Lokalne struktury Komitetu Obrony Demokracji stanęły w obronie represjonowanych sędziów [ZDJĘCIA]

Lokalne struktury Komitetu Obrony Demokracji stanęły w obronie represjonowanych sędziów [ZDJĘCIA]
W piątek pod olsztyńskim sądem przedstawiciele KOD stanęli w obronie represjonowanych sędziów
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

18. dzień każdego miesiąca został ogłoszony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Dniem Solidarności z Represjonowanymi Sędziami. Z tego względu pod Sąd Rejonowy w Olsztynie po raz kolejny przyszło kilkanaście osób, w tym działacze KOD-u, którzy zorganizowali to wydarzenie w Olsztynie.

W piątek, 18 czerwca, pod olsztyńskim sądem rejonowym zebrało się kilkanaście osób, które chciały wesprzeć niezależnych sędziów i wspólnie żądać przywrócenia do pracy odsuniętych od orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tuleyi. Wydarzenie zorganizował olsztyński oddział Komitetu Obrony Demokracji.

- Trudno wyobrazić sobie demokratyczny kraj, w którym sędziowe są poddawani represjom za wydawanie wyroków niezgodnym z tym, co chciałaby władza. Trudno wyobrazić sobie demokratyczny kraj, kiedy sędziowie, wydając orzeczenia według prawa i własnego sumienia, muszą się liczyć z takimi konsekwencjami jak postępowania dyscyplinarne, przymusowe przenoszenie do innych wydziałów czy odsunięcia od orzekania. Trudno wyobrazić sobie demokratyczny kraj, w którym władza za pomocą mediów państwowych, szkaluje sędziów, walczących w obronie niezależności sądownictwa. A niestety to wszystko dzieje się w Polsce – powiedziała Marta Kamińska z Komitetu Obrony Demokracji oraz radna miejska.

I dodała: - I chociaż najbardziej jawnym i jaskawym przykładem represji było, jak to w przypadku sędzi Beaty Morawiec, i dalej ma miejsce w przypadku sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleyi, zawieszenie i odsunięcie od orzekania, tak naprawdę lista sędziów, którzy spotykają się z represjami w Polsce jest znacznie dłuższa.

Głos zabrała także sędzia olsztyńskiego sądu.

- Chcę powiedzieć tylko dwie rzeczy. Pierwszą, zacytować mojego bohatera mojego serca, czyli Jerzego Dudę Gracza, który mówi, że wolność, to jest zrozumienie konieczności. Każdy z sędziów rozumię tę konieczność, tylko nie każdy za nią podąża. Część osób po prostu uważa, że jest im wygodniej tego nie robić, aale wydaje mi się, że nadal większość sędziów jest za tym, żeby zrozumieć, że to oni będą bronić niezależności sądownictwa – przyznała sędzia.

Następnie sędzia podziękowała osobom, które stają w obronie sądownictwa.

W wydarzeniu udział wzięło kilkanaście osób. Na miejscu była także policja. Podobne demonstracje odbyły się w innych miastach Polski.

Organizatorzy zapowiadają, że ich protesty nie wygasną do czasu sędziowie nie zostaną przywróceni do pracy. Przypomnijmy, że sędzia Paweł Juszczyszyn został w lutym 2020 roku zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną, ponieważ toczyło się wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Sędzia przychodził do pracy mimo zawieszenia, jednak zostały mu odebrane wszystkie sprawy.

Dopiero bydgoski sąd wydał orzeczenie o możliwości jego powrotu do pracy, czemu sprzeciwił się prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, tłumacząc, że byłby to spór kompetencyjny, a on nie jest władny rozstrzygnąć takiej kwestii.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • dezerter 2021-06-22 14:01:34 31.60.*.*
  Faktycznie sezon ogórkowy się rozpoczął. Większe zgromadzenie i akcja bywa na przystankach autobusowych jak ludzie się pchają do środka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • tyl 2021-06-22 12:46:26 5.172.*.*
  A może dziennikarz tej kodowskiej gazety odważy się i opisze jak ci biedni olsztyńscy sędziowie obniżali niewygodnym policjantom emerytury, nawet Warszawski Sąd Pracy wydał wyrok stwierdzający że to nastąpiło wbrew jakichkolwiek przepisów i należy przywrócić należną emeryturę jednak wyszło tak że Sąd Pracy nie może zmieniać pseudowyroków WSA w Olsztynie i co powiecie na to kodziarze, dalej popieracie tych pseudosędziów? tfu jop twaj mać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • prosTYtucJA 2021-06-22 11:59:36 192.241.*.*
  Jak patrzę na te stare KODziary to śmiać mi się chce. Przecież to widać że są wqurwieni na PIS bo im zabrali ubeckie emerytury. Wnuki bawić stare Próchna a nie za politykę. Złodzieje już nie wrócą. Nigdy więcej PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • taka prawda 2021-06-22 10:10:40 88.156.*.*
  Gdzie policja? Pałą po łbie i po problemie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • KOD 2021-06-22 09:59:02 195.136.*.*
  Rodowity olsztynianin znów wyrzygał swój pisowski kretyński komentarz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • Krys. 2021-06-22 08:51:40 88.156.*.*
  Tak naprawdę, to ten, kto nie ma sprawy w sądzie, to nie będzie wiedział, co tam się dzieje. Wiecie ile trwa nasza sprawa spadkowa w sądzie? Prawie dziesięć lat. Jak rządziło P.O. to były wyznaczane terminy co pół roku. Teraz złośliwie w sądach tak robią, że człowiek czeka od tej jesieni na następną sprawę , a jak jest termin, to przychodzi pismo, że odwołana. Myślimy, że to na złość temu rządowi, bo jak inaczej to wytłumaczyć... Jak?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Stani 2021-06-22 07:26:40 178.42.*.*
  Jeszcze zapłacić proszę ten mandat i będzie ok
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Rodowity Olsztynianin 2021-06-21 20:09:35 195.191.*.*
  Struktury plus sympatycy z całego województwa... Tego nawet nie trzeba komentować hahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • mersier 2021-06-21 14:29:25 88.156.*.*
  Takie tłumy,to mają przecież inicjatywę ustawodawczą!Według KOD-u w proteście uczestniczyło 100 tysięcy osób!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • S.Tuleja 2021-06-21 12:37:54 185.220.*.*
  Zapomnieli umieścić innych zdjęć prześladowanych prawników: Stefana Michnika i Heleny Wolińskiej. PIS to pajace, ale KOD to dawna ubecja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 10