Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2020-06-12 13:07

Redakcja

Czym się kierować kupując meble do małej łazienki w bloku?

Czym się kierować kupując meble do małej łazienki w bloku?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

W łazience zaczynamy i kończymy dzień, odwiedzając ją w międzyczasie jeszcze kilka razy. Jest to pomieszczenie, które kojarzy się zarówno z zabiegami pielęgnacyjnymi i troską o higienę, jak też z relaksem i odpoczynkiem. Mała łazienka wydaje się bardzo często mało praktycznym pomieszczeniem, w którym przestrzeń do przechowywania musi ustąpić miejsca niezbędnym urządzeniom sanitarnym. Jak uniknąć tego kompromisu?

reklama

Łączymy funkcje

Jest bardzo wiele sposobów na to, aby uwzględniając niezbędne elementy wyposażenia łazienki, zaaranżować miejsce do przechowywania kosmetyków, akcesoriów pielęgnacyjnych czy środków czystości. Jednym z nich jest szafka z umywalką. Może być to szafka z umywalką nablatową lub też z wpuszczoną w blat. Rezygnując z postumentu, zyskujemy dodatkowe szafki, półki i szuflady, wykorzystując miejsce pod niezbędną w łazience umywalką. Możemy również zdecydować się na dużą szafkę, zamykaną z miejscem na pralkę na dole i z półkami na górze. Innym rozwiązaniem jest połączenie tych trzech elementów blatem, umieszczając umywalkę na blacie, pralkę po nim, a szafki w miarę możliwości nad zabudową lub też obok pralki. Chcąc zyskać jeszcze więcej miejsca na akcesoria łazienkowe, wybierz lustro z szafką.

Wąskie i wysokie

Ograniczona przestrzeń w łazience oznacza mniej miejsca przy ścianach, przy których można postawić meble, jak szafki czy półki. Słupki, czyli wysokie szafki, w takich aranżacjach sprawdzają się bardzo dobrze. Są wąskie, a zatem mniej miejsca zajmują w przestrzeni poziomej, a więcej w pionie. Stosujemy zasadę „budowania do góry”. Słupki mogą mieć otwarte półki lub zamykane szafki, a także szuflady. Są warianty stojące, jak też wiszące. Niektóre modele mają dodatkowo lustro, co optycznie powiększa wnętrze.

Wąskie szafki stanowią też dobry sposób na wypełnienie pozornie nieustawnej wnęki. Nie musi być ona przeznaczona na rzeczy, które nie mają swojego miejsca. Wysoka szafka w niej umieszczona nie tylko stworzy Ci miejsce do przechowywania, ale też sprawi, że wnętrze będzie lepiej się prezentować.

Sprytna zabudowa, schowki ukryte w ścianie

Alternatywą dla wolnostojących mebli są zabudowy, które wykonuje się na wymiar. Dzięki nim wykorzystasz każdy, najmniejszy zakamarek. Zabudowę wykonuje się m.in. nad podwieszaną misą WC, nad pralką i w strefie z umywalką. Zdarza się, że zabudowana zostaje cała ściana, w którą zostały „wmontowane” urządzenia sanitarne.

Zamiast klasycznego blatu wykonanego w płyty MDF lub innego materiału, możemy blat pod umywalką obudować płytkami łazienkowymi. Warto zdecydować się na te w kolorze nawiązującym do koloru ścian, szczególnie jeżeli jest to jasny odcień. Chcąc dodać koloru aranżacji, wybierz kontrastową barwę. Wielkoformatowe płytki dodatkowo pozwolą Ci uniknąć dużej liczby fug.

Jasne optycznie powiększa

W małych przestrzeniach unikamy ciemnych kolorów. Mogą one być tylko niewielkimi akcentami, które będą przełamywać monochromatyczne powierzchnie. Zarówno ściany, jak i fronty szafek powinny być w jaśniejszych kolorach. Bardzo dobrze sprawdza się biel, odcienie szarości oraz beże. Chcąc ocieplić wnętrze, możemy połączyć je z kolorem drewna, decydując się na dwa rodzaje frontów lub też drewno na otwartych półkach, a beż na zamykanych. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrza, podobnie jak lustra, które również powinny znaleźć się na ścianach. Efekt przestronności uzyskasz przy pomocy mebli o połyskującym wykończeniu.

Mała łazienka wymaga dobrego planu z uwzględnieniem rozmieszczenia poszczególnych elementów. Staramy się wybierać szafki wysokie i wąskie oraz łączyć funkcje. Koncentrujemy się też na jasnej palecie barw.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.


www.autoczescionline24.pl