Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet pomocowy dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet pomocowy dla kredytobiorców
Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet rozwiązań, które mają odciążyć portfele kredytobiorców
Fot. KPRM

We wtorek (10 maja) odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Ogłoszono na niej pakiet pomocowy dla kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne.

Na początku konferencji premier powiedział o inflacji, przyznał, że rząd pracuje nad jej obniżeniem.

- Nasz rząd pracuje nad tym, żeby wypracować mechanizmy walki z inflacją i ulgi wobec tych szkód, które inflacja czyni w gospodarce. Jak Polska i Polacy zmagają się z trudnościami, my zakładamy intensywny proces konsultacji, żeby ulżyć w tej sytuacji – wyjaśnił Morawiecki.

Przypomniał także, że wprowadzono już rozwiązania, które mają odciążyć portfele Polaków.

- Aby ulżyć polskim rodzinom wprowadziliśmy już szereg działań. Obniżka VAT na żywność, obniżka VAT na paliwo, gaz i energię elektryczną, historyczna obniżka podatku PIT z 17 na 12% oraz dopłaty do nawozów.

I dodał: - Chcemy przeprowadzić szybko działania, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych. Dzisiaj na Radzie Ministrów zaproponowaliśmy nowe rozwiązania, które zostaną skierowane do kilkudniowych konsultacji.

Mateusz Morawiecki opowiedział również o wprowadzeniu rozwiązań dla kredytobiorców, którzy mierzą się z rosnącymi ratami kredytów hipotecznych.

- Rozszerzamy Tarczę Antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Wprowadzamy 4 miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i 4 miesiące w 2023 r. - powiedział.

- Udzielimy pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej i fundusz wsparcia kredytobiorców zostanie zwiększony do 2 mld zł i to pula do wykorzystania jeszcze w tym roku. Wprowadzimy odpowiednie mechanizmy od 1 stycznia 2023 r., które pomogą kredytobiorcom w spłacie zobowiązań poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki - podsumował Morawiecki

Następnie głos zabrała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, która szerzej opowiedziała o programie pomocy dla kredytobiorców.

- To są wakacje kredytowe, w tym roku możliwość uzyskania dla czterech rat. Nie spłacamy kapitału i odsetek, jedynym elementem płatności mogą być te związane z ubezpieczeniami kredytu. To istotne zmniejszenie obciążeń. W przypadku raty w wysokości 2,4 tys. zł, jeśli kredytobiorca skorzysta z ośmiu wakacji kredytowych, ta pomoc wyniesie ponad 19 tys. zł. O okres tych wakacji wydłuża się czas spłaty kredytu – wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zwiększony do 2 mld zł. Zmieni się też wskaźnik WIBOR.

- Trzeci filar to zamiennik WIBOR-u. Przepisy określają, jak proces wyznaczenia zamiennika może wyglądać. Jeśli się nie da tego określić, to mamy rozwiązanie ustawowe, czyli wspomnianą stawkę Polonia. To również istotne zmniejszenie obciążeń dla rodzin spłacających swoje kredyty mieszkaniowe – dodała szefowa resortu finansów.

2147382000

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • 1961 2022-05-10 13:59:01 87.204.*.*
  ostatnio ulubionym hasłem PIS jest "kozę wprowadzić - kozę wyprowadzić," Najpierw poprzez bezsensowne rozdawanie kasy i druk pustych pieniędzy nakręcili inflację, a teraz łaskawie pomogą kredytobiorcom. Jak ciemnym trzeba być ludem aby ciągle łykać tą pisowską propagandę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • Janusz Pisiewicz 2022-05-10 13:35:20 95.160.*.*
  Panie Mateuszu, najlepszy moment na walkę z inflacją minął co najmniej kilka lat temu, gdy zacięła się drukarka pieniędzy w NBPie i rzucano pieniądze z okien na Nowogrodzkiej, tak na lewo jak i na prawo. 🙄
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Tell Me Why 2022-05-10 13:25:57 95.160.*.*
  Jak zwykle wszystko naszym kosztem, bo rząd nie ma swoich pieniędzy, a wystarczy przestać wysyłać ropę i broń na Ukrainę, do tego wycofać się z zakupów preparatów szczepionkopodobnych. Cudów nie ma, równia pochyła w dół i kto tego nie widzi jest głupi jak jego telewizor.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
2147382000