Stomil dostanie pieniądze od miasta!

Stomil dostanie pieniądze od miasta!
Radni uchwalili, że Stomil dostanie dofinansowanie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę odbyło się głosowanie w sprawie dofinansowania Stomilu. 17 radnych było za, jeden przeciw i sześciu wstrzymało się od głosu. Klub ma dostać z budżetu miasta 4 mln zł.

Przypomnijmy, że we wtorek odbyło się spotkanie radnych z Piotrem Grzymowiczem i Michałem Brańskim, inwestorem. Brański liczy na to, aby w klub zainwestowali kolejni inwestorzy, co da stabilizację oraz zwiększy kapitał.

Podczas sesji radni zabrali głos w tej sprawie. Większość była przychylna dofinansowaniu klubu.

Sam Stomil jest nie tylko marką Olsztyna, ale jest w sercach kibiców z całego województwa. Liczę na to, że będzie to wsparcie. Wierzę, że da się w Olsztynie zrobić wielki krok. Dajmy szansę Stomilowi – powiedział Michał Wypij.

Podobnego zdania była Halina Ciunel z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jej zdaniem wypowiedzi Michała Brańskiego na temat przyszłości klubu, rozwiały wszelkie wątpliwości.

Jeśli teraz miasto nie przekaże Stomilowi 4 mln zł, to klub upadnie – powiedziała.

Mirosław Gornowicz z Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Grzymowicza dodał, że miasto stoi przed trzema rozwiązaniami: dać klubowi upaść, dalej brnąć w sytuację, w której Stomil się znajduje obecnie i co jakiś czas szukać potencjalnych inwestorów, czy też skorzystać z oferty pewnego inwestora.

Wydaje się, że to ostatnie to jedyne słuszne rozwiązanie – oznajmił.

Czesław Małkowski uważa, że trzeba zrobić wszystko, aby ratować Stomil.

Musimy pomyśleć o zapleczu infrastrukturalnym. Mnie te 4 mln zł nie przerażają. One muszą być, one się znajdą – dodał były prezydent.

Ale były również głosy sceptyczne. Radosław Nojman, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości jest ostrożny. Zastanawia się, gdzie miasto ma biznes w dokładaniu do klubu.

Okazało się, że wydatki na Stomil to nie tylko 4 mln zł, ale 8 mln zł. 2 mln zł na spłatę długów wygenerowanych, kolejne 2 mln pójdą na działalność klubu i następne po 2 mln wydamy w kolejnych latach. Jako samorządowiec mam pewne wątpliwości – wyjaśniał podczas sesji.

Zaniepokojony sytuacją był także Mirosław Arczak, który uważa, że w tej sprawie padło zbyt mało konkretów, a słuchając zapewnień inwestora trzeba być ostrożnym.

To myślenie życzeniowe, z dala od faktów. W przypadku takich decyzji nie powinniśmy się opierać na takich mrzonkach – uważa.

Po dyskusji odbyło się głosowanie. 17 radnych było za, jeden przeciw a sześciu wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu odbyła się konferencja prasowa Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Do sytuacji odniósł się Łukasz Łukaszewski.

Jesteśmy zadowoleni, że sprawa została dopięta. Czekamy teraz na podpisanie umów. Inwestor mówił, że awans do Ekstraklasy to kwestia czasu. Przed nami jeszcze kilka przedsięwzięć. Musimy dobudować dodatkową trybunę, aby pomieścić dodatkowe 2,5 tys. osób, ale wszystko idzie w dobrym kierunku, także jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tę stronę idzie polityka miasta – powiedział radny Łukaszewski.

Klub ma dostać z budżetu miasta 4 mln zł. Z tego, co ustaliliśmy, wynika że dwa miliony zostaną przeznaczone na spłatę długu, m.in. na zaległe wynagrodzenia, a kolejne dwa miasto przekaże na bieżące funkcjonowanie. Co to oznacza dla klubu?

Dzięki temu wyjdziemy na prostą, otrzymamy licencję na grę w I lidze i spłacimy długi. Po drugie, jesteśmy na ostatniej prostej w pozyskaniu nowego inwestora – powiedział nam Maciej Radkiewicz, prezes Stomilu Olsztyn.

Na Twitterze wypowiedział się także Michał Brański.

 

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • dno 2019-04-24 16:45:25 95.160.*.*
  W Olsztynie nie ma żadnej infrastruktury dla biegaczy, w innych miasach są specjalnie wykonane ścieżki, kameralne stadiony lekkoatletyczne czy nawet hale z bieżniami, gdzie można w zimę przygotować się do sezonu. Leiej wydać miliony złotych na reanimowanie trupa jakim jest stadion stomilu i dawać kase na klub, w którym znikają pieniądze.
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • kibol 2019-04-24 16:29:40 89.228.*.*
  Powiem że nie spodziewałem sie że miasto w końcu realnie wesprze klub. Dobrze że sie myliłem brawo nadchodzą w końcu lepsze czasy dla pilki noznej na Warmii i Mazurach !!! Pan Brański zafascynował się Stomilem i Olsztynem fajnie że człowiek nie związany z tym środowiskiem tutaj wszedł oby poukładał ten klub tak żeby funkcjonował jak profesjonalny pozbyć się darmozjadłów i zacząć rosnąć w siłe zeby stać sie taka jagiellonia na podlasiu!!! bo potencjał do tego jest!!! na dzień dzisiejszy walczymy o utrzymanie!!!!
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Kw 2019-04-24 16:14:04 37.47.*.*
  Masakra tyle kasy znowu w błoto miasto chyba stać to niech biednym dadzą a nie wyzwalają bez sensu Grzymowicz lecz się
  Odpowiedz Oceń: 3 9 Zgłoś treść
 • zyx 2019-04-24 15:57:33 37.131.*.*
  Niestety za późno. Stomil został pozbawiony 3 punktów, które utrzymałyby go w I lidze, a tak witamy II ligę.
  Odpowiedz Oceń: 3 5 Zgłoś treść
 • roofi 2019-04-24 15:47:16 81.190.*.*
  Chyba chodzi o napełnienie kasy..swojej :)
  Odpowiedz Oceń: 2 4 Zgłoś treść
 • Ktoś 2019-04-24 15:23:49 89.228.*.*
  Piękne marnotrawstwo :) Gratulacje niekompetencji większości Rady Miasta :) Zgłoszenie do RIO gwarantowane :)
  Odpowiedz Oceń: 5 8 Zgłoś treść
 • przykre 2019-04-24 15:01:41 46.186.*.*
  A pod koniec roku... stomilowcy znów będa pod urzedem miasta pikietować o kasę dla swojego klubu, kolejne 4 miliony się rozpłynęły, znów stadion nie spelnia standardów i miasto musi dać kasę!! TO JEST ŻART!
  Odpowiedz Oceń: 4 12 Zgłoś treść
 • Tamara Twardodupcewa 2019-04-24 14:25:14 83.9.*.*
  Czyli Pan Michał Brański wchodzi do Stomilu, tereny Warmii na Sybiraków zostaną odnowione i powstanie kilka boisk jako baza treningowa. Następnym krokiem będzie pewnie budowa nowego stadionu w stylu Górnika Zabrze lub ŁKS Łódź, czyli budowa trybuna po trybunie. Można powiedzieć, że po burzy wychodzi słońce. Jednak mnie bardziej interesuje to, co musiał Michał Brański w rozmowach z Prezydentem Grzymowiczem powiedzieć, że ostatnie jego działania wyglądają na pełne dobrej woli i fascynacji Stomilem. Na pewno gość związany z branżą medialną nie wchodziłby do tego klubu nie widząc żadnego potencjału marketingowego. Tak więc pozostaje się cieszyć i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Może jesteśmy świadkami budowy czegoś nowego
  Odpowiedz Oceń: 18 2 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna