Pierwsza taka aplikacja na świecie! Pomoże służbom ratunkowym z Olsztyna zdalnie otwierać szlabany [WIDEO]

Pierwsza taka aplikacja na świecie! Pomoże służbom ratunkowym z Olsztyna zdalnie otwierać szlabany [WIDEO]
Sylwia Jaskulska poinformowała, że w Olsztynie trwają testy aplikacji ułatwiającej pracę służb ratunkowych

Olsztyńskie służby testują aplikację, która ma umożliwić im szybsze dotarcie do poszkodowanych. Dzięki niej załogi ratunkowe będą mogły zdalnie otwierać osiedlowe szlabany, co usprawni ich interwencje.

We wtorek w biurze posłanki z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszuli Pasławskiej, odbył się briefing prasowy m.in. na temat funduszy z Unii Europejskiej. Wicemarszałek Sylwia Jaskulska przedstawiła tematy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Polityk poinformowała, że w Olsztynie będzie testowana aplikacja, która ułatwi służbom ratunkowym pracę.

- Pandemia koronawirusa pokazała, jakiego wsparcia potrzebują szpitale. Musimy wykorzystywać także nowoczesne technologie. Chciałabym państwu przedstawić pierwszy pionierski projekt, który stworzyli pracownicy Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego. Eksperci, wykorzystując nowoczesne technologie, stworzyli "magiczny przycisk", który będzie powodował, że zarówno służby pogotowia ratunkowego, jak i straż pożarna nie będą zmagały się z czasem, kiedy muszą czekać na otwarcie szlabanu [na osiedlach strzeżonych - przyp. red.] czy też otwarcie domofonem klatek schodowych. Aplikację będą mieli na swoich telefonach – powiedziała Sylwia Jaskulska.

Polityk dodała, że olsztyńskie służby jako pierwsze na świecie przetestują aplikację pn. „Ratunek bez barier”.

- Jesteśmy na etapie przetestowania z osobami ratownictwa medycznego. Wykorzystaliśmy do tego ratowników z olsztyńskiego pogotowia. Są bardzo zachwyceni – podsumowała Jaskulska.

Ratunek bez barier to projekt społeczny udostępniania wjazdu na osiedla dla Służb Ratunkowych w ramach Programu Standaryzacji Polskich Inteligentnych Miast. Projekt realizowany jest przy współpracy szerokiego grona interesariuszy w zakresie przeprowadzenia prac badawczo rozwojowych dla ustandaryzowania usługi zautomatyzowania dostępności dla służb ratunkowych

- czytamy na stronie internetowej producenta aplikacji.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • sygnalista 2020-12-01 17:33:00 178.183.*.*
  po co aplikacja trzeba brac przyklad z lobuzow oni maja pilota do wszystkich szlabanow swiata:):)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • doktor 2020-11-25 20:40:24 198.16.*.*
  to wspaniała wiadomość. możne ci informatycy będą w końcu potrafili zrobić elektroniczny obieg dokumentów, który nie będzie wymagał doktoratu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • [Usunięty] 2020-11-25 15:07:29 104.227.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2020-11-24 16:21:50 188.47.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0