Rozmowa kwalifikacyjna - krok po kroku

Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna oznacza ogromny stres. Tego niestety nie da się uniknąć. Jednak warto powalczyć ze stresem, tak by zrobić na pracodawcy dobre wrażenie i zaprezentować się najlepiej jak potrafimy.

To jednak nie wszystko. Rozmowa kwalifikacyjna to niejako spotkanie biznesowe. Warto więc pamiętać o odpowiednim stroju. Strój powinien być elegancki i schludny. Dla mężczyzn najlepiej jeśli jest to garnitur lub elegancka koszula i dopasowane spodnie. Dla kobiet – również elegancki, oficjalny strój – spódnica lub spodnie oraz żakiet.

Aby jednak poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, dobry strój nie wystarczy. Należy również , dzień przed rozmową, zapoznać się z historią, profilem i zadaniami firmy, do której aplikujemy. Warto dowiedzieć się jakie są osiągnięcia firmy oraz kto jest właścicielem firmy.

Pamiętajmy, by na rozmowie kwalifikacyjnej słuchać swojego rozmówcy, nie przerywać czyichś wypowiedzi, a wypowiadać się w momencie, kiedy zostaniemy o to poproszeni. Warto również zadbać o to, by dotrzeć na rozmowę na czas, a nawet nieco wcześniej. Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną nie jest tolerowane w żadnej z firm. Jeśli po drodze napotkamy problemy i istnieje prawdopodobieństwo, że się spóźnimy, warto zadzwonić do potencjalnego pracodawcy i uprzedzić o zaistniałej sytuacji.