Nikt nie chce zostać księdzem? Do olsztyńskiego seminarium nie zapisał się żaden kandydat

Data dodania: 2019-08-02 14:22:58, kac
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nikt nie chce zostać księdzem? Do olsztyńskiego seminarium nie zapisał się żaden kandydat
Zdjęcie ilustracyjne

Wyższe Seminarium Duchowne w Olsztynie przeżywa kryzys. Jak dotąd, chociaż mamy już sierpień i zakończyła się pierwsza rekrutacja, nikt nie złożył podania o przystąpienie do stanu kapłańskiego. Rektor przyznaje, że jeszcze taka sytuacja w historii się nie zdarzyła.

Zapytany przez nas ks. dr Hubert Tryk, rektor seminarium, o to czy rzeczywiście żaden kandydat się nie zapisał, odpowiedział, że jak dotąd nie. Ale po chwili dodał, że rekrutacja co prawda się zakończyła, ale pozostanie uzupełniająca.

Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 15 września. Mam nadzieję, że jednak ktoś się zapisze – powiedział w rozmowie z nami ks. dr Hubert Tryk.

Rektor seminarium dodał, że w ostatnich latach nie było podobnego przypadku w olsztyńskiej placówce. Liczba seminarzystów co prawda sukcesywnie spadała od końca lat 80. XX wieku, ale były jeszcze roczniki, gdzie studiowało ok. 20 kandydatów na księży.

Postanowiliśmy zapytać, ile osób jest potrzebnych, aby zorganizować pierwszy rocznik duchownych.

Wystarczy, że zapisze się nawet jedna osoba. Klerycy odbywają studia wraz z osobami świeckimi na Wydziale Teologii, natomiast seminarium duchowne to część wychowawcza – dodał ks. dr Hubert Tryk.

Duchowni hierarchowie nie wiedzą, dlaczego tak się stało. Będą analizować tę sytuację.

Komentarze (49)

Dodaj swój komentarz

 • mlody85 2019-08-06 01:33:43
  Problem leży bardzo wysoko... wygodnictwo na wysokich stanowiskach, układy, klerycy to widzą, proboszczowie starej daty, panicze!. Młodzi przestraszeni mediami, a na Warmii niestety tych afer pedofilskich było trochę...z tego co mi mówił znajomy ksiądz w tej diecezji obowiązuje jedno zdanie: Sukces mojego brata jest moją porażką, porażka mojego brata jest moim sukcesem. Brak jedności w nich. Skłóconymi łatwo się rządzi. Sam nie mogę zrozumieć czemu Biskup nie reaguje na przypadki księży, którzy mają dzieci i baby na boku. Jak nigdy nic odprawiają Msze... hipokryzja instytucji ! Jeden po aferze homoseksualnej w Wyborczej został Dyrektorem Domu w Gietrzwałdzie. Takich się promuje... Brak powołań jest gromem z Nieba, opamiętajcie się! Wyczyścić trzeba strukturę z takich ...
  Odpowiedz Oceń: 16 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-08-05 21:00:33
  Każdy młody trzeźwo kalkuluje: księdzem dobrze było być jakieś 40 lat temu za PRL. Informatyków już jest za dużo. Aby zostać prawnikiem trzeba mieć w tym roku 195 punktów na rekrutacji dwóch roczników. Nauczycieli już nikt po tym strajku nie szanuje. A może zostać politykiem? Wykształcenia nie trzeba. Wystarczy dużo obiecać. Nikt nie wymaga realizacji obietnic. A najlepiej wstąpić do PO i być w opozycji. Szczytem kariery to zostać Prezydentem Olsztyna. Każdy nim może być. Po Grzymowiczu szansę ma nawet kibol Stomilu.
  Odpowiedz Oceń: 8 6 Zgłoś treść
 • Mario12 2019-08-05 10:00:29
  Czas na nową ewangelizację Polski. Tradycja sama nie przeżyje
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść
 • piotr janowski 2019-08-04 23:52:11
  No i co ten Ziobro narobil! 30 lat za bara bara z a14ministrantem?? To kto sie teraz zglosi na wielebnego? Zs duze ryzyko a i seks w stresie to zadna przyjemnosc. Nawet z najladniejszym ministrantem.
  Odpowiedz Oceń: 11 7 Zgłoś treść
 • jozefbiega 2019-08-04 22:50:57
  Trzeba więcej modlitwy o powołania kapłańskie
  Odpowiedz Oceń: 7 5 Zgłoś treść
 • żeglarz 2019-08-04 17:02:08
  Więcej Rydzyków i Głódziów w polskim kk a chętni będą walić drzwiami i oknami.
  Odpowiedz Oceń: 21 5 Zgłoś treść
 • obywatel krakowa 2019-08-04 15:22:15
  A ilu jest ksiezy tylko urzednikow nie z powołania a z wygody ? Jako praktykujacy i wierzacy katolik od 4 lat jestem oburzony ze w Polsce jest tylu duchownych , tyle parafii , a jak jechałem na rowerze przez mniejsze miejscowosci z Krakowa to co chcialem wstapic do koscioła to za kazdym razem trafialem na zamkniety kosciol i to jest plaga . Wielu ksiezy zapomnialo ze parafia nie nalezy do ksiedza ale do wiernych , a ksiadz nie jest wlascicielem tylko parafia zostala ksiedzu powierzona . Oburza mnie fakt ze w wielu kosciolach nie pozwalaja kaplani przyjmowac Boga w Komuni na klęcząco a w mojej parafii ksiadz zakazał klękać... Wyrzucono z koscioła odwieczną msze łacinska gdzie w centrum był Bóg w nadzwyczajnym rycie łacinskim ktora była sprawowwana przez większosc czasow . W centrum juz nie stoi Bóg , ale człowiek . Pan Jezus powiedział "wy jestescie solą ziemi i jeżeli sól utraci swój smak to na nic sie nie przyda tylko na podeptanie" . Drodzy kapłani sami jestescie winni w duzej czesci ze zamiast dbać o szacunek dla Boga , Eucharystie o modlitwe wy dbacie o wygode i swój "święty spokój" który nijak sie ma do podążania za krzyżem Jezusa . Nie dbacie ani o owczarnie za ktora winniście życie oddać , ani nie dbacie o wiernych , ani o ludzi w grzechach ciezkich , macie gdzies że ludzie odchodza od kosciola , wasza wygoda jest wazniejsza . Lecz to nie wygoda was bedzie sadzić ale Bóg ktorego łaski marnujecie i kradnicie na swoj egoizm . Najlepiej sie zamknac w wygodnych murach... Jestem oburzony że tylu jest hierarchow ktorzy milczą , ze w tak katolickim ponoc kraju na ulicach wystawia sie nie najwietszy sakrament ale profanacje i karykatury Matki BOżej a tylko kilku z ponad tak wielkiej liczby dhuchownych protestowała głośno przeciw bluznierstwom ! WSTYD !
  Odpowiedz Oceń: 26 4 Zgłoś treść
 • Lcf 2019-08-04 13:54:31
  Czas zamykać tę firmę.
  Odpowiedz Oceń: 16 5 Zgłoś treść
 • Tymoteusz 2019-08-04 11:27:06
  Biskup zawsze święci tylu księży, ilu mu potrzeba. No problem.
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • Wojtek54 2019-08-04 08:41:53
  Biedni duchowni, nie wiedzą, dlaczego brak chętnych. Nie potrzeba żadnych analiz. Niech staną przed lustrem, zrobią uczciwy rachunek sumienia, to to ich oświeci dlaczego.
  Odpowiedz Oceń: 36 11 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.