Jest szansa na nową halę Uranię. Marszałek na ten cel może przeznaczyć aż 132 mln zł!

Jest szansa na nową halę Uranię. Marszałek na ten cel może przeznaczyć aż 132 mln zł!
Czy Urania doczeka się w końcu przebudowy?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Dziś rano Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił, że Urząd Marszałkowski w Olsztynie z przyszłorocznego budżetu może przeznaczyć na remont hali Urania nawet 132 mln zł. Jednak jest pewien problem.

- Nie wiem, czy da się zacząć dzień lepiej, ale Urząd Marszałkowski w swoim przyszłorocznym, unijnym budżecie przygotował ogromną kwotę sięgającą blisko 133 milionów na budowę / rozbudowę hali Urania – poinformował wicemarszałek Marcin Kuchciński.

Teraz propozycja ta czeka na zatwierdzenie urzędników w Brukseli. Jednak pojawia się pewien problem. Miasto również będzie musiało dołożyć pewną sumę.

- Musimy znaleźć około 30 mln zł w swoim budżecie. Jeżeli teraz tego nie zrobimy, to kolejna taka możliwość może się już nie powtórzyć! - dodał randy Łukasz Łukaszewski.

Czy ratusz znajdzie na ten cel taką sumę? Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz od wielu miesięcy narzeka na braki w budżecie samorządu przez cięcia podatku PIT z 18 na 17 proc., które zatwierdził rząd. Wiele inwestycji zostało zawieszonych, m.in. rozbudowa sieci tramwajowej, zajęcia dla uczniów na basenie czy darmowe szczepienia dla seniorów. Okazuje się jednak, że miasto także chce zrealizować inwestycję.

- Hala Urania jest jednym z symboli Olsztyna; świadkiem sukcesów sportowych i niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Jej los szczególnie leży mi na sercu. I dlatego od dawna zabiegałem o to, by znalazło się unijne wsparcie jej rewitalizacji. Cieszę się, że wstępne decyzje są dla nas pozytywne, czekamy jeszcze na potwierdzenie z Brukseli. Równolegle intensywnie pracujemy nad takim podziałem pieniędzy w budżecie miasta, by móc realizować wszystkie najważniejsze zadania, mimo dużych trudności finansowych. Zapewniam, że pomimo tych trudności zrobimy wszystko, żeby modernizacja hali Urania była możliwa, bo to zadanie, z oczywistych powodów,  traktujemy priorytetowo. Liczę na szybkie rozstrzygnięcia, które pozwolą na przystąpienie do tej niezbędnej miastu inwestycji - komentuje prezydent Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, w 2016 r. pracownia „Urban Architect” wykonała projekt przebudowy Uranii. Projekt przewidywał niemal całkowitą przebudowę starej hali. Po starym obiekcie pozostać miała jedynie konstrukcja stalowa i charakterystyczna dla niej kopuła, która stała się już wizytówką naszego miasta. Przebudowa hali w praktyce miała zwiększyć ilości miejsc siedzących na widowni z obecnej liczby 1909 do maksymalnej, lecz nie mniejszej niż 2600 miejsc. Po przebudowie miała być areną do organizowania imprez sportowych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W ramach planowanej inwestycji miała też powstać hala treningowo – rozgrzewkowa, która miałaby służyć również do niezależnego organizowania imprez sportowych o mniejszej randze i wymaganiach. Poza tym przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali, miała powstać Aleja Gwiazd Sportu.

Projekt hali wykonany przez pracownię "Urban Architect"

Halo Halo Halo! Nie wiem, czy da się zacząć dzień lepiej, ale Urząd Marszałkowski w swoim przyszłorocznym, unijnym...

Opublikowany przez Marcin Kuchciński - Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego Środa, 30 października 2019
Galeria

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2019-10-30 12:10:52 83.6.*.*
    Panie Grzymowicz, nie ma że się nie uda znaleźć tych pieniędzy. Taka szansa może się szybko nie ponowić. Urania to będzie jedyne miejsce, w którym będzie można obejrzeć dobry sport, na dobrym poziomie (siatkówka), być może wrócą imprezy siatkarskie, które jako miasto straciliśmy, a z pewnością pojawi się wiele wydarzeń komercyjnych, na które dziś mieszkańcy Olsztyna muszą jeździć do Gdańska lub Warszawy. 30 milionów to tylko trochę mniej torów tramwajowych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1