(Zawieszony) Mały Ruch Graniczny – sposób na zielone ludziki!

Data dodania: 2016-08-10 12:15:39, Krzysztof Szczepanik
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
(Zawieszony) Mały Ruch Graniczny – sposób na zielone ludziki!
Przejście graniczne z Obwodem Kalinigradzkim w Grzechotkach
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Mały ruch graniczny z Rosją, a raczej jego brak, stał się przedmiotem niezgody pomiędzy decydentami z Warszawy i lokalnymi społecznościami, w województwach pomorskim oraz warmińsko mazurskim. Mały ruch, tak z Ukrainą jak i z Rosją, wstrzymany został na początku lipca tego roku. Powodem miały być kwestie bezpieczeństwa związane ze szczytem NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Dziwnym trafem jednak, po zakończeniu tych imprez, został przywrócony mały ruch graniczny z Ukrainą, natomiast na granicy z Rosją nadal brak możliwości jej przekraczania, z dokumentem MRG.

Tymczasem na braku małego ruchu granicznego traci cały region pomorski jak i warmińsko mazurski. To już miliony złotych nie wydane w trójmiejskich czy olsztyńskich, a także bartoszyckich czy braniewskich sklepach. Bo Rosjanie to byli tu zawsze dobrzy klienci. Z racji na drożyznę panującą w Obwodzie Kaliningradzkim (mimo znacznie niższych tam, niż w Polsce pensji!) chętnie całe zaopatrzenie czynili w Polsce. Dokument MRG bardzo im ułatwiał te zakupy. Na zmiany w tej kwestii jak na razie się nie zanosi bowiem Mariusz Błaszczak oraz jego podwładni nadal wygłaszają te same, bałamutne, i nie poparte żadnymi przykładami, argumenty.

A już sam tryb ogłoszenia zawieszenia MRG był jakby mało dyplomatyczny. Stało się to z dnia na dzień. Bez żadnego uzgadniania z MSZ Rosji i Ukrainy. O braku stosownych porozumień w tej kwestii świadczy choćby bardzo nerwowa reakcja tak władz w Kijowie jak i w Moskwie. To można kwalifikować jako swoistego rodzaju arogancję wobec tych krajów.

Nie wyjaśniono też  jakie to względy bezpieczeństwa państwa polskiego przemawiają za tym, by dalej utrzymywać zawieszenie Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Swoistym kuriozum wydaje się również przywołanie przez ministra Błaszczaka przykładu agresji rosyjskiej w Gruzji czy Ukrainie, jako argumentu przemawiającego za ostrożnością przy przywracaniu zasad małego ruchu na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Czyżby nasze spec służby odkryły w Kaliningradzie, grzejące silniki, czołgi, szykujące się do agresji na Polskę? A może odkryto tam jakiś ośrodek szkoleniowy „zielonych ludzików” gotowych – przy pomocy kart MRG – destabilizować sytuację w Polsce Północnej?  

Tylko dlaczego owe „zielone ludziki” miałyby przekraczać naszą granicę na zasadach małego ruchu. Zasady przyznawania Rosjanom wiz na wjazd do Polski nie zmieniły się bowiem. Są one praktycznie identyczne jak i przy wydawaniu kart MRG. Tyle, że wizy są zdecydowanie droższe. Można więc przypuszczać, że minister Błaszczak znalazł rewelacyjny pomysł na likwidację zagrożenia rosyjskiego wokół Obwodu Kaliningradzkiego: wystarczy nie dać kart MRG, a Rosjanie nie dokonają agresji, gdyż paszporty z wizami do Polski są zbyt drogie.

Może byłoby to i śmieszne gdyby nie inne fakty. W 2015 roku polsko-rosyjską granicę przekroczyło, dzięki MRG, ponad 6 mln osób. Przygraniczne Bartoszyce, Gołdap, Braniewo od czterech lat, gdy zaczął się mały ruch graniczny, rozwijają się w dużej mierze dzięki handlowi z Rosją. Jak obliczają specjaliści, Rosjanie pozostawili w roku 2015, w placówkach handlowo usługowych, w regionie przygranicznym, grubo ponad 300 milionów złotych. Czy nadal musimy więc liczyć te straty? Przeciw przedłużania zawieszenia działania MRG wypowiedzieli się nasi regionalni parlamentarzyści. Wszyscy prócz tych z PiS. To znaczy nawet w partii rządzącej nastąpił jakby delikatny rozdźwięk. Bo poseł Jerzy Wilk z Elbląga interpelował do MSWiA o przywrócenie MRG. Za przywróceniem zasad małego ruchu opowiedzieli się także samorządowcy z prezydentem Olsztyna na czele. Ciekawe z jaką spotka się to reakcją? Bo „dobra zmiana” nie lubi krytyki!

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • REK 2018-10-22 18:03:08
  Oni w Warszawie mają z czego się utrzymać. Nie obchodzi ich los ludzi mieszkających blisko granicy.Wmawiają narodowi rusofobie.Dlaczego nie wmawiają germanofobii. Zakłamana przyjaźń z Niemcami. Nie wyobrażam sobie aby wermacht bronił polaków.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Minusujcie sobie, mam to w d... 2017-04-01 23:01:49
  Patrzę na zdjęcie i same stare passaty, ciekawe dlaczego? Nie, na pewno nie po paliwo jadą!;-) Odpie..olcie się wreszcie od tego 500+, jak nie pasuje to nie brać, więcej w budżecie tak jak obecnie bez MGR zostanie, a co do ruskich to nadal do PL przyjeżdzają, bo zwyczajnie im się to opłaca, gdyż mają zwrot podatku przy opuszczaniu kraju. Skączcie jątrzyć tą ranę smoleńską i jęczeć o bezrobociu na Warmii i Mazurach, bo śmieszni jesteście. Większość tych co po kontrabandę jeździła ma stałą pracę i wiecznie im mało, cebulakom.
  Odpowiedz Oceń: 23 4 Zgłoś treść
 • jabol 2016-12-19 09:53:47
  chcieliście DOBREJ ZMIANY ????, pamiętajcie o tym przy wyborach..
  Odpowiedz Oceń: 11 19 Zgłoś treść
 • gm 2016-08-20 21:12:43
  a z Ukrainy to niby nie wożą papierosow, akoholu i benzyny? tam to idzie dopiero przemiał kontrabandy.
  Odpowiedz Oceń: 11 13 Zgłoś treść
 • "suweren" gorszego regionu krajuu 2016-08-13 04:44:03
  Wyrownac obroty (zrefundowac), przeciez nie moze to byc duze obciaznie finansowe skoro to takie "drobne korzysci materialne", moznaby rowniez sprowadzac i przymuszac do handlu naszych braci z Wegier i moze Turcji oraz zamozniejszych regionow kraju. 500+ tez by moglo wesprzec ta pomoc. Dla cierpiacych z nadmiaru bogactw skladam oferte: "zamienie na ~,5roku skromne mieszkanie wraz z wlasnym bezrobociem na przytulny, przesadnie wyposazony apartament w bogatym i gospodarczo rozwinietym regionie kraju wraz z dobra posada w korporacji, nie pogardze miedzynarodowa. Przezyj karmiac sie sloganami o dumie i honorze. Glodnego i bezrobotnego nie zrozumie ten co nigdy nim byl.
  Odpowiedz Oceń: 5 15 Zgłoś treść
 • 1212 2016-08-12 00:21:56
  Rosjanie jakoś problemów nie mają na 25 aut do odprawy 5 Polskich a 20 Rosyjskich.Więc w czym problem?
  Odpowiedz Oceń: 22 2 Zgłoś treść
 • Ferdy 2016-08-11 11:33:53
  Oczywiście przemyt był i wpływu do budżetu z tego tytułu też trochę tracił ale mandaty i sprawy karne skarbowe też sporo kasy przyniosły, nie mówiąć o tym że teraz pomoc społeczna będzie miała co robić. przeciez tam nie ma żadnej pracy i kasy. Drobny przemyt ratował nieco sytuację. lepiej żeby przemycali niż żeby kradli czy napadali na ludzi
  Odpowiedz Oceń: 13 18 Zgłoś treść
 • Anonim 2016-08-11 08:22:42
  PiS pewnie chce zobaczyć ,czy sprzedaż paliwa na polskich stacjach benzynowych wzrośnie
  Odpowiedz Oceń: 12 19 Zgłoś treść
 • Misiaku 2016-08-11 00:05:45
  Najwięcej tracili na fajkach wódzie i paliwach które przyjeżdżały z Rosji. I Dobrze panie autorze o tym wszyscy wiedzą. Niestety własnie znaleźli sposób na to by sobie z tym poradzić. Wszystko kręci się wokół wpływów do budżetu. Tak samo szukano od kilku lat sposobu na ograniczenie sprzedaży e-fajek bo nie ma jak ich akcyzować, więc wpadli na pomysł jak ten rynek maksymalnie ograniczyć aby wpływy ze sprzedaży zwykłych papierosów nie spadły.
  Odpowiedz Oceń: 10 13 Zgłoś treść
 • Isruu 2016-08-10 21:42:37
  500+ kosztuje... Nic za darmo.. może stracisz Polko Polaku kasę z MGR ale masz 500+ a jak nie masz to się postaraj.... ;) A Ruscy co..- ponoć taki dobrobyt u nich że naszymi jabłkami, mięsem itp gardzą...ale na północy ich jak mrówek po sklepach całymi koszami z Biedry wywożą polska żywności..taki dobrobyt w federacji
  Odpowiedz Oceń: 9 16 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.