Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2018-02-27 08:53

ck

Jak zaprojektować biuro przyjazne użytkownikowi?

Czasy biur sterylnych, projektowanych z jedynie z punktu widzenia funkcjonalności, odchodzą w niepamięć. Nowoczesne przestrzenie biurowe mają być przyjazne użytkownikowi, gwarantując mu komfort i pobudzając do kreatywnych działań. Co to oznacza w praktyce?

reklama

Pracownik biurowy spędza na stanowisku pracy znaczną część swego czasu. Z tego względu ważne jest, by było ono nie tylko funkcjonalne, lecz także wygodne i komfortowe. Przebywanie w środowisku przyjaznym dla użytkownika przekłada się bowiem bezpośrednio na jego kreatywność i produktywność, przyczyniając się także do zmniejszenia absencji zawodowej spowodowanej stanem zdrowia. Z raportu „Global Impact of Biophilic Design in Workplace” (2015) wynika, że dla wielu pracowników duże znaczenie ma możliwość kontaktu z naturą w miejscu pracy. Wśród elementów najbardziej pożądanych, respondenci wymieniają naturalne światło (44%), obecność żywych roślin (20%), a także ciszę (19%), widok na naturalny krajobraz (17 proc.) i jasną kolorystykę wnętrz (14 proc.). O ile zapewnienie widoku na morze, jezioro czy rzekę może być kłopotliwe, o tyle pozostałe elementy z powodzeniem można wprowadzić do każdej przestrzeni biurowej. Wiele firm, takich jak AJ Produkty, oferuje wiele akcesoriów, których zastosowanie może korzystnie wpłynąć na pracowników

Naturalne światło

Zgodnie z przepisami unijnymi dotyczącymi stanowisk biurowych, przestrzenie biurowe powinny być oświetlone światłem dziennym, sztucznym lub ich kombinacją. Tam, gdzie jest to możliwe, zaleca się jednak wykorzystanie okien. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Northwestern wykazały, że naturalne oświetlenie korzystnie wpływa na zdrowie pracowników, poprawiając ich nastrój i koncentrację, a w rezultacie przekładając się na jakość życia i pracy. Zamiast zatem zasłaniać okna roletami, lepiej wykorzystać ich potencjał, a jeśli biuro jest w fazie budowy, warto pomyśleć o przeszklonych ścianach zewnętrznych.

Roślinność

Nieustanne działanie klimatyzacji, komputerów i sprzętu biurowego źle wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu, tym samym na samopoczucie pracujących w nim ludzi. Idealnym rozwiązaniem w tej kwestii wydają się być żywe rośliny. Działają jak naturalny filtr, poprawiając jakość powietrza, nawilżając je i wzbogacając w tlen. Sama ich obecność korzystnie wpływa na odczucia pracowników, co przekłada się na ich dobry nastrój, chęć do pracy i produktywność. Warto też zauważyć, że rośliny mają swój udział w budowaniu pozytywnego obrazu firmy, wpisując się jednocześnie w najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowych.

Cisza

Możliwość wykonywania przydzielonych zadań w skupieniu to podstawa kreatywnego, efektywnego działania. Biura, w których pomieszczenia zostały wyciszone, są również lepiej postrzegane przez klientów i partnerów biznesowych, sprzyjają bowiem nawiązywaniu kontaktów, podpisywaniu umów i prowadzeniu rozmów. Najprostszym, a jednocześnie skutecznym sposobem na wyciszenie przestrzeni biurowej są panele dźwiękochłonne, dostępne w ofercie firmy AJ ProduktyŚcianki dźwiękochłonne mają formę kwadratów i prostokątów o różnych wymiarach. Wykonane są z tworzyw sztucznych absorbujących hałas i tapicerowanych tkaniną wełnianą, dzięki czemu stanowią jednocześnie stylowy element dekoracyjny. Jako że ścianki akustyczne dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, można je ze sobą dowolnie łączyć, tworząc fantazyjne mozaiki. Specyficzną i wizualnie ciekawą formą paneli wyciszających są ekrany ścienne – wykonane z kolorowego filcu, umożliwiają przypinanie doń kartek, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez pracowników jako tablica informacyjna albo ogłoszeniowa.

Jasna kolorystyka wnętrza

Jasne kolory są pogodne i pozytywnie wpływają na nastój pracowników. Powiększają też optycznie przestrzeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich biur. Biel, pastele, a także odcienie szarości są neutralne dla oczu, nie męczą wzroku, wyciszają. Wybierając kolor przestrzeni biurowej, warto pamiętać o tym, by unikać monotonii, gdyż nie sprzyja ona produktywności.

Projektując przestrzeń biurową, warto zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, lecz także o komfort pracowników. W znacznym stopniu przekłada się to na jakość świadczonej przez nich pracy, a co za tym idzie – na funkcjonowanie firmy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Daniel Jeżewski 2018-02-28 10:07:54 178.42.*.*
    Jedyną gwarancją na zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego, jakości powietrza, akustyki i oświetlenia na odpowiedniem poziomie jest zastosowanie procesu commissioningu od fazy koncepcyjnej do fazy użytkowej. Integracja poszczególnych systemów technicznych, uwagi wniesione do projektu, wykonawstwa i szczegółowe pomiary umożliwiają uzyskanie odpowiednich warunków i to jest proces zwany Commissioning. Szczegóły na www.ensyco.pl
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl