Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’
Dyrektor OSiR-u Jerzy Litwiński, wiceprezydent Ewa Kaliszuk, prezydent Piotr Grzymowicz i wiceprezes PWiK Jarosław Słoma na konferencji prasowej powiedzieli m.in. o sporcie, Stomilu Olsztyn i szansie na budowę nowego stadionu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że miasto może się starać o budowę nowego stadionu. Pieniądze na aktualizację projektu mogłyby pojawić się w budżecie, gdyby udało się go zmodyfikować w kwietniu. Przyznał także, że miasto będzie mogło się starać o pieniądze na stadion w ramach zewnętrznego dofinansowania. Prezydent jednak wyraził swoje zaniepokojenie zadłużeniem Stomilu, które na koniec listopada zeszłego roku wyniosło 2,6 mln zł.

W ostatnim czasie temat nowego stadionu w stolicy Warmii i Mazur jest popularny w lokalnych mediach. Z tego względu w środę w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, a wieczorem mają być prowadzone rozmowy z władzami klubu.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który powiedział, że od kiedy jest prezydentem (od 2009 roku) miasto rok w rok przekazuje pieniądze na Stomil Olsztyn (łącznie ok. 27 mln zł).

Dodał, że miasto aktywnie stara się pozyskiwać zewnętrzne fundusze, w tym rządowe. Przyznał, że na niektóre inwestycje udało się zebrać odpowiednie dofinansowanie.

Wtedy pisze do mnie spółka Stomil, że pieniądze na nowy stadion są, tylko trzeba je wziąć. Tak, są, tylko że to stało się po złożeniu przez nas wniosków, nad którymi pracowaliśmy przeszło rok – przyznał Piotr Grzymowicz.

I dodał: – A jednocześnie w 2015 roku, korzystając z pozwolenia na budowę po przygotowaniu projektu na stadion, wykonaliśmy oświetlenie za 4 mln zł. Następnie w 2018 roku wykonywaliśmy murawę. Kwota netto na cały stadion wynosiła ok. 115 mln zł. Dzisiaj należy się liczyć, że realizacja tej inwestycji to może więcej niż 200 mln zł.

Prezydent zaznaczył, że upłynął okres trzech lat ważności pozwolenia na budowę. Warunkiem programu Funduszu Inwestycji Strategicznych jest to, że nie można mieć rozpoczętej realizacji inwestycji, a po drugie w ciągu sześciu miesięcy od rozstrzygnięcia postępowania i przydzielenia promesy przez Bank Gospodarstwa Krajowego należy ogłosić przetarg mający finansowanie, a dodatkowo realizacja projektu jest przeprowadzana przez wybranego wykonawcę, który musi wziąć kredyt na zrealizowanie inwestycji. Pieniądze wpłynęłyby do niego dopiero po ukończeniu.

Prezydent jednakże definitywnie nie odrzucił pomysłu budowy stadionu finansowanego z zewnętrznych źródeł.

Jeśli będą kolejne konkursy w Funduszu Inwestycji Strategicznych, widzimy możliwość wnioskowania o dofinansowanie przebudowy stadionu – przyznał prezydent Grzymowicz.

Zauważył jednak, że najpierw miasto musiałoby rozpisać przetarg na aktualizację dokumentacji, która mogłaby potrwać 12 miesięcy. Dopiero wtedy można będzie ogłosić przetarg.

Włodarz miasta przyznał, że prowadził rozmowę z dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego Pawłem Żukowskim, który zapewnił prezydenta, że rząd zamierza zorganizować kolejny konkurs.

Następnie głos zabrał Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który przyznał, że w mieście piłka nożna ma słabe warunki do rozwoju. Przyznał jednak, że rocznie OSiR wydaje niemal milion złotych na utrzymanie stadionu. Z kolei przychody wyniosły ok. 370 tys. zł. Podkreślił, że stadion służy jednemu klubowi – Stomilowi.

Stomil płaci za tzw. dzień meczowy 500 zł brutto. Garbarnia Kraków za wynajem stadionu przy ul. Reymonta płaciła 20 tys. zł za dzień meczowy. Arka Gdynia dzisiaj płaci 45 tys. zł za dzień meczowy. Stomil za cały rok korzystania z boiska, biur, szatni zapłacił ok. 49 tys. zł – powiedział Jerzy Litwiński.

Kibice Stomilu, którzy obecni byli na konferencji odparli, że tamte kluby grają na nowych stadionach.

Dyrektor OSiRu powiedział, że pieniądze nie grają tylko ludzie.

Dzisiaj, po trzech latach, mamy trzecie miejsce od końca, kilku prezesów i trenerów. Uważam, że powinniśmy skoncentrować się na tym, żeby zespół utrzymał się w I lidze. Dla kogo my mamy ten stadion budować? Żeby zespół grał w II albo niższej lidze? – zapytał Litwiński.

Na koniec głos ponownie zabrał prezydent Grzymowicz, który powiedział, że Stomil Olsztyn ponownie ma długi.

Jestem zaniepokojony tym, że do końca listopada 2021 klub wygenerował 2,6 mln zł straty. Jak dostałem sprawozdanie za rok ubiegły, było to 5 mln zł straty. Myśmy oddłużyli cały klub. Przez trzy lata dawaliśmy, jako mniejszy udziałowiec, po 2 mln zł. Miało do takich sytuacji, jak wcześniej nie dochodzić – powiedział Piotr Grzymowicz.

Prezydent zastanawia się, czy miasto, jako mniejszościowy udziałowiec (posiadający 1,3 proc. udziałów) ma ponownie pokryć te straty. Przyznał, że dopiero w dniu walnego zgromadzenia otrzymał dokumenty.

2147382000

Komentarze (101)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkańcy Olsztyna 2022-02-09 18:42:34 88.156.*.*
  Jak się ma sprawa jego syna? Czy został już prawomocnie skazany? Czy jego pracodawca, o ile pracuje, został już o postępowaniu poinformowany?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 10
 • Olsztynianin 2022-02-09 18:28:35 93.105.*.*
  Z całym szacunkiem ale ciężko słuchało się tej konferencji, szczególnie dyrektora OSIR'u. Pojawiło się wiele niezgodności. Pan Litwiński przeszedł samego siebie. Nowy stadion to możliwość ściągnięcia sponsorów a co za tym idzie większego budżetu wraz z budżetem lepszych piłkarzy następnie wyniku sportowego. Na nowym stadionie mógłby się pojawić sklep klubowy, muzeum, punkt gastronomiczny czy chociażby toalety bo te na obecnym stadionie są w tragicznym stanie jak zresztą cała trybuna kryta... Kiedy w mieście wojewódzkim doczekamy się chociaż jednej trybuny której nie będziemy się wstydzić?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 13
 • [Usunięty] 2022-02-09 18:27:07 31.0.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Dumny Warmiak 2022-02-09 18:04:12 94.172.*.*
  Powoływanie się, że Arka Gdynia za mecz płaci za dzień meczowy 45k zł a Stomil 500 zł. Po pierwsze w Olsztynie stadion jest trupem, bez toalet, dziurą w ziemi, w dodatku Arka nie płaci za prąd, podgrzewania murawy itd a Stomil płaci!!!! ale tego dyrektor Litwiński nie wlicz tego w koszt wynajmu a to są tysiące złotych. Na dodatek Arka gdynia dostaje od gminy 7 mln zł i z tego płaci za boisko a ile na ten sezon dostał Stomil od miasta? 0 zł!!! Po prostu albo Ci państwo są niekompetentni albo wprowadzają w błąd opinię publiczną, co jest skandalem!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 17
 • Dumny Warmiak 2022-02-09 17:49:53 94.172.*.*
  Prezydent jest niekompetentny. Nie potrafi czytać sprawozdań finansowych. Spółka nie ma żadnego długu i miasto nie musi pokrywać, żadnych strat. W odróżnieniu od czasów kiedy klubem zarządzało miasto, kiedy rosły wielkie długi, które miasto musiało spłacić a dziś spółka płaci, na czas jest oddłużona. Szaleństwo :( Mieszanie pojęć i sianie zamętu w głowach ludziom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 15
 • Leon 2022-02-09 17:42:30 195.191.*.*
  czyli pogrzebał Stomil. Ten człowiek na nic nie widzi szans liczą się tramwaje i niszczenie miasta. Olsztyn wiocha się robi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 9
 • HGWXIX 2022-02-09 17:33:20 178.42.*.*
  OKS! OKS! Królem Mozambiku jest!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 6
 • Młoda 2022-02-09 17:33:04 5.173.*.*
  Co robi na konferencji wiceprezes PWiK Jarosław Słoma? Chyba Stomilu już nie sponsorują Wodociągi. Przez lata tak było. O tym Grzymowicz nie wspomina. Może dziennikarze dowiedzą się które miejskie spółki w ubiegłych latach sponsorowały lub dawały darowizny Stomilowi. Wszystkie ręce na stół.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 11
 • no nie... 2022-02-09 17:19:47 195.136.*.*
  Jak to możliwe? Milioner ma klub, a klub ma (znowu!) długi???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
2147382000
2147382000