Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2016-08-22 11:07

ol

Zmiany na Kościuszki. Pasy rowerowe i likwidacja ''podwójnej ciągłej''

Zmiany na Kościuszki. Pasy rowerowe i likwidacja ''podwójnej ciągłej''
Fot. UM Olsztyna

Ulica Kościuszki stała się bardziej przyjazna dla rowerzystów, ale i zmotoryzowanych. Na szerokiej jezdni wyznaczono bowiem zapowiadane już pasy dla rowerów, a przy okazji zlikwidowano linię ciągłą, dzięki czemu łatwiej będzie kierowcom skręcać w lewo.  

reklama

Drogowcy idą za ciosem i podobnie jak na alei Piłsudskiego, tak na ulicy Kościuszki wyznaczyli pasy dla rowerów. Tym samym jezdnia została automatycznie zawężona. Pasy – po obu stronach ulicy – zaczynają się na wysokości Urzędu Statystycznego i biegną aż do al. Niepodległości.

To rozwiązanie mogło zostać wprowadzone bez szkody dla ruchu kołowego. Po wprowadzeniu tramwajów, ruch na ulicy Kościuszki zmniejszył się, a jezdnia na tym odcinku, na którym powstały ułatwienia dla rowerzystów jest wystarczająco szeroka.

Kierowcy dodatkowo zyskali ułatwienie w postaci likwidacji podwójnej ciągłej linii, która do niedawna dzieliła ul. Kościuszki. Dzięki nowemu rozwiązaniu kierowcy bez trudu mogą teraz skręcać w lewo, by korzystać z okolicznych punktów handlowych i usługowych.

Wygodniej jest również pieszym, ponieważ obecnie droga przez jezdnię konieczna do pokonania jest znacznie krótsza i bezpieczniejsza.

Przy korzystaniu z wyznaczonych pasów rowerowych należy pamiętać, iż są one jednokierunkowe. Wiodą przy obu krawędziach jezdni. Na fragmentach pasa nawierzchnia została wyróżniona czerwoną barwą. Ma to zwrócić uwagę kierowców aut na obecność rowerzystów.

Zmotoryzowani powinni za każdym razem upewnić się o możliwości bezpiecznego przecięcia szlaku. Rowerzysta jadący po swoim pasie ruchu ma bowiem pierwszeństwo.

Fot. 1
Pas rowerowy w kierunku ul. Niepodległości jest płynną kontynuacją drogi rowerowej.

Fot. 2
Pasy rowerowe są jednokierunkowe i należy ich używać zgodnie z oznakowaniem.

Fot. 3
Pasy rowerowe przebiegają przez rejon przystanków komunikacji publicznej, gdzie wyznaczono miejsca zatrzymania autobusów.

Fot. 4
Rowerzysta ma możliwość ominięcia autobusu zatrzymanego na przystanku, jednak ze względów bezpieczeństwa zalecamy rowerzystom chwilę cierpliwości i oczekiwanie na usunięcie się pojazdu z pasa rowerowego.

Fot. 5
Pas rowerowy został wyznaczony wzdłuż miejsc postojowych, dlatego warto utrzymywać około 1-metrową odległość od krawędzi jezdni.

Fot. 6
Czerwona barwa nawierzchni podkreśla przebieg pasa rowerowego w obrębie skrzyżowań i zjazdów i przypomina kierowcom o pierwszeństwie rowerzystów.

Fot. 7
Zakończenie pasa rowerowego wymaga od rowerzystów włączenia się do ruchu przed skrzyżowaniem z ul. Niepodległości i dalszą jazdę w ruchu ogólnym.

Fot. 8
Pas rowerowy został wyznaczony także po drugiej stronie ulicy- od ul. Niepodległości w kierunku ul. Żołnierskiej.

Fot. 9
Pas ruchu dla rowerów przebiega przez przystanek autobusowy.

Fot. 10
Przez pas rowerowy wyznaczono przejścia dla pieszych. Przypominamy o konieczności przestrzegania przepisów obowiązujących w tych miejscach i zachęcamy do uprzejmości wobec przechodniów.

Fot. 11
Pas rowery płynnie przechodzi w drogę dla rowerów na ul. Żołnierskiej, która prowadzi w kierunku al. Piłsudskiego, ul. Głowackiego lub Obiegowej.

Fot. 12
Oto najlepsza ilustracja ilości bezpiecznej przestrzeni na jezdni oraz miejsca, którym aktualnie dysponują poszczególne grupy użytkowników.

Fot. 13
Po raz pierwszy w Olsztynie zastosowano czerwoną barwę nawierzchni do wyznaczenia pasa rowerowego.

Fot. 14
Ul. Kościuszki stała się prawdziwie rowerowa.

Fot. 15
Na użytkowników nowych rozwiązań nie trzeba czekać zbyt długo.

 

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • Jadwiga_Misiak 2016-08-23 10:24:13 83.3.*.*
    Niby to "wygląda" ale trąca prowizorką olsztyńską. Pomysł zacny, oby tylko autorzy słuchali użytkowników rowerów oraz usłyszeli każdą cenną radę. Popełniać błędy to nic złego, najgorzej nic nie robić lub robić ze świętym przekonaniem posiadania jedynie słusznej racji. Niech autorzy "zrowerowania" ul. Kościuszki pójdą dalej, niech dojazd rowerem stanie się możliwy także dla chcących dojechać na Zatorze.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Ziomek 2016-08-22 17:02:29 195.136.*.*
    Artykuł pisany przez urzędnika z Ratusz , jak może być bardziej przyjazna ulica Kościuszki dla zmotoryzowanych po zabraniu części jezdni pod tory , a następnie pod pasy rowerowe i zabronieniu na całej długości skrętu w lewo. O jakiej ekologi, czy usprawnieniach w ruchu , Wszyscy omijają jak mogą tą ulicę. Jechałem Kościuszki do Szubienic i Emili Plater zaślepiona, następny wjazd 22 Stycznia zakaz skrętu minuta do cela, i co jazda dalej ul.Kościuszki, Piłsudskiego,Kopernika,Mickiewicza,Kościuszki 22Stycznia Emilii Plater i po 35 min. u celu paliwo pominę. Brawo jak w artykule jest napisane jest lepiej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • Fannn 2016-08-22 11:51:53 178.235.*.*
    Brawo Olsztyn.com.pl Ładnie wykonany i udokumentowany artykuł. Super się czyta i ogląda.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8
  • Autobus121 2016-08-22 11:47:57 178.235.*.*
    Przystanek autobusowy w dół Kościuszki kiedyś był w zatoce powstałej z zamknięcia Emili Plaster. Dlaczego teraz jest za przejściem i utrudnia widoczność?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
  • Rowerowomania 2016-08-22 11:42:34 178.235.*.*
    ładnie Szkoda tylko że nie zrobiono: - wyniesionych wyjazdów z posesji, - wykonania przejazdów rowerowych przez Kościuszki, - połączenia ścieżki rowerowej na Kościuszki jadąc od ul Żołnierskiej do skrzyżowania z Niepodległości. Trzeba kończyć na chodniku. Ale reszta super...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

www.autoczescionline24.pl