Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2015-01-07 10:17
Ostatnia aktualizacja 2015-01-16 13:07

ck

Zanieczyszczenie środowiska wyczytamy z... poroża jeleni

Naukowiec z olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN prof. dr hab. Zygmunt Giżejewski,  przebadał poroża jeleni, aby sprawdzić jak wyglądało zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi na przestrzeni ostatnich 60 lat. Zobacz ciekawe badania olsztyńskiego naukowca.

reklama

Otrzymane rezultaty badań przeprowadzonych przez prof. Giżejewskiego z olsztyńskiego instytutu pozwalają określić jakie działania człowieka i zjawiska zachodzące w przyrodzie miały największy wpływ na uwalnianie związków toksycznych do środowiska na przestrzeni lat.Populacja ludzi liczy już ponad 7 mld i ciągle wzrasta. Wraz z nią postępuje rozwój wielu technologii przemysłowych, których produktem ubocznym są zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich emitowanych do środowiska, które następnie są kumulowane w tkankach roślin i zwierząt. W efekcie wszyscy mamy w sobie pewne ilości metali ciężkich, które są silnie rakotwórcze i powodują szybsze starzenie się.

Badania nad stężeniami pierwiastków toksycznych w mięśniach zwierząt w Polsce wykazały, iż w porównaniu ze zwierzętami domowymi,  większe ilości tych pierwiastków występują u zwierząt łownych, np. jeleniowatych.

W związku z tym, że badania koncentracji poszczególnych metali ciężkich w środowisku dotyczyły określonych lat z przeszłości, nieocenionym materiałem badawczym okazały się próbki pobrane z poroży jeleni szlachetnych, które są co roku zrzucane i nakładane.

Analizując wyniki zauważalne są spadki ilości ołowiu wynikające np. z wycofania benzyny ołowiowej i pojawienia się katalizatorów, ale także niepokojące zwyżki związków arsenu, kadmu i rtęci wynikające z wprowadzenia na rynek insektycydów, pestycydów, herbicydów, czy też emisji toksycznych gazów przemysłowych.

Wykryto również 70-krotnie wyższe stężenie arsenu w kopalnych porożach reniferów, pochodzącego z wybuchu superwulkanu (ok. 11 000 lat p.n.e.), którego kraterem jest obecnie jezioro Laacher See w Niemczech.

 

Prof. Zygmunt Giżejewski

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności

PAN Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl