Zmarła Cecylia Rożnowska, wieloletni dyrektor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich ''Warmia'' w Olsztynie

Zmarła Cecylia Rożnowska, wieloletni dyrektor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich ''Warmia'' w Olsztynie
Rok 2008: spotkanie grupy wychowanków z panią Cecylią w Olsztynie. Na zdjęciu trzy osoby. Nasza rozmówczyni w czarnej sukience, pani Cecylia i jej córka Anna Krysiński - tancerka Warmii i dyrektor zespołu "Polonia"
Fot. Zdjęcie z albumu Joanny Wulfert

10 stycznia zmarła oddana młodzieży pedagog, choreograf i etnograf, a także założycielka Zespołu Pieśni i Tańca "Warmia" w Olsztynie oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Polonia" w Chicago, Cecylia Celina Rożnowska.

Cecylia Rożnowska była niepowtarzalną ikoną polskiej kultury. W Polsce oraz w USA wychowała wiele pokoleń młodych osób, którzy stali się ambasadorami Polski poza granicami kraju. Ludzi kochających folklor i kulturę ludową. Swoją działalność artystyczną pani Cecylia rozpoczęła od zespołu "Warmia" w Olsztynie, gdzie pracowała od 1954 r. do 1985 r. Podczas swojej pracy w Olsztynie była min. pełnomocnikiem ART (Akademii Rolniczo Technicznej) do spraw kultury i przyczyniła się do powstania zespołu "Kortowo". W latach 80. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła pracę nad stworzeniem Zespołu Pieśni i Tańca "Polonia" w Chicago.

Udało nam się porozmawiać z Joanną Wulfert, mieszkającą w Niemczech wychowanką i tancerką zespołu Warmia w latach 1978-1985.

Cecylia Rożnowska
fot. zdjęcie z albumu Joanny Wulfert

- Pani Joanno, przez 7 lat śpiewała Pani i tańczyła w zespole "Warmia", ale do końca związana była Pani z Cecylią Rożnowską. Jaką była osobą?

- Była przede wszystkim moją drugą matką, naszą drugą matką. Była pedagogiem i choreografem w zespole, ale przede wszystkim kobietą, która stworzyła nam drugi dom. Rozbudziła we mnie miłość do śpiewu, tańca i polskiego folkloru. Dzięki niej zaczęło bić moje folklorystyczne serce. Z wielką lekkością poruszała się po salonach świata i nas też tego uczyła. Oprócz lekcji śpiewu i tańca pobieraliśmy lekcje dobrych manier, jak zachowywać się w towarzystwie, czy nawet jak jeść sztućcami. Mieliśmy wyzbyć się poczucia byciem obywatelem 3-go świata.

Rok 2008: spotkanie  grupy wychowanków z panią Cecylią w Olsztynie. Na zdjęciu trzy osoby. Nasza rozmówczyni w czarnej sukience, pani Cecylia i jej córka Anna Krysiński - tancerka Warmii i dyrektor zespołu "Polonia"
fot. zdjęcie z albumu Joanny Wulfert

- Nie było dla niej spraw niemożliwych, dla swojego zespołu była w stanie przyciągnąć gwiazdkę z nieba. Na początku lat 80-tych przyczyniła się do zakupu dla zespołu rzeczy prawie nieosiągalnej - własnego autokaru, o którym marzył każdy zespół. Swoje autokary miały tylko państwowe zespoły zawodowe, jak "Mazowsze" i "Śląsk". W głębokim PRL, kiedy wszystko było szare i smutne, a wszyscy byliśmy ograniczeni do poruszania się na terenie Polski, pani Cecylia stworzyła z zespołu "Warmia" towar eksportowy.  Po czasach kiedy zespół odnosił sukcesy tylko w Polsce, Cecylia Rożnowska otrzymała min. Honorową Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur, o zespole dowiedział świat. Wyjechaliśmy na pierwsze tournee po Jugosławii, a później po  krajach Europy Zachodniej Francja-Belgia, posypały się liczne nagrody i zaproszenia do innych krajów. "Warmia" stała się zespołem znanym i zapraszanym, a Cecylia pokazała nam sceny świata, inną kulturę, otworzyła  szeroko okno na świat, przez które ja wyfrunęłam. Dzięki niej w 1981 roku zespołowi  "Warmia"  został nadany tytuł Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich "Warmia".

- W pierwszej połowie lat 80-tych, po wielkiej tragedii osobistej postanowiła zostawić dorobek całego życia i wyjechała do Chicago, tam gdzie zginął jej syn i mieszka córka. Kierownictwo nad zespołem przejął jej wychowanek i wieloletni tancerz Mariusz Krupiński, który do dnia dzisiejszego kieruje zespołem. Tam jednak miłość do folkloru nie dała o sobie zapomnieć. Założyła zespół folklorystyczny "Polonia", który jako jedyny tańczy tańce Warmii, a którym dzisiaj kieruje jej córka Anna Krysiński, a choreografem jest wnuczka pani Cecylii Jaclyn. Mentalnie nigdy jednak nie wyjechała z Polski, a jej serce cały czas za Olsztynem płakało.

- Ja też płaczę za Olsztynem i Cecylią, z którą przez ostatnie 40 lat ciągle przecinały się nasze drogi. Cecylia, I love You!

- Dziękuję za rozmowę

Na zdjęciach pani Cecylia wiele, wiele lat temu.
fot. zdjęcia pochodzą z albumu Anny Krysiński

Cecylia Rożnowska w trakcie 70-letniej pracy artystycznej oraz pedagogicznej, była wielokrotnie nagradzana najwyższymi odznaczeniami państwowymi zarówno w Polsce jak i za Oceanem min. złotym medalem Gloria Artis.

Działała na rzecz społeczności Polskiej w Chicago, gdzie w 2007 r. pełniła funkcję wielkiego marszałka Parady 3 Maja.

Zespół „Polonia” pod jej kierownictwem zdobywał uznanie i nagrody na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.

Cecylia Celina Rożnowska odeszła w wieku 92 lat. Zostanie pochowana 16 stycnia 2021 roku w Chicago, natomiast dzień później o godzinie 11.00 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie zostanie odprawiona msza w intencji Cecylii Rożnowskiej.

* * *

Poniżej zamieszczamy kilka ujęć z pogrzebu pani Cecylii Rożnowskiej w Chicago (fot. A. Kryściński)

Katarzyna Leśniowska

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • jasiek45 2021-01-22 11:49:18 160.220.*.*
  R.I.P droga Pani Cecylio. Twoj tancerz Janusz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Klik 2021-01-17 21:50:31 185.135.*.*
  Gdy tańczyłem w Rutkach marzyłem żeby przejść do Zespołu Pani Cecyli Świec Panie nad Jej Dusza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Mikil 2021-01-17 21:48:40 195.136.*.*
  Dużo dobrego zrobiła kultywując tance ludowe R.I.P.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Ja 2021-01-17 20:14:11 185.135.*.*
  Dobry człowiek to ten, którego tak pięknie wspominają 🥲🥲🥲
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Warmiak 2021-01-17 20:05:52 195.136.*.*
  Świeć Panie nad jej duszą, wiele o niej słyszałem, lecz nie miałem sposobności pozanać. R.I.P.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Ryb 2021-01-17 20:03:39 195.136.*.*
  Wielkie oddanie młodzieży i temu co najbardziej kochała ❤️❤️❤️
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Jasiek 2021-01-17 14:50:51 83.5.*.*
  Kawałek historii Olsztyna. Trochę już zapomnianej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0