Zdegradowany profesor wygrał sądową batalię z rektorem UWM

Data dodania: 2018-07-13 14:37:44, mjs
Ostatnia aktualizacja 2018-07-13 20:34:03
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Zdegradowany profesor wygrał sądową batalię z rektorem UWM

Profesor i artysta Piotr Obarek wygrał sprawę sądową z rektorem Ryszardem Góreckim, który reprezentował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Sąd pracy przywrócił Obarka na stanowisko profesora nadzwyczajnego UWM.

Rozprawa odbyła się w środę (11 lipca) w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Profesor Piotr Obarek wyrokiem sądu został przywrócony na stanowisko profesora nadzwyczajnego UWM. Naukowiec wniósł także o uregulowanie swojego statusu jako pracownika naukowo-dydaktycznego poprzez przywrócenie mu tytułu doktora habilitowanego oraz stanowiska profesora nadzwyczajnego. Artysta chce również ponownie być członkiem Rady Wydziału. Wnioskuje też o posługiwanie się prawidłowym tytułem w wydawnictwie UWM i wszędzie tam, gdzie pojawia się jego nazwisko.

Przypomnijmy, konflikt pomiędzy Obarkiem a rektorem UWM rozpoczął się pięć lat temu. Wtedy członkowie Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich UWM oskarżyli profesora o plagiat. Pozbawili go za to prawa do wykonywania zawodu na dwa lata. Jednak artysta się nie poddał i złożył w tej sprawie odwołanie do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2015 r. Obarek został uniewinniony.

Jednak mimo takiego wyroku przedstawiciele Centralnej Komisji do spraw stopni i tytułów odebrali Obarkowi tytuł doktora habilitowanego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę decyzję uznając ją za rażąco naruszającą prawo.

W ostatnim czasie konflikt na linii Obarek - Górecki zaognił się jeszcze bardziej. Profesor uznał, że rektor wprowadził do powszechnego obiegu splagiatowene logo UWM, które było jego autorstwa. Sprawa nie została rozwiązana polubownie i trafiła do prokuratury. Profesor rozwiązał także umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworów w postaci: loga, godła, insygniów, medali, sztandaru, sygnetu, łańcuchów rektorskich, tablic informacyjnych itp., identyfikujących wizualnie uczelnię i jej władze.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.