Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2020-10-06 11:00
Ostatnia aktualizacja 2020-10-09 12:31

Cezary Kapłon

Biskupiec. Egger może zwieźć 15 tys. ton odpadów z Niemiec

Biskupiec. Egger może zwieźć 15 tys. ton odpadów z Niemiec
Egger z Biskupca sprowadza odpady z Niemiec
Fot. Materiały prasowe / Egger

Zakład w Biskupcu podpisał umowę z firmą Timberpak GmbH z miejscowości Lehrte (nieopodal Hanoweru) na zwiezienie 15 tys. ton przerobionego korka i odpadów z drewna. Pozwolenie obejmuje okres od 21 września do 31 października 2020 roku.

reklama

Jako pierwszy o sprawie napisał lokalny portal z Biskupca. Otóż okazało się, że w Rejestrze Transgranicznego Przemieszczania Odpadów na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) znaleźć można informację o tym, że austriacki zakład Egger w Biskupcu przyjmie odpady firmy Timberpak GmbH z niemieckiego miasta Lehrte. Zgłoszenie miało miejsce 6 grudnia 2019 roku. Okres ważności decyzji obowiązuje od 21 września do 31 października br. Do Biskupca zostanie zwiezionych łącznie 15 tys. ton przerobionego korka oraz odpadów z drewna.

To ciekawe, gdyż starosta Andrzej Abako w pozwoleniu zintegrowanym napisał, że utylizowane będą mogły być tylko odpady z Polski.

Działacze stowarzyszenia z Biskupca mieli obawy, że zakład może obejść prawo i transportować odpady z zagranicy do swoich baz w Polsce, a stamtąd do zakładu.

Prawnik Eggera wyjaśnił, że nie ma podstaw do takich insynuacji, ponieważ firma nie wnioskowała w postępowaniu o odpady z zagranicy.

Należy więc ponownie przypomnieć, że w wiążącym Starostę wniosku Spółka nie dała mu żadnych podstaw do tego, aby sądzić, że Spółka będzie gospodarować odpadami pochodzącymi z zagranicy – a tym bardziej omijać przepisy dotyczącego międzynarodowego transportu odpadów. Nawet gdyby Spółka miała odbierać odpady od podmiotów, które uzyskały je z zagranicy – choć nie ma podstaw do tego, aby twierdzić że tak rzeczywiście będzie – to te podmioty oraz oczywiście Spółka – musiałyby najpierw spełnić odpowiednie wymagania wynikające w szczególności z u.o., ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz Rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów.

– możemy przeczytać w oświadczeniu inwestora.

Tymczasem kilka dni później w GIOŚ znalazł się wniosek spółki Timberpak z Niemiec dotyczący przewozu odpadów do Biskupca.

Odpady mają być spalane w przyzakładowej spalarni, której budowę oprotestowała część mieszkańców miasta oraz działacze Stowarzyszenia Ekologicznego Warto Być.

Wojciech Jermakow, PR manager w firmie Egger, zapewnił, że odpady z Niemiec zostaną użyte jako pełnowartościowy surowiec do produkcji płyt, co sprawi, że zmniejszone zostanie zużycie świeżego drewna.

Wykorzystanie materiałów recyklingowych jest elementem polityki środowiskowej EGGER. W ten sposób zmniejszamy zużycie drewna świeżego. Praktyka wykorzystywania drewna recyklingowego stosowana jest na całym świecie i ma na celu zmniejszenie emisji CO2. Średnia zawartość materiałów recyklingowych w naszych produktach wynosi 30%. W niektórych produktach sięga nawet 50%. Pierwsze transporty, które do nas dotarły zawierają rozdrobnione drewno opakowaniowe i elementy palet – przyznał Jermakow w rozmowie z „Debatą”.

Dodał, że 15 tys. ton odpadów z Niemiec to zdecydowanie zawyżona wartość, która znalazła się we wniosku z zeszłego roku i miała objąć 12 miesięcy.

Przedłużający się proces administracyjny spowodował iż decyzja została wydana 21 września 2020, a zatem na jej realizację z wnioskowanych 12 miesięcy firmie został nieco ponad miesiąc. Tym samym nie ma możliwości sprowadzenia w tak krótkim czasie ilości, które miały być transportowane przez rok. Sprowadzona ilość będzie wielokrotnie mniejsza niż deklarowana we wniosku – wyjaśnił Wojciech Jermakow.

I dodał: – Drewno poużytkowe jest rozdrabniane, czyszczone, sortowane oraz przesiewane. W wyniku tych procesów (tak jak i w procesie przetwarzania świeżego drewna) powstaje pewna ilość pyłów, które zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym mogą być spalone w generatorze gorącego gazu HGG (proces R1). Spalanie pyłów odbywa się w warunkach ściśle określonych przepisami (np. spalanie w temp. minimum 850°C, stała kontrola procesu spalania). Ilość pyłów, która może być spalona jest również określona w pozwoleniu zintegrowanym.

Przypomnijmy, że 8 października 2020 odbędzie się rozprawa dotycząca Egger Biskupiec Sp. z.o.o. i ich pozwolenia zintegrowanego, wydanego przez Andrzeja Abako, olsztyńskiego starostę. Skargę złożyły trzy organizacje ekologiczne oraz Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Rozprawa odbędzie się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

***

Więcej o Eggerze:

Burmistrz Biskupca z zarzutami po śledztwie CBA. Chodzi o firmę Egger

Wojewoda musi zwrócić pieniądze mieszkańcom Biskupca. W tle Egger

Co w rzeczywistości wydobywa się z kominów fabryki w Biskupcu?

Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • Stary ale zyciowy 2020-10-08 10:56:14 83.20.*.*
    Ekolodzy i inne oszołomy niech pójdą nad rzeczką rano i po 22 i sprawdzą czym ich Koledzy i inne bandy palą w swoich piecach dobrze ze Ko vi 19 więc maseczki chronią Czemu tu cisza Panowie Eco cicho Wiec proste datek Firmy na Stowarzyszenia Eko i malczat 😅 Bo tylko ta inwestycja wzniosla prowincję do miasteczka z klasa którego zazdrości nawet Wíes o ol olsztyn Ludzie rozsądku nie zadupia
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 13
  • Krys. 2020-10-07 12:14:47 88.156.*.*
    Niemcy niszczą nasz kraj w majestacie prawa. Do tego żadna wojna nie jest potrzebna, bo i tak to zrobią......
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
  • Podpis 2020-10-07 08:15:11 89.38.*.*
    Ciekawy fakt, ciekawe czemu gazeta olsztynska o nim nie wspomniała... czy nie dlatego, że jest niemieckim medium pisanym w języku polskim? Kolejny powód, żeby repolonizować...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
  • Egzekutor 2020-10-06 21:54:20 5.173.*.*
    Dlatego tak zacne inwestycje powstają w Polsce, klepią się Politycy haki to rozwój gospodarczy będzie, tak samo bylo ze składowiskami odpadów jedna zapałka i po kłopocie 25tys kary i nikt nie siedzi a miliony euro zarobili.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 0
  • Tam tam 2020-10-06 19:52:48 5.184.*.*
    Tam było czyste środowisko naturalne.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 0
  • Nowak 2020-10-06 16:59:36 5.173.*.*
    Zwykły Kowalski sobie zaraz pomyśli że te odpady to puszki, butelki i obierki z ziemniaków.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 15
  • bajka? 2020-10-06 14:47:03 83.23.*.*
    "Wojciech Jermakow, PR manager w firmie Egger, zapewnił, że odpady z Niemiec zostaną użyte jako pełnowartościowy surowiec do produkcji płyt, co sprawi, że zmniejszone zostanie zużycie świeżego drewna." Polecam by pan redaktor specjalista PR kupował w przyszłości meble produkowane z płyt firmy egger, skoro to takie dobre odpady i oszczędność drewna świeżego. Same korzyści. Prawie słychać jak cieszą się lasy deszczowe w Amazonii.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 3

www.autoczescionline24.pl