- Zanim wejdzie specjalna ustawa, przypominamy, że świadczenie wychowawcze 500+, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), przysługują obywatelom Ukrainy, którzy na stałe zamieszkują w Polsce. Świadczenia te przyznawane są na dotychczasowych zasadach obowiązujących jeszcze przed wojną w Ukrainie. Świadczenie 500 plus przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli zamieszkuje ono wspólnie z rodzicem oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające legalność pobytu rodzica bądź opiekuna w Polsce – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie warmińsko-mazurskim.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów dostępne są na stronie urzędu, także w języku ukraińskim. Wśród najważniejszych są te potwierdzające charakter pobytu w Polsce obywatela Ukrainy, m.in. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, karta stałego pobytu. We wniosku o świadczenie 500 plus należy podać PESEL dziecka. Jeśli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, to do wniosku rodzic lub opiekun musi dołączyć dodatkowo akt urodzenia dziecka wraz z ich tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego na język polski.
Wniosek o świadczenie składany jest wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowo taki wniosek można złożyć także przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną, ale tylko jeśli jest się matką lub ojcem dziecka i ma się nadany numer PESEL.
Rzeczniczka tłumaczy także, czy uchodźcy z Ukrainy mają prawo do świadczenia.
- Obywatele Ukrainy: rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.
Wszelkie zmiany w przepisach będą publikowane na stronie ZUS-u.
W środę (9 marca) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego, do Polski przybyło 1 330 000 uchodźców. Tylko we wtorek, 8 marca, strażnicy graniczni odprawili na granicy polsko-ukraińskiej 125 800 osób.
Komentarze (59)
Dodaj swój komentarz