Dziś jest: 09.05.2024
Imieniny: Bożydara, Grzegorza
Data dodania: 2022-04-05 09:31

Redakcja

Zasady segregacji odpadów

Zasady segregacji odpadów
Sortowniki na śmieci
Fot. Materiał Partnera

W czasach, kiedy planeta zalewana jest odpadami, konieczne jest podjęcie kroków mających na celu ograniczenia ich ilości lub ponownego wykorzystania, czyli recyklingu. Aby było to możliwe, konieczna jest segregacja odpadów na pierwszym możliwym etapie, czyli w momencie ich wyrzucania. Obecnie zasady segregacji odpadów zostały w całej Polsce ujednolicone. Dzięki temu przebiega ona (lub będzie przebiegać) identycznie w każdej gminie. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda segregacja śmieci.

reklama

Zasady segregacji odpadów

Rodzaje odpadów oraz zasady ich selekcji regulowane są przepisami prawa. Ustawodawca określił, jakie odpady ulegają segregacji oraz jak powinny wyglądać pojemniki na śmieci. Sprawdź, gdzie umieścić konkretny rodzaj śmieci:

  • papier - do niebieskiego pojemnika z napisem "Papier";
  • szkło - do zielonego pojemnika z napisem "Szkło" (możesz spotkać się również z białymi pojemnikami na szkło bezbarwne);
  • metale - do żółtego pojemnika z napisem "Metale i tworzywa sztuczne";
  • tworzywa sztuczne - do żółtego pojemnika z napisem "Metale i tworzywa sztuczne";
  • odpady opakowaniowe wielomateriałowe - do żółtego pojemnika z napisem "Metale i tworzywa sztuczne";
  • bioodpady - do brązowego pojemnika z napisem "Bio".

Pozostałe produkty, z wyłączeniem m.in. odpadów niebezpiecznych, umieszcza się w czarnych pojemnikach na odpady zmieszane.

Sortowniki na odpady

Obowiązek segregacji odpadów dotyczy wszystkich - zarówno mieszkańców bloków w mieście, jak i domów jednorodzinnych. W zależności od Twoich potrzeb, aby ułatwić sortowanie odpadów, możesz zaopatrzyć się w:

  • stojak na worki - jest to metalowy stelaż z klapą w odpowiednim kolorze, pod którą łatwo podwiesisz worek na odpady,
  • estetyczne sortowniki na śmieci przystosowane do szuflad mebli kuchennych,
  • wysuwane na metalowych szynach pojemniki, wstawiane do szafki kuchennej
  • kosze na poszczególne rodzaje odpadów, ustawiane piętrowo,
  • wykonane z trwałego tworzywa ekotorby w kolorach odpowiadających rodzajowi odpadów.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozwiązaniem będą pojemne kolorowe worki na odpady lub pojemniki, wystawione przed dom. Wtedy dodatkowy sortownik na odpady w domu nie jest koniecznością.

Kłopotliwe bioodpady

O ile segregacja papieru czy plastiku stała się nawykiem, nadal widoczny bywa opór do selekcji odpadów bio. Często zdarza się, że wrzucane są odpady w foliowych torbach bez oznaczeń na temat ich składu. Nie ma zatem pewności czy ulegną one biodegradacji. Być może wynika to z zapachu, jaki zaczynają wydzielać takie odpady po krótkim czasie trzymania w pojemniku w domu. Aby temu zapobiec, można zaopatrzyć się w sortownik na śmieci dedykowany bioodpadom, zaopatrzony w wymienny filtr węglowy, eliminujący nieprzyjemny zapach. Można również zainwestować w biodegradowalne worki, wykonane np. ze skrobi kukurydzianej. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz dyskomfortu, związanego zapachem czy koniecznością częstego mycia pojemnika na bioodpady.

Jak segregować odpady - praktyczne porady

Z pozoru segregacja odpadów wydaje się prosta, jednak wciąż nastręcza problemów. Oto kilka praktycznych porad, jak segregować odpady.

  1. Jeśli nie masz pewności, gdzie wrzucić takie odpady, jak np. paragon fiskalny czy zużyty ręcznik papierowy, skorzystaj z internetowych wyszukiwarek ułatwiających prawidłowe sortowanie śmieci. Wpisując konkretny rodzaj odpadu, uzyskasz informację, w którym pojemniku należy go umieścić.
  2. Szukaj informacji na sposobach utylizowania odpadów na opakowaniach lub produktach. Wspomniany wcześniej paragon, o ile nie został wykonany z papieru światłoczułego, może być wykonany z papieru, nadającego się do recyklingu.
  3. Odpady suche możesz zbierać do jednego pojemnika - rozdzielisz je na odpowiednie frakcje dopiero w momencie ich wyrzucania.
  4. Bioodpady to materiał na kompost. Jeśli Ty, lub ktoś z Twojej rodziny jest zapalonym działkowcem, możesz za zgodą głównego użytkownika je zawozić je do ogórka działkowego i wrzucać do kompostownika.

Niezależnie od konieczności segregacji śmieci warto po prostu ograniczyć ich ilość.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • AL BANDI 2022-04-05 10:59:30 89.10.*.*
    Do zoltego i niebieskiego Ukrainiec,do czerwonego PiSowiec,a do zielonego liscie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2

www.autoczescionline24.pl