Samochodowi złodzieje w Kaliningradzie

Według danych policji, na terytorium obwodu kaliningradzkiego działała obecnie około 15 grup przestępczych, specjalizujących się w kradzieży samochodów. Liczebność zawodowych złodziei samochodów oceniana jest w obwodzie na ponad 200 osób. Praktycznie są oni dobrze znani kaliningradzkiej policji. Natomiast udowodnienie im winy, poprzez m.in. złapanie na gorącym uczynku – zdarza się bardzo rzadko.

Doskonale przygotowani

Złodzieje aut posiadają najnowsze i najdroższe modele aut. Dysponują super łącznością i opłacanymi źródłami informacji. Łatwo wchodzą na kanały milicyjne, skąd  na bieżąco znają poczynania stróżów prawa. Na techniczne wyposażenie swojej pracy kaliningradzcy złodzieje samochodów wydają ponad 1 mln USD na rok.

Trzy kategorie kradzieży

Pierwsza – to kradzież na zamówienie. W samochodzie zostają przebite numery i auto trafia do zamawiającego. Druga kategoria – to uprowadzenie samochodu w celu wymuszenia okupu za jego zwrot. Dotyczy to tylko bardzo drogich aut. Okup wynosi około 1/3 jego wartości. W Kaliningradzie znany jest przypadek, że to samo auto było kradzione dla okupu cztery razy. Według danych statystycznych do właścicieli wraca w ten sposób około 50% ogółu skradzionych w obwodzie samochodów. Trzecia kategoria – najbezpieczniejsza dla złodziei – to kradzież samochodów w celu rozebrania ich na części. W ten między innymi sposób w obwodzie rozwiązywany jest problem braku części zamiennych.

Najpopularniejsze marki

Największym wzięciem cieszą się u kaliningradzkich złodziei takie marki jak: Audi-80, Audi-100, Volkswagen – Passat, Volkswagen – Golf, Mercedes – 124. w 2012 roku w obwodzie skradziono około 2000 samochodów. Najwięcej w Kaliningradzie i w Guriewskim Rejonie. Nie są kradzione auta, na które nie ma popytu. Do tej kategorii należą między innymi stare polskie Polonezy i Fiaty 126p. Największą popularnością cieszą się u złodziei samochody produkcji japońskiej, francuskiej, angielskiej. Policji rzadko udaje się odnaleźć skradzioną maszynę. Średnia wykrywalność w tym zakresie – to zaledwie 13%. Wiele samochodów trafia z obwodu do „wielkiej Rosji” i tam są już nie do odzyskania.

Młodociani specjaliści

Kradzieżami zajmują się głównie ludzie młodzi. Znają wszelkie sposoby otwierania zamków i uruchamiania silnika. Na niewiele zdadzą się dodatkowe, wymyślne zabezpieczenia. Nie ma zamka, którego nie można otworzyć, czy też całkowicie skutecznego alarmu. Polacy odwiedzający obwód powinni albo pozostawić samochód na strzeżonych parkingach albo nie spuszczać auta z oka. W 2012 roku za kradzieże samochodowe zostało skazanych w obwodzie tylko 54 osoby. Spośród nich tylko 3 zostały osadzone w więzieniach.

Roman Hyczko

Źródło: własne

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Kaliningrad + Olsztyn 2014-12-24 21:22:05 178.235.*.*
  Panie Romanie, wstyd mi przed Rosjanami za to, co Pan ostatnio publikuje. Pana wiadomości trafiły do kaliningradzkich portali i Rosjanie z Pana informacji się śmieją! Pan budzi tylko wrogie nastawienie (Pana cel spełniony: artykuł cytują, negatywne info o Rosji przekazane)! Całe szczęście, że komentarze Rosjan na temat artykułu są w kierunku Pana, a nie ogólnie Polaków. Bo oni akurat wiedzą jacy fajni są Polacy. Szkoda, że o normalności Rosjan Pan z kolei nie pisze!
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Prawnuk Jana Baranowski 2014-12-24 19:44:57 91.109.*.*
  Jakas bzdura ale nie artykul
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Калининград 2014-12-24 15:24:37 213.33.*.*
  Роман Hyczko - провокатор
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Czech 2014-12-24 15:11:52 91.209.*.*
  I znova putana Romaszka Hyczko pizse bzdur o zlych rosjanach.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Tomasz71 2014-12-24 01:17:07 178.210.*.*
  ahahahha Polonezy i male fiaty)) skad takie brednie ??? w kaliningradzie takich aut nigdy nie bylo a mercedesy 124 to zlomy na ktore tu nikt nie patrzy juz) Ten artykul byl napisany 15 lat temu Tomasz Omanski,Kaliningrad
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść