''Dziki problem'' powraca

Dziki, spacerujące w okolicy skrzyżowania ulicy Wilczyńskiego z ulicą Sikorskiego, sfotografował w minioną sobotę jeden z naszych czytelników. Takie, dzikie przechadzki to również niemal codzienność w okolicy parku Górka Jasia na osiedlu Podleśna. Co ciekawe, te zwierzęta, wychodzące z lasu na teren osiedli, nie są już wywożone do odłowni. 

Spacerujące po ulicach Olsztyna dziki to znak, że wiosna coraz bliżej. Te zwierzęta, w okolicy skrzyżowania ulicy Wilczyńskiego z Sikorskiego, w minioną sobotę sfotografował nasz czytelnik. Podobnych, dzikich przechadzek nie brakuje na osiedlu Podleśna - w okolicy cmentarza przy ul. Poprzecznej  - czy przy ulicy Lubelskiej. Dziki wciąż wzbudzają niemałą ciekawość przechodniów, którzy często zapominają, że zbliżanie się do nich może być niebezpieczne.

Do niedawna dziki wychodzące z lasu na teren osiedli, strażnicy miejscy odławiali. Zwierzęta zaganiane były do tzw. odłowni, czyli kilkumetrowej zagrody, do której wkładano pożywienie będące dla nich przynętą.

- Takich dzików potrafiliśmy odławiać nawet 80 rocznie – mówi nam rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie, Kamil Sułkowski.

Dziś, z powodu zagrożenia ASF, odłownie nie funkcjonują. Zabronione są bowiem działania, które mogłyby przyczynić się do roznoszenia ogniska choroby.

To jednak nie oznacza, że strażnicy miejscy nie interweniują.

- Mieszkańcy Olsztyna wciąż mogą zgłaszać obecność dzików na osiedlach. Nasze działania polegają teraz na przepędzaniu dzików z tych terenów. Nie możemy ich jednak wywozić. Z racji zbliżającej się wiosny można się spodziewać, że takich zgłoszeń będzie przybywać – dodaje Sułkowski.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Pisiewicz 2019-03-19 19:13:41 88.156.*.*
  Choć jak wiadomo, roznoszą różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki,to dziki też człowiek przecie...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Młoda 2019-03-19 18:17:02 37.47.*.*
  Pora zająć się tym problemem na poważnie. Dotychczas to chyba była gra ekologiczna?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • lwx 2019-03-19 14:46:01 83.9.*.*
  Kiedyś dawno zjadły nas myszy teraz zjedzą nas dziki bo my ich jeść nie chcemy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7