Na mocy nowej ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wszystkie ośrodki w kraju ulegają likwidacji z dniem 1 stycznia 2012 roku. Dotychczasowe zadania adopcyjne będą realizowały ośrodki adopcyjne powołane przez marszałków województw do końca bieżącego roku.
W regionie działa 6 niepublicznych ośrodków adopcyjnych. Małżeństwa chcące adoptować dzieci obawiają się, że jedyny ośrodek, który pozostanie w Olsztynie nie poradzi sobie z liczbą chętnych do przystąpienia do procesu adopcji,a co za tym idzie stworzą się ogromne kolejki - co jedynie wydłuży i tak mozolny proces adopcyjny.
Marszałek twierdzi, że nie zamyka żadnych placówek. - Nie ma zatem zagrożenia przerwania procesów adopcyjnych, a zmiany organizacyjne nie wpłynął na ciągłość pracy - czytamy w oświadczeniu marszałka.
Marszałek województwa zgodnie z ustawą zobligowany jest do przejęcia pracowników merytorycznych publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, o ile spełniony jest warunek przeprowadzenia 10 procedur adopcyjnych w 2010 roku (zgodnie z art.244). W województwie warmińsko-mazurskim ten warunek spełnia Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Edukacyjnych i Diagnostycznych w Olsztynie. W celu zapewnienia dostępu do tych placówek wszystkim zainteresowanym planowane jest uruchomienie ośrodka wojewódzkiego w Olsztynie oraz filii w Elblągu i Ełku.
Według nowej ustawy możliwe jest również zlecenie zadań adopcyjnych niepublicznym ośrodkom adopcyjno-opiekuńczym, ale konieczne jest spełnienie ustawowego kryterium przeprowadzenia 20 procesów adopcyjnych w 2010 roku (zgodnie z art. 245).
W województwie warmińsko-mazurskim żaden z czterech niepublicznych ośrodków nie spełnia tego warunku, zatem nie ma możliwości prawnej zlecenia tym ośrodkom zadań.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz