Zdecydowani, zarejestrowani, dumni

Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:57:50, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Tak w skrócie można opisać tych, którzy postanowili zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku podczas olsztyńskiej akcji, która trwała niemal cały tydzień.

Fot. UM Olsztyna

Dobiegła końca olsztyńska akcja rejestracji dawców szpiku. Do grona potencjalnych dawców dołączyli olsztyńscy sportowcy, studenci, a nawet Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

- Procedura rejestracji nie jest skomplikowana – powiedział prezydent – osoby, które chcą pomóc ratować inne życie wypełniają zaledwie kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i oddają krew do badania zgodności, następnie zostają wpisani do światowego rejestru dawców szpiku kostnego – uzupełnił Piotr Grzymowicz.

Akcja rozpoczęła się w miniony poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. W miniony weekend potencjalni dawcy rejestrowali się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także w Szpitalu MSWiA.

Tegoroczna akcja była już piątą edycją poszukiwania dawców szpiku kostnego. Dzięki takiej akcji możliwe jest znalezienie odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla chorego. Podczas poprzednich przedsięwzięć do rejestru dołączyło ponad 1800 osób.

Przypomnijmy, szpik kostny może zostać wyprodukowany tylko przez ludzki organizm, dlatego tak potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie chcą pomóc chorym. Wszystkie zdrowe osoby, które ukończyły 18 rok życia (o ile nie ma przeciwwskazań) mogą zostać dawcą i przeżyć wiele pozytywnych emocji i niezapomniane chwile związane z uratowaniem ludzkiego życia.

Źródło: własne/UM Olsztyna

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze