[OPINIE] Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: Wojna zmienia wszystko. Nawet podejście Lewicy do ''szubienic''

[OPINIE] Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: Wojna zmienia wszystko. Nawet podejście Lewicy do ''szubienic''
Marcin Kulasek
Fot. archiwum prywatne

Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko. Bo wojna zawsze zmienia wszystko. Nawet podejście Lewicy do „szubienic”.

Olsztyńskie „szubienice”, czyli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej budzą i budziły kontrowersje przez dziesięciolecia. Rzeźba Xawerego Dunikowskiego jest dziełem sztuki. W tej sprawie nikt chyba nie ma wątpliwości. Dunikowski był nie tylko wybitnym artystą, ale również byłym więźniem obozu Auschwitz. Artystyczny wymiar dzieła Dunikowskiego jest niepodważalny. Dyskusyjny stał się jego przekaz polityczny. Pierwotna nazwa pomnika, czyli Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej budziła opór wielu mieszkańców. Lewica jednak przez lata broniła dzieła Dunikowskiego. Z jednej strony ze względu na autora monumentu, z drugiej ze względu na niechęć do wymazania śladów trudnej historii. Historia Warmii i Mazur zawsze bowiem była skomplikowana. Teraz pomnik zaczął dzielić jeszcze bardziej. To dlatego, że do skomplikowanej historii monumentu dodano jeszcze jedną warstwę interpretacji. Kwestię rosyjskiego imperializmu w Ukrainie i zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojsko.

Pomnik jest obecnie zabytkiem, co zapewnia mu ochronę. A władzom miasta daje czas do namysłu. Tu potrzeba mądrej i wyważonej decyzji. Emocje byłyby złym doradcą. Na szczęście prawo daje władzom miasta chwilę na refleksję. Dlatego pan prezydent Grzymowicz skorzystał z tych możliwości i zamówił sondaż. Zapytano 1000 mieszkańców. Ich głos zdecydował. A konkretnie trzy punkty procentowe, bo taka była różnica między zwolennikami translokacji i pozostawienia zabytku na swoim miejscu. Jak napisał prezydent Olsztyna na swoim profilu na FB: „Większość olsztynian opowiedziała się za jego pozostawieniem w dotychczasowej lokalizacji, z jednoczesnym wprowadzeniem w otocznie monumentu tablic edukacyjnych, mówiących prawdę o "wyzwalaniu" Olsztyna i Prus wschodnich”.

Na tym samym profilu pozwoliłem sobie na komentarz, że w mojej ocenie ta decyzja jest niezrozumiała, co wywołało spore emocje. Spieszę więc z wyjaśnieniem, co miałem namyśli.

Po pierwsze trzy punkty procentowe, to różnica w granicach błędu statystycznego. A skoro różnica jest tak nieduża, to trzeba pozwolić się wypowiedzieć wszystkim mieszkańcom miasta. Niech o losie „szubienic” zadecydują w referendum! Jeśli prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz chce, by w sprawie „szubienic” wypowiedzieli się mieszkańcy, niech potraktuje ich na serio i zorganizuje w tej sprawie referendum. Zwykły sondaż, to zdecydowanie za mało. Przy okazji może to być okazja do zapytania olsztynian o inne sprawy ważne dla naszego miasta: edukację, kulturę, transport.

Sama koncepcja aby pomnik zostawić przy jednoczesnym wyjaśnieniu kontekstu wydarzeń, które upamiętnia wydaje się być salomonowym rozwiązaniem. Pozwólmy jednak zabrać głoś wszystkim, wszak Olsztyn liczy sobie niemal 200 tys. mieszkańców. Dlaczego więc zdecydować ma tylko tysiąc? Jeśli mieszkańcy Olsztyna wybiorą relokację, uszanujmy tę decyzję.

I jeszcze jedno, niech prezydent szanując ich wolę, przeprowadzi również generalny remont placu. To uwłaczające miastu wojewódzkiemu, aby plac położony w centrum aglomeracji pełnił wyłącznie funkcje parkingu. Tak dłużej być nie może. Ten pogląd łączy chyba wszystkich, których „szubienice” dzielą. Jeśli parking to podziemny, a na górze elegancki i przyjazny mieszkańcom plac miejski! Szukajmy tego co łączy, nie tego co dzieli.

Marcin Kulasek, poseł na Sejm, Lewica, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

 • Western 2022-05-18 20:18:17 109.181.*.*
  Tak, trzeba zrobic referendum z kieszeni podatnika, do tego jak wiekszość będzie ZA Pozastawieniem pomnika należy niezwłocznie skierować sprawe do dyplomaty Rosyjskiego ktory niezwłocznie skieruje prośbę do ElPutina o przeprowadzi akcji okupacyjnej z armią rosyjską w celu przejęcia miasta Olsztyn pod pretekstem jakoby prorosyjska wiekszość mieszkancòw Olsztyna nie czuła sie tu bezpiecznie...Amen P.S. Lewicy to na ręke, ich symbole to przeciez sierp i młot
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • .R.O. 2022-05-18 07:42:02 83.23.*.*
  Z tym wyburzaniem to uważajcie, żeby pomnik Lecha lub wyimaginowanego zamachu nie stanął w to miejsce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Młody 2022-05-17 23:01:59 146.70.*.*
  Kto by pomyślał. Nie spodziewałem się tego po duchowych spadkobiercach totalitarnego komunizmu. Pomysł demokratyczny drogi, ale ja się podpisuję. Dobrze też, że w końcu wyszła mikroróżnica statystyczna, o której Grzymowicz nie powiedział ani słowa - 3% - gdyby IBRIS dzwonił na telefony komórkowe a nie stacjonarne będące w posiadaniu dziadków to przeniesienie pomniku miałoby 70% zwolenników.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • MłODA 2022-05-17 10:20:53 94.254.*.*
  Mamy w Olsztynie prawdziwą demokrację. Od miesiąca ktoś uparcie i skrycie zawłaszcza sobie moje kolejne Nicki. Nicki można zawłaszczać, ale myśli już nie bardzo. Mam prawo, podobnie jak dziesiątki innych osób, wypowiadać się na różne tematy. Ten portal umożliwia nam to. Mam przygotowanych 1000 nicków. Po stylu wyrażania poznają mnie wszyscy. Zabranie mi kolejnego nicku nic nie zmieni. Do mojego wielbiciela: Może Pan/Pani zabrać mi wszystkie Nicki. Wymyślę kolejne. Radzę skupić się na tworzeniu mądrych wpisów a nie na walce że mną. Jest takie ludowe przysłowie: Mądrej głowie dość dwa słowie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • MłODA 2022-05-17 09:38:40 94.254.*.*
  Grzymowicz nie lubi referendów. Woli sondaże. Najlepiej telefoniczne. Można tak długo dzwonić aż znajdzie się 3% przewagę. Referendum to kartki wyborcze. Trudniej je podmienić. Pamiętamy jak podwazył zasadność przeprowadzenia referendum za odwołaniem go że stanowiska . Sam został wybrany w wyborach powszechnych ale boi się tej formy demokracji. Kiedyś wygrał podobno 500 głosami. Wielu olsztynian do dzisiaj powątpiewa w ten sukces...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7
 • aza 2022-05-17 09:12:06 79.191.*.*
  Czyli chce - rekonsumpcji -????? Wstydź się facet. Zapisz się do PiS skoro popierasz ich standardy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Grzymokoninowicz 2022-05-17 08:48:41 37.248.*.*
  Ma chłop rację. Beton won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • Janusz Platfusiewicz 2022-05-17 08:43:47 37.248.*.*
  Ma chłop rację. Beton won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • G. 2022-05-17 08:43:14 31.60.*.*
  Uśmiech p.Kulaska przypomina mi uśmiech Morawieckiego . Ubogie to archiwum prywatne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • Wielki LORD NO.Władca Warmi i Mazur 2022-05-17 08:34:36 83.20.*.*
  To jak to jest bo juz nie rozumiem kompletnie tego miasta. NAWET LEWICA chce pogonić te szubienice a prezydencik twierdzi że zrobił jakąś sondę i mieszkańcy chcą inaczej???? Gdzie są ci mieszkancy ja nieznam nikogo kto by był za szubienicami a jako bogacz i panisko znam wszystkich w olsztynie od baby co jajka sprzedaje na grunwaldzkiej po biznesmenow,wojewodów i dyrektorów największych firm i szpitali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
2147382000
2147382000