Oblężenie śmieciomatów w Olsztynie. Obniżono cenę za butelki i puszki [AKTUALIZACJA]

Oblężenie śmieciomatów w Olsztynie. Obniżono cenę za butelki i puszki [AKTUALIZACJA]
Od października za jedną plastikową butelkę lub puszkę olsztynianie otrzymają 10 gr
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Olsztynie od czerwca działają tzw. ekomaty. Mieszkańcy mogą w nich zostawiać plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Od września za jedno oddane opakowanie można było otrzymać 25 gr, okazuje się jednak, że w październiku suma ta została obniżona.

Od 24 czerwca w Olsztynie działają tzw. ekomaty. Jak dotąd na terenie miasta ustawiono dwie maszyny – przy al. Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ul. Kołobrzeskiej (Kalina). I do nich właśnie mieszkańcy mogą wrzucać śmieci – butelki oraz puszki w zamian za opłatę. We wrześniu podwyższono ją z 5 do 25 gr. Śmieciomaty cieszą się dużym zainteresowaniem olsztynian. Jednak okazuje się, że od października obowiązuje nowa stawka – za jedną puszkę lub plastikową butelkę otrzymamy nie 25 gr, a... 10 gr.

Dlaczego obniżono obowiązującą od września kwotę?

- Ekomaty mają zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. Chcieliśmy wykształcić pozytywne nawyki i sprawić, żeby "weszły ludziom w krew". Bony na zakupy mogą być dla wielu osób zachętą do zmiany przyzwyczajeń. Okazało się jednak, że kwoty, które zaoferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali ze śmieciomatów, ale również te osoby, które na co dzień zbierają puszki i zanoszą je do skupu. Teraz jednak przynosili po 4 - 5 worków butelek i puszek do śmieciomatów bo byliśmy bardziej konkurencyjni niż skupy. Takiego efektu się nie spodziewaliśmy i mija się on z celem postawienia śmieciomatów – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Mieszkańcy wskazują również na inny problem. Od wielu tygodni śmieciomaty są przepełnione. Doszło nawet do takich sytuacji, gdy administrator maszyn musiał je opróżniać dwa razy dziennie. Ekomaty cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród amatorów picia alkoholu pod chmurką. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że wiele osób za kupony otrzymane w śmieciomatach kupuje używki.

- To również sprawiło, że urządzenia wciąż były zapychane, przez co mieszkańcy nie mogli z nich korzystać. A zatem obniżyliśmy stawkę do 10 groszy za butelkę lub puszkę. Będziemy sprawdzać jak taka kwota wpłynie na popyt na ekomaty - podsumowała Marta Bartoszewicz.

Przypomnijmy, że do urządzeń można wrzucić butelki PET od 0,2 do 2,5 litra oraz puszki aluminiowe (do 0,5 litra). Odpady nie mogą być zgniecione i muszą posiadać etykiety z czytelnym kodem kreskowym.

Miesięczny koszt dzierżawy śmieciomatów waha się od 17,1 tys. zł do 24,6 tys. zł. Projekt powstał w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj również:

W Olsztynie stanęły pierwsze śmieciomaty [ZDJĘCIA]

Śmieciomaty w Olsztynie. Ile olsztynianie odzyskali pieniędzy w ciągu miesiąca od ich uruchomienia?

Śmieciomaty w Olsztynie. Od września za oddane puszki i butelki mieszkańcy otrzymają więcej pieniędzy

Olsztynianie rzucili się do śmieciomatów. Wszystkie są zapchane...

Komentarze (32)

Dodaj swój komentarz

 • Macierewicz 2021-10-13 11:00:15 79.191.*.*
  A jeszcze niedawno był artykuł o tym, że przygotowują się do podwyżki kwoty. Haha cóż za ironia losu. Ktoś jeszcze myśli, że chodziło w tym o ekologię?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • co za bzdurne tłumaczenie ratusza 2021-10-13 09:16:31 88.156.*.*
  nie ważne kto wrzuca czy panowie spod chmurki czy kto inny. efekt eko jest. mieli zwracać butelki zwracają. co za różnica na co wydają otrzymane pieniądze. ten kto opróżnia te ekomaty nawalił. Bo równie dobrze zamiast panów spod chmurki tłumnie mogliby wyrzucać okoliczni mieszkańcy. Wystarczy, ze lokatorzy jednego tylko bloku postanowią wyrzucić butelki do ekomatu i co jakie będzie wtedy tłumaczenie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Pwo 2021-10-13 07:54:08 88.156.*.*
  Nie tak dawno spytałem z ciekawości ,, zbieracza,, po co jemu plastikowe butelki które wyciągał z żółtego kontenera. Odpowiedział że wychodzi na nich dużo lepiej jak na puszkach. Szkoda że dobry pomysł z takimi automatami, przegrywa w starciu z naszą szarą rzeczywistością.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Pogromca nonsensu 2021-10-13 07:18:10 85.255.*.*
  Wszyscy jestescie turbo zje**ni... Co hy czlowiek nie zrobil w Polsce to zle wam. To jest bardzo dobry pomysl wziety z zagranicy. Bedzie czysciej a pomoc w utrzymaniu czystosci w miescie i na swiecie jest prawilne i chwalone. To nie ma nic wspolnego z lewactwem czy PO. To ze ktos ma czysto w domu to jest lewakiem? Jaki jest wstyd ze ktos nawet bogaty odniesie butelki na odzysk zeby idzyskac Zlotowke czy dwie i kupic se za to snikersa. To sa nasze pieniadze a jak nie macie do nich szacunku to wlasnie jestescie lewakami bo oni chca tylko inflacji i kasy za darmo. Kapiszony jestescie i tyle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Rupu pumpum 2021-10-13 05:58:18 31.0.*.*
  Większość to emeryci , dorabiają do emerytury aby przeżyć 😓 w Polsce jest coraz większa bieda tu nawet nie chodzi o ekologię a o parę groszy ,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • jok 2021-10-12 20:54:39 195.191.*.*
  A co będzie gdy uruchomi się małpkomaty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • buba 2021-10-12 20:39:37 93.105.*.*
  Jakie c..le... Przynajmniej ilość śmieci się zmniejszała. Co z tego, że ktoś zarobił te grosze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • PiS Menel 2021-10-12 19:50:10 84.48.*.*
  Biedota (95% Polakow) przynajmniej bedzie czysto wegetowac za do smutnego konca pislandu czy jak zwal ta qrve
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • Nx 2021-10-12 19:31:23 79.191.*.*
  Bo biedaki się na to rzuciły, to by zbankrutowali wypłacając 25gr od butelki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • .R.O. 2021-10-12 19:27:33 5.184.*.*
  To wskazuje na to, że potrzeba więcej takich smieciomatów! To dobra zachęta do selekcji śmieci. Lepiej wydawać na to pieniądze niż na jakieś zapomogi dla patologii, co pracy się boi jak ognia. A tak by może zajęli się chociaż zbieraniem puszek lub butelek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 1