UWM będzie miał nową poliklinikę za około 6 mln zł! Ruszyła budowa [WIZUALIZACJE]

UWM będzie miał nową poliklinikę za około 6 mln zł! Ruszyła budowa [WIZUALIZACJE]
Tak będzie wyglądał budynek nowej polikliniki dla zwierząt
Fot. Urban Architect

Rozpoczęła się budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nowy budynek ma kosztować 6 mln zł. Dzięki niej mają się zwiększyć możliwości realizacji badań naukowych.

Rozpoczęła się budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt. Budynek będzie służył studentom i pracownikom weterynarii. W Kortowie działa Poliklinika Weterynaryjna, ale jest ona przeznaczona dla małych zwierząt domowych. Jednak weterynarze UWM jeżdżą także do zwierząt gospodarskich. Obecnie mają oni do dyspozycji pomieszczenia adaptowane, ale one nie zapewniają odpowiednich warunków pracy.

- Takich wyjazdów mamy kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i arsenał leków. To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby np. nie straciło sterylności a leki np. zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły. Zaś gdy samochód oczekuje na wyjazd całość musi być bezpiecznie przechowywana – wyjaśnia prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Poliklinik Wyjazdowa Dużych Zwierząt ma mieć około 700 m kw. powierzchni. Jego bryła będzie częściowo 1-piętrowa, a częściowo parterowa. Znajdą się w nim 4 stanowiska dla samochodów – busów w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Będą np. ogrzewane i klimatyzowane ze względu na leki przechowywane w samochodach. Przewidziano w nim pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów, którzy będą odbywać w poliklinice staże kliniczne.

Stacja zostanie wyposażona w dwa busy. Każdy z nich będzie miał przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem do mierzenia przepływu krwi oraz analizator biochemiczny, w który na miejscu będzie badać krew zwierząt, co skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd to pojazd specjalistyczny do przewozu dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki.

Projekt budynku wykonała firma Urban Architect z Olsztyna. Koszt budowy (bez wyposażenia) to około 6 mln zł. Środki pochodzą z wkładu własnego uczelni. Reszta pieniędzy pochodzi z projektu „Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości” finansowanego ze środków RPO Warmia Mazury na lata 2014-2020.

2147382000

Źródło: własne/uwm.edu.pl

Galeria

Komentarze (68)

Dodaj swój komentarz

 • Jarecki 2020-08-22 11:02:44 31.60.*.*
  Wygląda jak kaplica cmentarna....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Bizon 2020-08-22 08:54:16 88.156.*.*
  Myślałem że to kwatera Adolfa w Gierłoży ;))) hmmmm albo inne porównanie istniejący budynek dworca w Olsztynie. Ludzie czy już nie ma naprawdę kogoś kto zaprojektuje coś ładnego dla oka i estetycznego ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Robert35 2020-08-21 17:24:06 88.156.*.*
  Zamiast dla ludzi budować to idzie na psy, za 6 milionów można by było doinwestować poliklinikę na Wojska Polskiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 13
 • Granat 2020-08-21 13:48:21 5.184.*.*
  Uwierzcie, dobrze ustawiony weterynarz to żyła złota. Brakuje im rąk do pracy, niech dofinansowują młody narybek. G er i a t r i a !!!! Domy spokojnej umieralności tego trzeba . Myślistwo do lamusa albo też niech partycypują w kosztach klinik dla zwierząt, które i tak zabiją gdy nie będą w modzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
2147382000
2147382000