technologii. Do stołu warsztatowego zaprosiliśmy również studentki i studentów, które/rzy odważnie dzielili się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami, problemami. Bez uwzględnienia ich perspektywy, dalsza praca nad wyzwaniem byłaby dużo uboższa. Proces trwa, powstają projekty rozwiązań, które będziemy wspólnie, sukcesywnie wdrażać.

Celem działań i współpracy jest otwarcie nowych perspektyw dla mieszkańców Warmii i Mazur, w szczególności młodych ludzi, którzy nie rozpatrywali możliwości rozwoju karier w mleczarstwie. Dziś należy pokazać, jak niedoceniana i nieco zapomniana branża może pozytywnie zaskoczyć swoją atrakcyjnością pod kątem rozwoju, zarobków, ale także obcowania z najnowocześniejszymi, światowymi technologiami. Już wkrótce Polmlek wspólnie z UWM w Olsztynie zamierza uruchomić program stażowy i stypendialny, angażować studentów Wydziału Nauki o Żywności w działania stricte produkcyjne, a także badawczo rozwojowe poprzez działające na terenie zakładów Grupy Polmlek Centra Badawczo Rozwojowe. 

Polmlek to dziś jedna z największych polskich firm branży rolno spożywczej. Grupa składa się z 15 zakładów w Polsce oraz jednej z największych mleczarni Jibal w Maroku. Firma zatrudnia blisko 5000 pracowników a jej produkty sprzedawane są na 140 światowych rynkach.  Największy zakład Grupy Polmlek działa w Lidzbarku Warmińskim.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Brajanusz 2024-02-15 09:47:47 31.0.*.*
    Brakuje im surowca, dlatego piszą artykul w formie reklamy. Rolnicy masowo odchodzą od chowu krów. Dajcie im godnie zarobić to może się ten trend powstrzyma. Menadżer mleczarz woli wydać kasę na własną promocja, reklamę niż rolnikowi zapłacić 3 - 3,5 pln litr. Starzy Rolnicy jeszcze doją krowy bardziej z przyzwyczajenia, a młodzi to pierd...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7

www.autoczescionline24.pl