Dziś jest: 06.05.2024
Imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty
Data dodania: 2013-05-21 14:22

Iwona Starczewska

Kaliningrad – Olsztyn ze Świnoujściem w tle

W tym tygodniu (23-25 maja) na Warmii i Mazurach obchodzić będziemy Dni Obwodu Kaliningradzkiego. W związku z tym - przybliżmy Wam cel działającego od lat Stowarzyszenia ''Świnoujście Kaliningrad - Olsztyn''. - Nas interesują kontakty międzyludzkie na poziomie znajomości zwykłego Iwanowa z równie zwykłym Kowalskim - mówi szef organizacji - Władimir Raszewski.

reklama

Uroczyste otwarcie Dni Obwodu Kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach, z udziałem szefów obydwu regionów, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa oraz gubernatora obwodu kaliningradzkiego Nikołaja Cukanowa, zaplanowano na czwartek 23 maja.  W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie otwarta zostanie wystawa fotograficzna Olega Jankilewicza „Masters”, a Kaliningradzka Orkiestra Symfoniczna zagra „Uliczne melodie w smokingach”.

Kultura polska i rosyjska stają się sobie bliższe nie tylko dzięki małemu ruchowi granicznemu, ale również dzięki codziennej pracy takich stowarzyszeń jak choćby Świnoujście-Kaliningrad-Olsztyn. Organizacji zajmującej się promocją polskiej kultury w Rosji szefuje od lat Władimir Raszewski - były oficer sowiecki, który stacjonował w Polsce, a dokładnie w Świnoujściu. W naszym regionie Raszewski znany jest przede wszystkim z organizowania festiwali piosenki patriotycznej.

- Nasze stowarzyszenie powstało w roku 1999 - mówi W. Raszewski. - Założyła je grupa byłych oficerów, którzy kiedyś stacjonowali, w radzieckim garnizonie, w Świnoujściu. Celem powołania takiej organizacji było od początku pielęgnowanie wzajemnych kontaktów kulturalnych i zgrupowanie nas - oficerów, którzy kiedyś służyli w Polsce. Starannie unikamy też jakichkolwiek ocen roli Armii Radzieckiej w Polsce. Zostawmy to historykom, politykom itd. Nas interesują kontakty międzyludzkie na poziomie znajomości zwykłego Iwanowa z równie zwykłym Kowalskim. Ja sam osobiście byłem do roku 1992 szefem sztabu jednostki w Świnoujściu.

Organizacja założona między innymi przez Raszewskiego mocno się rozrastała. Członkami są byli oficerowie jak i członkowie ich rodzin. Na początku były kontakty tylko w dalekim Świnoujściu.

- Zorganizowaliśmy spotkanie z władzami Świnoujścia w roku 2002. Okazało się, że zastępcy prezydenta miasta jeszcze mnie pamiętali. Kiedyś zajmowali się w miejskich władzach kulturą i dlatego mieli częste kontakty z naszą jednostką. Wtedy to omówiliśmy zasady współpracy. Miała ona dotyczyć przede wszystkim wymiany kulturalnej i sportu. Już w roku 2003 zabraliśmy z Kaliningradu do Świnoujścia zespół dziecięcy ze szkoły muzycznej. Występował on podczas obchodów dni morza. Gospodarze przyjęli nas bardzo dobrze. Zapewniono także bezpłatne noclegi. Od tego momentu jeździmy do Świnoujścia rok w rok. A organizacja rośnie. Obecnie mamy już ponad siedmiuset członków. To swoisty wyraz popularności Polski w naszym gronie - dodaje Raszewski.

W roku 2005 stowarzyszenie nawiązało kontakty z władzami regionalnymi organizacji byłych żołnierzy zawodowych w województwie warmińsko - mazurskim.

- W 2007 roku nawiązaliśmy także kontakty z elbląską organizacją historyków wojskowości - Lastadia. Tym sposobem zakres geograficzny naszego współdziałania w Polsce mocno się rozrósł - dodaje Raszewski.

W 2007 roku zorganizowano pierwszy polsko – rosyjski festiwal pieśni patriotycznej.

- Tę imprezę organizujemy każdego roku. Pierwszy festiwal odbył się w Swietłogorsku. Zaszczycił nas swoją obecnością ówczesny przewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego, Miron Sycz. Od 2008 roku zaś festiwal odbywa się naprzemiennie, w Polsce (w województwie warmińsko-mazurskim) i Rosji.

Organizacja kierowana przez Raszewskiego, podpisuje umowy o współpracy z kolejnymi polskimi stowarzyszeniami kulturalnymi z miast takich jak Olsztyn, Mrągowo, Elbląg. Zawsze fundamentem współpracy są wzajemne wizyty i udział we wspólnych imprezach kulturalnych.

- Jeździmy także na wycieczki turystyczne. Poznaliśmy już w ten sposób Kraków, Toruń, Wieliczkę, Opole, Poznań, Wrocław, Legnicę. W tym roku organizujemy wyjazd turystyczny do Lublina. Ponadto mamy w planie rozszerzyć naszą współpracę o organizacje litewskie. Chcemy ich już w tym roku zaprosić na sierpniowy festiwal piosenki patriotycznej, który odbędzie się w Kaliningradzie.

Tymczasem z okazji Dni Obwodu Kaliningradzkiego zapraszamy na pokaz kina rosyjskiego, który odbędzie się 22 maja o godz. 17.00 w Domu Mendelsohna w Olsztynie (ul. Zyndrama z Maszkowic). Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. rosyjski dramat wojenny „We mgle“ w reżyserii Siergieja Łoźnicy. Filmowi towarzyszyła będzie dyskusja.

Natomiast 23 maja o godz. 12.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Żniwnej 71 w Olsztynie odbędzie się mecz towarzyski piłki nożnej pomiędzy reprezentacją województwa warmińsko-mazurskiego z rocznika 1997, a reprezentacją Szkoły Sportowej Kaliningradu.


Krzysztof Szczepanik/WWiM

 

Źródło: Krzysztof Szczepanik/WWiM/własne

Tagi: Kaliningrad

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl