Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei

Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei
Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową, mieszkańcy protestują
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wojciech Szalkiewicz, jeden z mieszkańców ul. Iwaszkiewicza, który od początku protestuje przeciwko miejskiej inwestycji utworzenia drogi rowerowej i likwidacji kilkudziesięciu miejsc parkingowych, napisał list do radnych. – To inwestycyjny idiotyzm roku – podsumował w piśmie.

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza już od października są w konflikcie z władzami miasta o budowę drogi rowerowej. Inwestycja prowadzona jest po wschodniej stronie ulicy, gdzie do tej pory były miejsca parkingowe. Kilkadziesiąt z nich zostało zlikwidowanych.

Budowa ścieżki ma się ku końcowi, a sam trakt dla rowerzystów, na wysokości bloku przy ul. Iwaszkiewicza 40, został skierowany na jezdnię, więc rowerzyści, aby pojechać dalej, będą musieli uważać na samochody.

Mieszkańców to zbulwersowało. W ich imieniu list do radnych napisał Wojciech Szalkiewicz, który mieszka w pobliżu. Pismo publikujemy w całości:

Szanowni Państwo,

W imieniu mieszkańców bloków 21-40 przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie pragnę poinformować o praktycznym zakończeniu budowy ścieżki rowerowej, którą dziś już z pewnością można nazwać „inwestycyjnym idiotyzmem roku”. Zapraszam serdecznie do obejrzenia efektów prac prowadzonych przez miasto za kilkaset tysięcy złotych i kosztem kilkudziesięciu ogólnodostępnych miejsc postojowych, a mającej rzekomo poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, jak również komfort życia mieszkańców. Aktualne zdjęcia w załączniku (+ jedno archiwalne z Googlemap).

Przy okazji pragnę przekazać Państwu odpowiedź p. Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna na pytanie dotyczące kontynuacji tej inwestycji. W piśmie z 30.11.2021 r. skierowanym do p. Lidii Staroń, Senator RP napisał:

„...Aktualnie trwający III etap realizacji projektu technicznego z OBO 2016 został praktycznie zakończony i inwestycja nie obejmuje dalszego terenu przy ul. Iwaszkiewicza. Obecnie nie jest planowana realizacja dalszego zakresu budowy ścieżek rowerowych w tym obszarze. W przyszłorocznym budżecie, nie zaplanowano środków finansowych na ten cel. Aktualnie nie jest planowane zwiększenie ilości ogólnodostępnych miejsc postojowych w rejonie ul. Iwaszkiewicza".

Jak wygląda z deklaracji Pana Prezydenta przynajmniej w przyszłym roku nie będzie ani ścieżki rowerowej ani nowych ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Z poważaniem

w imieniu mieszkańców

dr Wojciech K. Szalkiewicz

– możemy przeczytać w liście.

Już w zeszłym tygodniu skontaktowaliśmy się w sprawie przebiegu drogi rowerowej na ul. Iwaszkiewicza z urzędnikami w ratuszu. Do tej pory czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że konflikt między władzami miasta a mieszkańcami ul. Iwaszkiewicza rozpoczął się po tym, gdy w październiku br. ruszyły prace związane z budową ścieżki rowerowej, tym samym likwidując kilkadziesiąt miejsc parkingowych (Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową).

Mieszkańcy wymienili korespondencję z władzami miasta (Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza).

Paweł Sokół powołał się na art. ustawy o samorządzie gminnym.

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

– możemy przeczytać w ustawie.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że likwidacja miejsc parkingowych utrudni życie osobom mieszkającym przy ul. Iwaszkiewicza, ale także służbom ratowniczym i porządkowym. Zaparkowanie w okolicy ww. bloków w dzień jest bardzo trudne, a wieczorem „praktycznie niemożliwe”.

W dodatku mieszkańcy poruszyli temat Łynostrady, która jest oddalona o zaledwie 100 metrów od ul. Iwaszkiewicza.

– Budowa nowej trasy rowerowej związanej z likwidacją miejsc parkingowych i za tym idącym utrudnieniem życia mieszkańców, skutkować będzie uniemożliwieniem prawidłowego funkcjonowania (brak możliwości dostarczenia podstawowych produktów do miejsc zamieszkania z powodu braku miejsca do parkowania), co spowoduje znaczne niezadowolenie społeczne – wyjaśnił Paweł Sokół.

Prezydent z kolei odpowiedział, że to mieszkańcy, poprzez OBO, wybrali ten projekt.

– To sami mieszkańcy zdecydowali o budowie ścieżki rowerowej, a co za tym idzie częściową likwidacją miejsc postojowych – dodał Piotr Grzymowicz i na zakończenie zachęcił do realizacji własnego projektu w przyszłym roku.

6 listopada lokalni mieszkańcy protestowali na ul. Iwaszkiewicza (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza: ''Zróbmy w OBO projekt, aby wynieść ratusz z miasta'' [ZDJĘCIA, WIDEO]). Poparł ich prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzy Okulicz.

– Koncepcje zagospodarowania były zgłaszane dużo wcześniej i cały kierunek był skierowany na Łynostradę. Z Łynostrady miały być tylko dojazdy do szkoły i dla mieszkańców, żeby mogli tam dojechać. To Łynostrada jest jakby kręgosłupem całego Olsztyna. Ta inwestycja na ul. Iwaszkiewicza to wyrzucenie pieniędzy w błoto – stwierdził prezes Okulicz.

23 listopada mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza protestowali po raz kolejny (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie mają dość. Po raz kolejny protestowali ws. likwidacji miejsc postojowych [ZDJĘCIA]). Obecni na tym spotkaniu byli radni Jarosław Babalski i Mirosław Arczak.

Podobny zabieg, jeżeli chodzi o wjazd rowerem na ulicę, zastosowano w 2020 roku na os. Mazurskim (ul. Pstrowskiego).

Czytaj również:

Rowerzyści przy os. Mazurskim zmuszeni wjechać na 4-pasmową ruchliwą jezdnię

Mamy odpowiedź urzędników ws. przedłużenia drogi rowerowej na os. Mazurskim

2147382000
Galeria

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

  • kmok 2021-12-07 09:04:07 79.191.*.*
    Nie dziwię się rozgoryczeniu mieszkańców: osiedle było planowane w czasach gdy samochodów było dużo mniej, ale powoływanie się na ścieżkę rowerową przy Łynie jest śmieszne. Tak samo można powiedzieć że po drugiej stronie osiedla jest ulica więc tej przy której są miejsca parkingowe mogłoby nie być.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
2147382000
2147382000