Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2016-07-22 08:25

ol

Zarządzanie drogami w Olsztynie pod lupą NIK-u. Opinia jest negatywna

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca prezydentowi miasta Olsztyna naruszenie prawa. Zdaniem NIK-u nie miał on prawa przekazać kompetencji organu zarządzającego ruchem w mieście dyrektorowi Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.  

reklama

Obecny system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie umożliwia skutecznej ochrony pieszych i rowerzystów – tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Aż 70 procent skontrolowanych jednostek zarządzających ruchem w całej Polsce nie przeprowadzało analiz i ocen istniejącej organizacji ruchu pod względem jej zgodności z obowiązującymi przepisami. W pozostałych przypadkach analizy wykonywane były nierzetelnie, ponieważ opierały się na niewiarygodnych danych, które pochodziły głównie z wyników sporadycznie przeprowadzanych okresowych przeglądów oznakowania.

Nieprawidłowości wykryto również w samym zarządzaniu ruchem. Spośród 20 skontrolowanych jednostek, które na podstawie ustawy ''prawo o ruchu drogowym'' powinny realizować zadania organu zarządzającego ruchem drogowym, w czterech z nich – w tym w Urzędzie Miasta Olsztyna – bezprawnie przekazano obowiązki w tym zakresie zarządom dróg.

Jak wyjaśnia NIK, zgodnie z prawem w miastach na prawach powiatu (takim miastem jest Olsztyn-red.) organem zarządzającym ruchem jest prezydent miasta. Niezgodne z prawem było więc delegowanie tych kompetencji dyrektorowi ZDZiT w Olsztynie.

W raporcie wyjaśniono, iż prezydent miasta mógł udzielić upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej innym osobom jednak pod warunkiem, że byli to pracownicy urzędu miasta nie zaś odrębnych jednostek budżetowych miasta jak ZDZiT.

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawia złudzeń - przekazywanie z naruszeniem prawa zadań do zarządu dróg ''rozmywało odpowiedzialność'' za stan bezpieczeństwa uczestników ruchu, w tym pieszych i rowerzystów.

- W wyniku tych decyzji w poważnym stopniu ograniczony został nadzór nad realizacją przez zarządy dróg zadań w zakresie inżynierii ruchu. Jednostki odpowiedzialne za zarządzanie drogami uzyskały dodatkowe uprawnienia do zatwierdzania „własnych projektów”, a także kontrolowania prawidłowości ich wdrażania i stosowania – czytamy w raporcie NIK-u.

Dostało się też drogowcom z GDDKiA w Olsztynie. W raporcie NIK pojawiły się głównie zarzuty o nieprawidłowości w oznakowaniu drogowym. Chodzi przede wszystkim o wytarte oznakowanie poziomie przejść dla pieszych, niezgodne z prawem wygrodzenia dla pieszych, czy nieprawidłowe ustawienie znaków pionowych.

Pełen raport NIK-u->

Źródło: NIK

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • kaols 2016-07-22 13:14:31 178.36.*.*
    Ciekawe jak tym razem będą się bronić ratuszowe twardogłowy. Ulubionym tłumaczeniem przecież było "to jest zgodne z prawem" (gdy działania były chore) lub "ustawa tego nie nakazuje" (gdy padały propozycje lepszych rozwiązań).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Mariaanna 2016-07-22 10:45:01 91.94.*.*
    No to nieźle. Nieładnie Prezydencie, jeśli już NIK oficjalnie krytykuje zarządzanie drogami i odpowiedzialnością za to, to ma Pan kłopot.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Marian Paździoch 2016-07-22 10:24:49 82.139.*.*
    Haha! Teraz należy policzyć, ile po ostatnich przeróbkach Olsztyna stracił czasu i nadal będzie tracił na skrzyżowaniach oczekując na zielone światełko, ponoć czas to pieniądz, a stoją i oczekują w nieskończoność piesi i kierowcy. Jak samochody oczekujące na światłach grubo ponad 5 min. trują okoliczne powietrze. Za to wszystko jest odpowiedzialna jedna mądra głowa? No to pięknie...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
  • krzroy 2016-07-22 09:13:57 81.190.*.*
    cytat: "Niezgodne z prawem było więc delegowanie tych kompetencji dyrektorowi ZDZiT". Jest to wyłączna kompetencja prezydenta Olsztyna, który naruszając prawo zdjął z siebie z wygodnictwa czy lenistwa ten obowiązek. Tak czy inaczej naruszył prawo. Czekamy teraz na działania prokuratury i sądu, bo miejscem dla przestępców jest więzienie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3

www.autoczescionline24.pl