Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu

Władze Olsztyna złożą trzy wnioski projektowe w ramach Polskiego Ładu
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o 3. projektach, które miasto chciałoby zrealizować w ramach Polskiego Ładu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Chodzi o budowę ul. Nowobałtyckiej, budowę ul. Plażowej i przebudowę fragmentu ul. Pstrowskiego oraz wybudowanie wiaduktu na Tracku. Wszystkie inwestycje są ważne dla mieszkańców.

W piątek Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o projektach trzech ważnych inwestycji, o które stolica Warmii i Mazur będzie się starała w ramach Polskiego Ładu.

Na początek jednak prezydent powiedział kilka słów o braku transparentnych kryteriów tego rządowego projektu.

Możemy na dzisiaj stwierdzić brak transparentnych kryteriów decydujących o sensowności przyznania tych środków. Odwołanie jest w zasadzie tylko do Covid-19. Doskonale wiemy, że tutaj można wszystko przyporządkować i na pewno nie tego oczekiwaliśmy – przyznał prezydent.

I dodał: – Uważamy, że my jako samorządy uczestniczące w redystrybucji tych środków publicznych, powinniśmy mieć w tym swój udział. Dzisiaj tak nie jest, bo osoby, które będą zajmować się oceną i ostatecznym wyborem projektów, to będą przedstawiciele pana premiera, przedstawiciele ministra gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego. Uważamy, że jawność, czytelność i transparentność wydatków to jest podstawowy obowiązek instytucji publicznych.

W tym celu samorządowcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagają się opracowania i wprowadzenia szczegółowych, punktowych kryteriów. Ich zdaniem, w skład komisji oceniającej powinni wchodzić przedstawiciele każdej korporacji samorządowej: Związku Miast Polskich, Związku Województw, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich.

Olsztyn stara się o wybudowanie ul. Nowobałtyckiej

Wnioski w programie Polski Ład można składać do 30 lipca. Samorząd Olsztyna planuje złożyć trzy.

Pierwszy, czyli projekt nieposiadający limitu finansowego, to budowa ulicy Nowobałtyckiej. Dla tego typu projektów przewidziane jest dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc.

Ten wniosek składaliśmy w roku 2016, 2017 do programu operacyjnego Polska Wschodnia. Wtedy znalazł się on na liście rezerwowej. Mamy gotowy projekt, natomiast musimy go zaktualizować, gdyż decyzja środowiskowa została wydana 5 lat temu – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto przeprowadziło przetarg na aktualizację dokumentacji. W piątek została podpisana umowa z olsztyńską firmą, która już wcześniej zrobiła dokumentację dla tego projektu.

Wartość inwestycji przed kilkoma laty wyniosła 120 mln zł, natomiast obecnie, ze względu na wzrost usług budowlanych i materiałów, szacunkowa wartość projektu to 200-250 mln zł.

Przetarg na budowę ulicy może rozpocząć się we wrześniu 2022 roku, a podpisanie umowy z wykonawcą pod koniec roku.

Przewidywany termin realizacji robót ro 3 lata od podpisania umowy. Zakres inwestycji miałby obejmować m.in. budowę ulicy o długości blisko 5 km, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych i rowerowych, wiaduktu drogowego nad torowiskiem, przejścia podziemnego pod ulicą, sygnalizacji świetlnych, ekranów dźwiękochłonnych, oświetlenia, budowę i przebudowę skrzyżowań czy zagospodarowanie zieleni.

Ulica Plażowa ma połączyć park naukowo-technologiczny z ul. Pstrowskiego

Drugi projekt to realizacja ulicy Plażowej wraz z przebudową fragmentu ulicy Pstrowskiego. Ten projekt posiada limit finansowy do 30 mln zł (koszt tej inwestycji to ok. 28 mln zł). Dofinansowanie może i w tym przypadku wynieść nawet 95 proc. Przewidywany termin realizacji to 2 lata od podpisania umowy.

Jest to ulica, która połączy nasz park technologiczny z nowo wybudowaną ul. Pstrowskiego biegnącą do południowej obwodnicy. Ulica ta ma umożliwić dalsze inwestowanie przy parku naukowo-technologicznym. Obecnie Polska Akademia Nauk przygotowuje się do budowy swojego ośrodka w okolicy. Byłaby to również nasza wewnętrzna obwodnica, którą mogliby jeździć mieszkańcy południowych osiedli np. do Michelina – przyznał prezydent Grzymowicz.

Dodał, że koszt budowy tej ulicy to ok. 10 mln zł, a skoro limit finansowy wynosi 30 mln zł, miasto chce włączyć do tego projektu modernizację ul. Pstrowskiego.

Ta modernizacja odbywałaby się w dwóch etapach. Pierwszy, modernizowany w ramach tego projektu, odcinek byłby od ul. Obiegowej do skrzyżowania z ul. Synów Pułku/Wyszyńskiego. Przebudowa tego odcinka ma wartość ok. 18 mln zł. W 2. etapie chcemy wyremontować drugą część starej ul. Pstrowskiego (od skrzyżowania z Wyszyńskiego do ul. Plażowej) – dodał Piotr Grzymowicz.

Miasto nie rezygnuje z wiaduktu na Tracku

Trzecim projektem jest budowa wiaduktu na Tracku (ma limit finansowania do 5 mln zł).

Dzisiaj jest tam kładka stalowo-drewniana, przez którą nie można uruchomić ruchu samochodowego, który jest nam niezwykle potrzebny. Mamy przygotowany projekt wraz z decyzją ZRID. Musimy jedynie uzgodnić warunki z PKP. Ten wiadukt pozwoli nam połączyć Track i te tereny znajdujące się przy ul. Lubelskiej, które w przyszłości będą przeznaczone pod park przemysłowy – wyjaśnił prezydent Olsztyna.

Od strony ul. Lubelskiej miasto planuje przedłużyć do wiaduktu obecną drogę dojazdową do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Parametry wiaduktu to: 6 metrów szerokości (po jednym pasie ruchu w każdą stronę), 2 metry szerokości chodnika. Konstrukcja miałaby 3 przęsła.

Czytaj również:

Piotr Grzymowicz jako jedyny samorządowiec z Warmii i Mazur sprzeciwia się ''Polskiemu Ładowi''

Galeria

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • .R.O. 2021-07-16 19:15:34 83.23.*.*
  I tak te nasze publiczne pieniądze, wspólne, ciężko wypracowane zostaną podzielone przez partię PiS, według tylko jej interesów. Wnioski? Kryteria? Byle wyższy stopniem funkcjonariusz partyjny się uśmiechnie, bo już wie, że to on będzie decydował komu, kiedy, na co i ile da (albo nie da). Witamy w kraju PiS. Nowy ład.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 4
 • Majster Stajenny 2021-07-16 19:10:18 80.202.*.*
  W ramach Polskiego Ladu skladam wniosek o usuniecie OSLA ze Stajni w olsztynskim Ratuszu i zastapienie go bardziej inteligentnym osobnikiem z rodziny KOPYTNYCH KONIOWATYCH czyli KONIEM.Wniosek opieram na dotychczasowych poczynaniach OSLA vel Grzyma,ktory stanowi zagrozenie dla srodowiska i mieszkancow miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 19
 • gregs 2021-07-16 18:20:18 88.156.*.*
  Niech Grzymowicz poprosi Trzaskowskiego, aby przez Olsztyn przepływała Wisła. Wtedy spełni się marzenie Grzymowicza, Olsztyn zostanie zalany gównem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 25
 • mar 2021-07-16 17:51:59 88.156.*.*
  Ani grosza dla tego prowincjonalnego prezydencika z wioski spod Olsztyna! Niech prosi swoich tęczowych POwsko- lewackich kolegów. Kompletne dno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 26
 • Siegfried aus Norddeutschland 2021-07-16 16:59:25 83.7.*.*
  Diese diskusion ist so unhoflich... Sind sie Europaer oder Asiaten?...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • tow. Janusz Pisiewicz 2021-07-16 16:37:04 95.160.*.*
  Otóż p. prezydencie, pieniądze są i będą. Ale wyłącznie dla spolegliwych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 0
 • Niestety olsztyniak 2021-07-16 16:30:31 37.30.*.*
  Roztwonil kasę na tranwaje , napyszczyl pisowcom a teraz jeszcze wnioski składa to jest normalne rozumowanie ? A nowobaltycka jest jeszcze niepotrzebna nawierzchnia w miarę ok korków nie ma .Hozjusza by zrobili lepiej bo kartoflisko jak na Sybiraków
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 23
 • awdfbnm 2021-07-16 16:26:36 88.156.*.*
  zatorze i trzeci wiadukt zostali oddani za to by bogatym z gutykowa i gminy jonkowo dobrze się do olsztyna wjeżdżało
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • ale wał 2021-07-16 16:22:44 88.156.*.*
  kolejnośc powinna odwrotna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • ArbuzoJebca 2021-07-16 15:58:30 181.215.*.*
  Ty CHUJU NAKRAPIANY!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3