Atrakcje Węgorzewa: TOP 10 ciekawych miejsc

Atrakcje Węgorzewa: TOP 10 ciekawych miejsc
Przystań w Węgorzewie
Fot. Gmina Węgorzewo

Węgorzewo to mazurskie miasto, leżące na dawnych ziemiach Prus Dolnych. Miasto to jest aż 8 razy mniejsze od Olsztyna i leży w odległości 128 km od stolicy województwa. Czy warto wybrać się w tak daleką podróż? Oto 10 powodów, dla których Węgorzewo to idealne miejsce na letni wypad.

Jezioro Mamry

Fot. Gmina Węgorzewo

Jezioro Mamry to drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce. Co ciekawe, niegdyś zbiornik ten był podzielony na kilka mniejszych jezior, jednak w wskutek podniesienia się poziomu wód w XVI-XVII wieku, połączył się w jedno duże jezioro. Nad Mamrem znajduje się plaża miejska z dwoma boiskami do gry w siatkówkę oraz specjalnie wydzielonymi strefami dla pływaków o różnych umiejętnościach. Nieopodal rozpościera się także piękne molo z wysuniętym punktem widokowym, osłoniętym kamiennym falochronem. Wieczorem, o zachodzie słońca, gdy żaglówki spływają do portów, tamtejszy widok zapiera dech w piersiach.

Zamek krzyżacki

Fot. Gmina Węgorzewo

Zamek krzyżacki w Węgorzewie to najstarszy zabytek miasta. Powstał w XIV w., jednak już 3 stulecia później zniszczyli go Tatarzy. Wówczas odbudowano go na rezydencję w stylu barokowym. Zamek przez lata pełnił różne funkcje. Był biurem sądu, więzieniem, szpitalem dla żołnierzy, biblioteką czy urzędem. Obecnie natomiast znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla zwiedzających.

Most Sztynorcki

Fot. Gmina Węgorzewo

Most Sztynorcki to doskonały punkt widokowy. Rozpościera się nad dwoma jeziorami, Dargin i Kirsjaty, które wchodzą w skład jeziora Mamry. Z jego powierzchni rozpościera się widok na bezkresne zbiorniki wodne oraz przybrzeżną florę. Turysta niejako „zawieszony” nad jeziorami ma możliwość obserwować krajobrazy, zapierające dech w piersiach. Będąc w Węgorzewie, nie można przegapić tego miejsca!

Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny nad Węgorapą

Fot. Gmina Węgorzewo

Te sąsiadujące ze sobą, dwa obiekty to prawdziwa gratka dla miłośników historii, lecz nie tylko! Miejsca te przeniosą turystę do dawnych czasów chłopskich. W obiektach znajdują się przeróżne muzealia, prezentujące stare przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, rękodzieło czy sztukę ludową. W Parku Etnograficznym funkcjonuje skansen, w którym utworzone zostały tradycyjne, mazurskie chaty, a w nich pracownie rękodzielnicze, w których odbywają się warsztaty.

Wzgórze nad Święcajtami

Fot. Gmina Węgorzewo

Znajdujące się w Węgorzewie wzgórze to kolejny, piękny punkt widokowy na pobliskie jezioro, wyspę i półwysep. Ze szczytu rozciąga się urokliwy krajobraz, który zdaje się zachwycać o każdej porze roku. W tym miejscu znajduje się także cmentarz poległych niedaleko żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej. Wzgórze nad Święcajtami będzie idealnym zwieńczeniem pieszej wędrówki czy rowerowej wycieczki.

Garncarnia w Kamionku Wielkim

Fot. Gmina Węgorzewo

Kamionek Wielki to osada położona ok 9 km od Węgorzewa. W niej znajduje się niezwykła, okoliczna atrakcja, a mianowicie pracownia garncarska. Jak sama nazwa wskazuje, z gliny wytwarzane są tam różnego rodzaju naczynia. Odwiedzając pracownię, można obejrzeć ceramikę oraz skorzystać z wykładów teoretycznych czy praktycznych zajęć lepienia garnków. Dla dzieci stworzenie własnego naczynia może stać się nie lada przygodą.

Piramida w Rapie

Fot. Nauka w Polsce

W oddalonej od Węgorzewa miejscowości Rapa znajduje się niesamowity zabytek. Piramida, która tam powstała, bynajmniej nie jest zabytkiem antycznym. Została zbudowana w XIX w. przez rodzinę, pochodzącą z Prus Wschodnich, która fascynowała się tematyką magii oraz „życia po życiu”. Postanowili, że po śmierci, chcą zostać zmumifikowani oraz pochowani w piramidzie. Tak też się stało. Wspomniany budynek ma kształt ostrosłupa. Znajduje się w miejscu nieprzypadkowym, gdyż według badaczy, to właśnie tam przecinają się trzy linie silnego promieniowania geomantycznego, łączące miejsca pozytywnej mocy energii Ziemi i Kosmosu. Dziś piramida jest dostępna dla zwiedzających, jednak w trosce o spokój zmarłych, wejścia do niej zostały zablokowane.

Pałac Lehndorffów w Sztynorcie

Fot. Gmina Węgorzewo

18 km od Węgorzewa znajduje się pałac w Sztynorcie. Zabytek, a właściwie jego ruiny, należały niegdyś do rodziny Lehndorffów. Oprócz budynku, na terenie posiadłości znajduje się także historyczny park. Sam pałac wybudowano w XVII w. Mieszkająca w nim hrabina urządziła na terenie posiadłości osiemnastohektarowy park, partery kwiatowe oraz aleje dębowe. Park ozdobiony był licznymi rzeźbami. Na polanie, na osi głównej, znajdował się natomiast zegar słoneczny. Dziś pałac niestety powoli niszczeje. Nadal jednak można podziwiać jego okazałość.

Bunkry w Mamerkach

Fot. Gmina Węgorzewo

W pobliskich Mamerkach (8 km od Węgorzewa) znajduje się jedyny tak dobrze zachowany kompleks bunkrów, zbudowany w latach 1940-1944. Podczas II wojny światowej służył on 40 najwyższym generałom i feldmarszałkom, 1500 oficerom i żołnierzom Wehrmachtu. Dziś bunkry można oglądać od zewnątrz, jak i od środka. Na terenie kompleksu zbudowano także 38-metrową wieży widokową, z której można obserwować panoramę jeziora Mamry. Niegdyś wierzono, że w kompleksie znajduje się słynna „Bursztynowa Komnata”. Choć obalono tę tezę, to właściciele bunkrów postanowili zbudować jej replikę, która również jest dostępna dla zwiedzających.

Zabytkowe Mosty w Stańczykach

Fot. Parki Krajobrazowe Warmii i Mazur

We wsi Stańczyki, oddalonej o 76 km, znajdują się jedne z najwyższych w Polsce wiadukty nieczynnej już linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Zabytkowe mosty stoją na filarach, łączących się ze sobą w formie łuków, przez co do złudzenia przypominają słynny, rzymski akweduktach w Pont du Gard. Budowę mostów zaczęto w 1917 r. Według rozkładu jazdy z 1938 r. kursowały tamtędy trzy pary pociągów osobowych na dobę. W 1945 r. przejazdy przestały istnieć, gdyż Armia Czerwona rozebrała biegnące tamtędy tory. Obecnie podróżujące niegdyś tamtędy linie kolejowe nie działają, natomiast most stał się ulubionym miejscem amatorów skoków na bungee.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ojczyzna polszczyzna 2021-06-22 20:57:23 31.60.*.*
    Nad mamrem... hmmm.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Cycek Frycek 2021-06-20 10:31:04 31.60.*.*
    Stańczyki w okolicy Węgorzewa… ciekawe… niedawno były w okolicy Giżycka
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0