Skuteczne CV. Krok po kroku

Dziś każdy kto wchodzi na rynek pracy musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, należy potraktować swoją aplikację jak towar, który chcemy jak najlepiej sprzedać. Należy więc zadbać o to, by pierwszy nasz kontakt z pracodawca był udany. Dlatego też doradcy zawodowi radzą, by popracować nad swoim CV, tak by przekonało naszego potencjalnego pracodawcę, że jesteśmy osobą wartą uwagi.

Jak napisać atrakcyjne CV?

Krok 1

Dobre CV powstanie tylko wtedy, kiedy dobrze poznamy siebie i odkryjemy co jest naszym największym atutem. Zastanówmy się więc, jakim typem człowieka jesteśmy, co jest dla nas ważne, co potrafimy robić najlepiej, w jaki sposób pracujemy, co chciałbym osiągnąć w swoim życiu zawodowym. Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, będziesz wiedział, w jakim kierunku musisz pójść przy dalszym tworzeniu CV.

Krok 2

Stwórz swój profil zawodowy. Wymień wszystkie swoje osiągnięcia zawodowe, umiejętności oraz doświadczenie. Napisz jaki typ pracy Ci odpowiada, czy lubisz pracować w zespole, czy też samodzielnie oraz jakie zadania chętnie podejmujesz. Tę notatkę zachowaj, przyda się przy tworzeniu jednego z kolejnych kroków Twojego CV.

Krok 3

Krok 3 jest bardzo istotny. Chodzi bowiem o to, by poprawnie wypisać swoje dane osobowe. Jest to oczywiste, jednak często zdarza się tak, że wielu z nas pomija część ważnych dla pracodawcy danych. Nie podpisane imieniem i nazwiskiem CV, czy tez brak danych kontaktowych to najczęstszy z błędów jakie popełniają potencjalni pracownicy.

Wpisz więc:

  • Imię i nazwisko,
  • Adres
  • Numer telefonu oraz adres mailowy,
  • Datę urodzenia,
  • Inne (stan cywilny, czy narodowość)
Krok 4

Wypisz swoje doświadczenie zawodowe, kursy jakie udało Ci się ukończyć oraz konferencje naukowe, w jakich uczestniczyłeś/aś. Ważne jest to, by nie pominąć, nawet fakt podjętej przez nas kiedyś pracy sezonowej może być kluczowy w walce o stanowisko. Skup się na doświadczeniach zawodowych, które potencjalnie mogłyby przydać się w pracy, o którą się starasz.

Krok 5

W dalszej części CV wypisz swoje umiejętności jak prowadzenie pojazdu, czy obsługa komputera. Wypisz również języki obce, które znasz, to dla pracodawcy ogromny atut.