W pobliżu ronda Bema w Olsztynie stanęła... palma [ZDJĘCIA]

W pobliżu ronda Bema w Olsztynie stanęła... palma [ZDJĘCIA]
Palma przy starostwie powiatowym
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (21 maja) oficjalnie otwarto Zaułek botaniczny Mikołaja Kopernika. Pojawił się on w pobliżu Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Zasadzono tam rośliny nazwane imieniem wielkiego astronoma. Główny punk stanowi... palma.

Dzień otwarcia Zaułku Mikołaja Kopernika nie jest przypadkowy, bo 21 maja 1543 r. to najbardziej prawdopodobna data śmierci astronoma.

W zaułku przy rondzie Bema znalazły się rośliny:

 • palma z rodziny Kopernicja (Copernicia) nazwana w poł. XIX wieku przez niemieckiego biologa Karola F. Martiusa

 • róża Mikołaj Kopernik wyhodowana w 1969 r. przez Bolesława Wituszyńskiego

 • powojnik Mikołaj Kopernik wyhodowany pod koniec lat 80. XX wieku przez brata Stefana Franczaka

 • liliowiec Kopernik wyhodowany również przez brata Stefana Franczaka

 • liliowiec Mikołaj Kopernik zarejestrowany w 2018 r. w American Hemerocallis Society, a wyhodowany przez prof. Jerzego Bodalskiego, hodowcę-pasjonata

 • holenderski tulipan Mikołaj Kopernik, który powstał dzięki pracy dwóch hodowców: Jana Ligtharta i Roberta J. Zandbergena

 • irys Kopernik, wyhodowany przez Zbigniewa Kilimnika i zarejestrowany w The American Iris Society w 2010 roku

 • konwalia majowa (Convallaria majalis) zwana „kwiatem Kopernika”, będąca symbolem wiedzy i sztuki medycznej

Najprawdopodobniej latem rabatę z poświęconymi Kopernikowi roślinami uzupełni także lilia wyhodowana przez olsztyniankę, dr Beatę Płoszaj-Witkowską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nowa odmiana trafi do Zaułku po uzyskaniu oficjalnego certyfikatu Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Londynie. Na razie, przekazane przez hodowczynię cebulki oraz kultura in vitro, trafią „na rozmnożenie” do ogrodu powiatowego Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach, której uczniowie i nauczyciele opiekują się olsztyńskim Zaułkiem botanicznym Mikołaja Kopernika.

- Bardzo cieszę się, że powstało takie miejsce - powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To nie tylko potwierdzenie tego, jak wielkim człowiekiem był Kopernik oraz jak bliskie były jego związki z Olsztynem i całym regionem. To także kolejne zielone miejsce na mapie naszego miasta. Nie mam wątpliwości, że te wyjątkowe rośliny będą nie tylko zdobić to miejsce. A ono staną się oryginalną ciekawostką w naszym mieście.

Podobne zdanie ma wicestarosta olsztyński.

– To piękne rośliny i cieszymy się, że udało nam się je zgromadzić w jednym miejscu, tworząc nasz Zaułek – dodała Joanna Michalska – Mam nadzieję, że wszystkie się przyjmą i wkrótce zakwitną, pomijając oczywiście palmę, która ze względów klimatycznych jest sztuczna, i z czasem będą cieszyć oczy mieszkańców Olsztyna, jak i przyjezdnych stanowiąc nietuzinkową atrakcję miasta i regionu oraz nietypowy, bo „żywy” pomnik ku czci wybitnego Warmiaka.

W uroczystym otwarciu Zaułku udział wzięli Andrzej Abako – starosta olsztyński, Jerzy Laskowski – przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie, Joanna Michalska – wicestarosta olsztyński, Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk – przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, dr Beata Płoszaj-Witkowska z UWM, Mirosław Jonakowski – dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

 • Andżela Jonkowo 2021-05-22 17:32:36 83.24.*.*
  O i fajno!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4