Do końca roku miasto odbierze wszystkie tureckie tramwaje. W planach budowa zajezdni

Do końca roku miasto odbierze wszystkie tureckie tramwaje. W planach budowa zajezdni
Do końca roku miasto odbierze wszystkie tureckie tramwaje
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Miasto do końca 2021 r. ma odebrać wszystkie tureckie tramwaje zamówione w tureckiej firmie Durmazlar. W planach jest też budowa zajezdni.

Cztery lata temu miasto ogłosiło przetarg na zakup tramwajów. Firma Durmazlar ako jedyna wzięła w nim udział. Oferta zakładała zakup 24 tramwajów, z czego 12 to zamówienie podstawowe, a pozostałe 12 to prawo opcji. Kwota zaproponowana przez Turków wynosiła 206,18 mln zł (107, 92 mln zł - oferta podstawowa, a 98,25 mln zł prawo opcji).

Okazuje się jednak, że Olsztyn nie skorzysta z prawa opcji. Są dwa powody takiej decyzji: brak środków oraz brak potrzeby.

- Z tymi trasami, które mamy i z tym rozkładem jazdy, który mamy, to te tramwaje z podstawowego zamówienia w zupełności nam wystarczą – powiedział w rozmowie z „Portalem Samorządowym” Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Pieniądze przeznaczone na ten cel zostaną przeznaczone na budowę zajezdni. Przetarg w tej sprawie ma zostać ogłoszony w październiku bieżącego roku.

Zgodnie z zapisami, jakie znalazły się w przetargu, pierwsze dwa tramwaje miały dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur 18 miesięcy po dacie zawarcia umowy. Do tej pory pojawiło się 8 pojazdów, 6 z nich zostało odebranych, a dwa wymagają naprawy po stłuczkach, w których wzięły udział. Dwa kolejne czekają na odbiór.

- Jest pewne opóźnienie ze względu na pandemię, ale wszystkie dwanaście tramwajów powinny być jednak u nas przed końcem roku – dodał włodarz miasta.

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

  • abc 2021-09-25 11:32:56 95.160.*.*
    Dziś o 8 rano wracałam z pracy,jechały 2 puste tramwaje zero pasażerów,przewóz powietrza ,cieszmy się dalej tylko kto za to zapłaci
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 14
  • True Kaczafi 2021-09-25 10:49:06 79.191.*.*
    No i fajnie, dobry news na sobotę :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9