Dziś jest: 03.05.2024
Imieniny: Antoniny, Marii
Data dodania: 2023-11-13 04:57

Redakcja

Co robić, gdy boli Cię ucho?

Co robić, gdy boli Cię ucho?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. 123rf

Ból ucha jest dolegliwością niezwykle uciążliwą i utrudniającą wykonywanie codziennych czynności. Jego przyczyny mogą być różne – od zatkania ucha przez różnego rodzaju stany zapalne aż po choroby nowotworowe. Tylko prawidłowa diagnoza przyczyny bólu pozwala na wyeliminowanie tej przykrej przypadłości. Dowiedz się, co robić, kiedy boli cię ucho.

reklama

Przyczyny bólu ucha

Przyczyny bólu ucha mogą być różne, przy czym niektóre z nich są dość trudne do wykrycia. Najczęściej bolesność spowodowana jest:

  • stanem zapalnym ucha zewnętrznego (o podłożu bakteryjnym lub, rzadziej, grzybiczym),
  • stanem zapalnym ucha środkowego,
  • zatkaniem kanału słuchowego np. przez ciało obce lub czop woskowinowy,
  • ropniem lub czyrakiem,
  • zapaleniem wyrostka sutkowatego,
  • urazem przewodu słuchowego (np. ciśnieniowym),
  • ukąszeniem owada,
  • różą małżowiny (ból pojawia się przy dotyku, często występują pęcherze, a zmiany nierzadko obejmują także skórę poza uchem),
  • nowotworem.

Ból ucha może również wynikać z problemów z inną częścią ciała, zwykle w obrębie głowy lub szyi. Taki promieniujący ból nazywany jest bólem rzutowanym. Jego źródłem mogą być np. migdałki, zęby, staw skroniowo-żuchwowy, kręgosłup szyjny, nerwy obwodowe w obrębie głowy lub szyi czy zmiany w obszarze jamy ustnej.

Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha mogą złagodzić dolegliwość, jednak nie wyleczą jej przyczyny. Dlatego nie powinno się traktować ich jako metod kuracji, ale sposoby radzenia sobie z bólem w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Do takich sposobów należą m.in. ciepłe okłady przykładane w okolice ucha. Pamiętaj, aby nie były zbyt gorące. Możesz użyć ręcznika, gazy, termoforu lub małej butelki z ciepłą wodą. Czasem zaleca się też wcieranie w okolice ucha olejku kamforowego. Ma on bowiem działanie rozgrzewające. Należy aplikować go w niewielkich ilościach (maksymalnie kilka kropli) nie więcej niż kilka razy dziennie. W innym przypadku może on podrażnić skórę. Zabronione jest również podawanie olejku kamforowego bezpośrednio do kanału słuchowego. Do tego celu najlepiej wykorzystywać produkty apteczne np. wyrób medyczny LIX z uśmierzającą ból lidokainą oraz zmniejszającym opuchliznę glicerolem. Krople LIX są niezwykle łatwe w stosowaniu, a jednocześnie działają już w 2 minuty. Co więcej, może być stosowany u dzieci już od 6. miesiąca życia.

Jak wygląda wizyta u lekarza otolaryngologa?

Wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadku bólu ucha niezależnie od przyczyny dolegliwości. Na początek specjalista zbierze dokładny wywiad, obejrzy bolące ucho oraz wykona badanie palpacyjne. Następnie może przeprowadzić otoskopię, czyli wziernikowanie ucha, co pozwoli mu dokładniej ocenić stan jego wnętrza. Lekarz wykonuje również badanie słuchu wybraną metodą np. za pomocą mowy czy stroików. Czasem, jeśli jest to konieczne, przeprowadza audiometryczne badanie słuchu, które jest najdokładniejszą metodą sprawdzania ewentualnych deficytów. Po przeprowadzeniu diagnostyki specjalista zaleca odpowiednie leczenie lub, jeśli uzna, że przyczyna leży poza narządem słuchu, kieruje pacjenta do lekarza innej specjalizacji.

Jak zapobiegać bólowi ucha?

Chociaż nie wszystkim przyczynom bólu ucha można łatwo zapobiec, na szczęście tych najczęstszych można dość łatwo uniknąć. Mowa tu głównie o zapaleniu ucha zewnętrznego oraz zatkaniu kanału słuchowego czopem woskowinowym. Pierwsza z dolegliwości nazywana bywa „uchem pływaka” ze względu na częstą przyczynę jej występowania, czyli dostanie się wody do kanału słuchowego i zaleganie jej w tym miejscu. Dlatego tak istotne jest unikanie takiej sytuacji również podczas zwykłej kąpieli czy brania prysznica. Jeśli do ucha już dostanie się woda, należy ją usunąć i osuszyć ucho. Czop woskowinowy jest z kolei dolegliwością przede wszystkim osób starszych i dzieci, chociaż przytrafia się również dorosłym. Można uniknąć tego problemu, regularnie dbając o higienę uszu.

Źródła:

  1. B. Latkowski, Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, Warszawa 2017, s. 83-114, 329-335.
  2. R. Bartoszewicz, P. Zarębska, A. Bruzgielewicz. K. Niemczyk, Zapalenie ucha zewnętrznego, PPO 2012;2, s.110–116.
  3. W. Becker, H. H. Naumann, C. R. Pfaltz, Choroby uszu, nosa i gardła, Warszawa 1999, s. 71-82.

LIX/14176/10/23

Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl