Dziś jest: 19.07.2025
Imieniny: Marcina, Wincentego
Data dodania: 2025-07-19 13:15

Oliwia Jaroń

"Archeologia jest jak Shrek i cebula", archeolog dr Arkadiusz Koperkiewicz opowiada o "warmińskich Pompejach" [WIDEO]

W studiu Olsztyn.com.pl był dr Arkadiusz Koperkiewicz – archeolog z Uniwersytetu Gdańskiego i mieszkaniec regionu warmińsko-mazurskiego. Koperkiewicz spędził ostatnią dekadę w Barczewku, kierując projektem badawczym Narodowego Centrum Nauki pt. „Barczewko – historia ogniem pisana. Średniowieczne zaginione miasto i urbanizacja Puszczy Galindzkiej”, realizowanego przez zespół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

reklama

Barczewo pierwotnie znajdowało się kilka kilometrów dalej - kilkadziesiąt metrów od aktualnej wsi Barczewko. Zalążki miejscowości powstały po 1325 roku. 8 km od dzisiejszego Barczewa, w miejscu grodziska Stare Miasto. Po najeździe Litwinów w 1354 roku, miasto ulokowano w nowym miejscu – tam, gdzie znajduje się dziś: - Powstała wzmianka historyczna, że najechali Litwini i nikt nie uszedł z życiem – opowiada rozmówca. - Odkrywamy i konfrontujemy tę wzmiankę.

- To jest górka za wsią Barczewko – ok. 2 ha powierzchni. Jest dosyć wypiętrzona, więc zwraca uwagę. Jest zachowany cały kompleks, ale my na to patrzymy okiem archeologa – tłumaczył. - To nie są jakieś monumenty. Na  łące i w trawie ciężko zobaczyć, co jest pod spodem.

Koperkiewicz zaznacza, że określenie "warmińskie Pompeje" jest próbą medialnego zwrócenia uwagi na Barczewko i badania. Pojawiały się także wzmianki o "kapsule czasu" pod ziemią: - Wszystko, co znajduje się pod ziemią, zostało "zatrzymane w czasie" przez tragiczny najazd i w jego wyniku - pożar. Dzięki pożarowi, wiele zabytków lepiej przetrwa pod ziemią – powiedział Koperkiewicz.

- Mamy zachowaną absolutnie pionierską fazę budowy miasta – kontynuował archeolog.

Jego zdaniem, wzgórze musiało funkcjonować jako miejsce święte lub tabu, dlatego przedmioty nie zostały rozkradzione.

W ramach 700-lecia założenia grodziska Stare Miasto oraz projektu badawczego, powstał album popularnonaukowy.

Z rozmowy dowiesz się również m.in. o:

  • etymologii Barczewa i Barczewka,
  • początkach grodziska,
  • przebiegu badań,
  • co udało się znaleźć

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz