Protestowali pod sądem w obronie represjonowanych sędziów [ZDJĘCIA]

Protestowali pod sądem w obronie represjonowanych sędziów [ZDJĘCIA]
We wtorek pod Sądem Okręgowym w Olsztynie obrońcy sądownictwa protestowali przeciw represjonowaniu sędziów, w tym Pawła Juszczyszyna
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

We wtorek o godz. 18 pod Sąd Rejonowy w Olsztynie przyszli olsztynianie domagający się zaniechania represji wobec, ich zdaniem, niezależnych sędziów i prokuratorów, m.in. Pawła Juszczyszyna, który obecnie przebywa na kwarantannie, ale w poniedziałek stawi się do pracy w sądzie. Organizatorem akcji byli działacze Komitetu Obrony Demokracji.

18 dzień każdego miesiąca został ogłoszony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia ogłoszony Dniem Solidarności z Represjonowanymi Sędziami. Z tego też względu pod Sąd Rejonowy w Olsztynie już po raz piąty przyszło kilkanaście osób, w tym działacze KOD-u, którzy zorganizowali to wydarzenie w Olsztynie.

Spotykamy się pod Sądem Rejonowym w Olsztynie, domagając się przywrócenia do pracy bezprawnie odsuniętych od orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tuleyi, a także zaniechania stosowania dalszych represji wobec niezależnych sędziów i prokuratorów – przyznali organizatorzy wydarzenia.

Olsztynianie mieli ze sobą transparenty z hasłem „WspieraMy sędziów niezależnych” czy „Żądamy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów”, a także ubrania z napisem „KonstytucJa” czy maseczki ze sloganem „Demokrację tworzą ludzie”.

Na miejscu obecni byli także policjanci z zespołu prasowego.

Na początku głos zabrała Marta Kamińska.

Warto zaznaczyć, że dziś mija 469 dni od zawieszenia sędziego naszego Sądu Rejonowego Pawła Juszczyszyna, 212 dni od zawieszenia sędziego Beaty Morawiec i 181 dni od zawieszenia sędziego Igora Tuleyi. Zawieszenia dokonanego przez Izbę Dyscyplinarną. Przez ludzi, którzy z jakiegoś powodu uważają siebie za sędziów Sądu Najwyższego – powiedziała Marta Kamińska.

I dodała, że nie spodziewała się, że takie represje mogą dotknąć niezależnych sędziów w Polsce, która jest krajem demokratycznym.

Następnie przemówił sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Wojciech Krawczyk.

Dlaczego żądamy przywrócenia tych sędziów do pracy? Ponieważ wszystkie ich sprawy mają wspólne cechy, które sprawiają, że decyzje o uchyleniu immunitetów są bezprawne i mają charakter jedynie represyjny. Nie chodzi tu tylko o fakt uchylenia immunitetu, ale także o to, że automatycznie zostali oni odsunięci od orzekania – powiedział Wojciech Krawczyk.

I dodał, że obecnie jako sędzia nie ma gwarancji niezależności i niezawisłości, bo w każdej chwili może być przeciw niemu wszczęte postępowanie dyscyplinarne i zostanie odsunięty od pracy.

Wojciech Krawczyk powiedział, że kontaktował się z Pawłem Juszczyszynem, który po odbyciu kwarantanny planuje w poniedziałek stawić się do pracy.

Dla mnie to są sytuacje niewyobrażalne, aby prezes sądu nie respektował orzeczenia sądu – powiedział Krawczyk mając na myśli prezesa Macieja Nawackiego, który nie chce przywrócić sędziego Juszczyszyna do orzekania, a tym samym wypełnić orzeczenia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy (Sędzia Paweł Juszczyszyn nadal nie może orzekać: ‘’Sędzia Nawacki stoi ponad prawem’’ [ZDJĘCIA]).

Wypowiedziała się także Marta Kawula, radczyni prawna.

Uczyłam się na studiach prawniczych a później na aplikacji i w życiu by mi do głowy nie przyszło, aby nie respektować orzeczenia sądu. Jak mam moim klientom odpowiedzieć, którzy przyjdą do mnie i zapytają się, czy mają stosować się do orzeczenia? Odpowiem tak, ale boję się takich pytań, bo skoro sąd nie stosuje orzeczeń innego sądu, to dlaczego ja, zwykły obywatel, mam się podporządkowywać? – przyznała Marta Kawula.

Na koniec głos zabrała Irena Telesz-Burczyk, która przeczytała wiersz „Dziś sędziowie, jutro Ty!”.

 

Komentarze (38)

Dodaj swój komentarz

 • fer 2021-05-19 15:03:05 31.0.*.*
  Widzę radną z kodu która głosowała za uchwałą podnoszącą opłaty za przedszkola o 120 % i za śmieci o 200%
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • MP 2021-05-19 14:00:32 83.24.*.*
  To nie ludzie to mohery,to PZPRowcy którym system się załamał a teraz walczą o swoich dzieci,o kastę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 8
 • 123yy 2021-05-19 12:02:23 83.18.*.*
  Kim jest sędzie ?? otóż sędzia pilnuje by to prawo przestrzegano należycie. Jeżeli jakiś sędzie chce bawćsię w politykę to ja proponuję zawiesić togę i pójść na polityka. Sędzia stoi na straży prawa, którego sam ma przestrzegać. W przypadku pana Juszczyszyna to chyba nie działa ?. Jeśli chce być takim krystalicznym sędzią to proszę o oddanie prawa jazdy na 3 msc za rok 2015 kiedy przekroczył prędkość. Wtedy możemy rozmawiać z taką osobą. Z drugiej strony Izba Dyscyplinarna musi być żeby pilnować takich sędziów żeby nie nadużywali przywilejów jakie mają. Nie jednokrotnie w różnych wiadomościach były opisywane przypadki kradzieży przez sędziów(kradzież pendriva, wkrętarki, czy 50.zł kobiecie z kolejki przy kasie). Dla mnie taki sędzia z miejsca powinien stracić pracę i przywileje emerytalne. W przypadkach wyżej wymienionych to jakie były kary ??? może ktoś pamięta. Kara dyscyplinarna (SERIO) co to jest za kara pomachanie paluszkiem przed nosem ?. Aha żebym nie zapomniał do obrońców ślepo broniących tych ludzi dając kciuk w dół zastanów się co byś zrobił w przypadku gdyby ciebie spotkała niesprawiedliwość ze strony tych sędziów ( stara sprawa biznesmena który za 30.tyś długu stracił cały majątek 5 mln. w zaokrągleniu). Tutaj aluzja do jednego z wymienionych sędziów w artykule.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 9
 • Kryst. 2021-05-19 11:29:58 88.156.*.*
  Mogą sobie protestować do usr.... śmierci. W tym nudnym mieście zawsze to jakaś rozrywka....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 8
 • Rodowity Olsztynianin 2021-05-19 11:16:02 93.105.*.*
  Groteska...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • wujek Staszek 2021-05-19 11:12:43 5.184.*.*
  Hello Komitet Obrony Maseczek! Świeże powietrze wam szkodzi? 😉
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • chi 2021-05-19 11:10:53 31.0.*.*
  na Dajtach ponad 100 osób protestowało przeciwko podniesieniu o ponad 100 % opłat za śmieci uchwalonych przez radnych z platformy i kodu i żaden dziennikarz nie przyszedł a tutaj wystarczy że 3 oszołomów idzie z jakimś hasłem pod sąd i zaraz są dziennikarze z tej kodowsko-peowskiej gazety
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 9
 • Janusz Pisiewicz 2021-05-19 11:05:40 95.160.*.*
  Teraz czekam, z wypiekami na twarzy, na celulozowy performance p. Nawackiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 8
2147382000