[OPINIE] Marcin Kulasek: ''Polacy potrzebują tych pieniędzy''

[OPINIE] Marcin Kulasek: ''Polacy potrzebują tych pieniędzy''
Marcin Kulasek
Fot. archiwum prywatne

Środki z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej to gigantyczna szansa dla polskich przedsiębiorców, pracowników i lokalnych społeczności. Łącznie to ponad 250 mld zł dla Polski. Pod koniec roku byliśmy przerażeni, że premier Mateusz Morawiecki chce pozbawić Polaków szansy na te pieniądze wetując unijny budżet. Na szczęście premier poszedł po rozum do głowy. Cały czas tych pieniędzy Polaków chce pozbawić jednak Zbigniew Ziobro. Jest konsekwentny. Nie wyobrażam sobie jednak, aby ręka w rękę głosować z Ziobrą za odrzuceniem 250 mld zł dla Polski. Z tej sumy naszemu regionowi może przypaść też ładnych kilka miliardów!

Mówimy bowiem o sprawie naprawdę ważnej dla Polski i dla Europy. Fundusz Odbudowy to w pewnym uproszczeniu 750 mld EUR dla wszystkich państw Unii Europejskiej, które mają pomóc naprawić bezpośrednie szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią koronawirusa. Program swoich rozmachem przypominający Plan Marshalla. Do Polski ma trafić 250 mld złotych. Znacznie więcej niż w pierwotnym Planie Marshalla, kiedy – jak wszyscy wiemy – nie trafiło do nas nic.

Opinia publiczna obawia się, że PiS da pieniądze tylko swoim. My też nie ufamy PiS-owi za grosz. Pamiętamy, jak rozdzielano środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych… ale z drugiej strony były to środki krajowe. Pieniądze z Funduszu Odbudowy to środki europejskie. Obejmuje je przyjęte w grudniu rozporządzenie ws. warunkowości wypłaty funduszy, czyli powiązanie wypłaty środków z przestrzeganiem zasad państwa prawa. Jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy będzie te zasady łamał, Komisja Europejska będzie mogła wstrzymać wypłatę środków. To tego rozwiązania boi się Ziobro. Nic dziwnego, bo w sprawie praworządności ma nieczyste sumienie.

Zbigniew Ziobro zamiast bawić się w prowadzenie alternatywnej polityki europejskiej, niech lepiej skupi się na swoim resorcie. Ziobro zajmuje się politycznymi gierkami, a w sprawy w sądach toczą się coraz dłużej. Polacy musza dłużej czekać na sprawiedliwość. Przykładowo przed sądem pracy sprawy toczą się trzy miesiące dłużej niż rok wcześniej. Przed sądem cywilnym o półtora miesiąca.

Wielu moich wyborców obawia się, że Prawo i Sprawiedliwość zrobi z Krajowego Programu Odbudowy, swój fundusz wyborczy. Podzielam te obawy. Pewnie PiS-owcy mają taki plan. Na ile jest on jednak realny? Kto tak naprawdę będzie wydawał środki z funduszu odbudowy?

Środki powinny zostać rozdzielone do końca 2023 roku. Płatności powinny zostać zrealizowane do końca 2026 roku. Oznacza to, że decyzje o podziale środków zostaną w większością przypadków podjęte przez obecny rząd, ale inwestycje będą realizowane przez rząd następny. PiS będzie mógł w kampanii pokazywać kartonowe czeki, ale większą część środków wyda kolejny rząd… bez PiS-u!

Jak więc parlamentarzyści Lewicy zagłosują w sprawie ustawy ratyfikującej decyzję Rady Unii Europejskiej ws. systemu zasobów własnych UE? Nie zwykliśmy ustosunkowywać się do ustaw, które jeszcze nie wpłynęły do Sejmu. Projekt stosownej ustawy musi złożyć rząd. Już dwukrotnie punkt ten spadał z porządku obrad posiedzenia na skutek rozgrywek wewnętrznych z ziobrystami. Jak rząd wniesie projekt do Sejmu to się do niego ustosunkujemy. Nie wiemy, czy PiS-owcy nie wpiszą do niego jakiejś eurosceptycznej preambuły czy innego nieakceptowalnego rozwiązania. Nie ufamy im.

Ufamy natomiast Unii Europejskiej. Dla nas obecność w Unii jest historycznym osiągnięciem Lewicy w Polsce. Nie damy się łatwo wyprowadzić z Unii. Nie będziemy się „bawić zapałkami”, gdy na stole leży przyszłość Europy. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron też chciał tylko rozegrać małą wewnętrzną polityczną gierkę. Uruchomił proces na końcu którego był Brexit. Lewica tak bawić się nie będzie.

Uważamy, że obecność Polski w Unii Europejskiej, rozwój Unii, powinny być wyjęte w Polsce z politycznego sporu. Lewica wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej i nie pozwoli Polski z niej wyprowadzić. Nikomu!
W tej sprawie wszyscy historyczni liderzy lewicy: Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller mówią jednym głosem. Wsłuchujemy się w ich głos.

Polacy po prostu potrzebują tych pieniędzy.

Marcin Kulasek

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • HGWXIX 2021-07-18 08:52:42 178.42.*.*
  TO dawaj już 100 milionów mi. Ja wiem jak je wydać. DAJESZ WRÓBEL!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • paszli won 2021-07-01 18:16:03 83.7.*.*
  Proszę pana, te pieniądze nie są za darmo...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • pe 2021-06-14 16:19:16 93.105.*.*
  Morawiecki mówi do Obajtka: dostaliśmy 750 mld EURO do podziału. Obajtek: na ilu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • allensteiner 2 2021-05-05 13:05:50 81.190.*.*
  Złajdaczona PRAWICA i skundlona LEWICA = pisslewica czyżby przyszły układ w Sejmie Panie KULAWY ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • podolsztyński 2021-04-27 00:35:28 46.186.*.*
  Pewnie że potrzebują ale nie za wszelką cenę; postawcie warunki kartoflowatemu Mafiozie Kaczanescu i to na piśmie , przy świadkach bo Was ogra jak Frajerów - zresztą z bandytami interesy robi się na własną odpowiedzialność......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • xxxx 2021-04-25 17:04:31 81.190.*.*
  Pan Kulasek się wylaszczył,super wygląda
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • MP 2021-04-24 21:59:32 79.191.*.*
  Panie Kulasek tradycyjnie bijecie pianę,dla Was towarzyszu przyjęcie 1 Euro jałmużny od oprawców z 1939r. to jest coś. PIS i Zjednoczona Prawica to są kolejni politycy dla których nic się nie liczy ,podobnie jak wasza macierzysta partia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Hugo 2021-04-24 20:34:43 88.156.*.*
  Ale schudł. Faktycznie ta dieta poselska to jakaś jałmużna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Janusz Pisiewicz 2021-04-24 16:57:47 95.160.*.*
  Panie pośle, bez obaw: jeśli nie będzie pieniędzy, PiS zapewni igrzyska. Komitet Centralny z Nowogrodzkie,j zna się na tym jak nikt inny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • Lewe obrzydliwce 2021-04-24 16:09:00 5.173.*.*
  Wstrętne kolorowe lewuchy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8