Dziś jest: 17.05.2024
Imieniny: Paschalisa, Sławomira
Data dodania: 2011-11-10 13:06

Iwona Starczewska

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo na drodze

Jak co roku pierwsze przymrozki na drodze oznaczają większą ilość kolizji i wypadków drogowych. Gdy spadnie pierwszy śnieg, niektórzy kierowcy dopiero przypominają sobie o zmianie opon. Taka tendencja utrzymuje się od kilku już lat i pewnie będzie tak w dalszym ciągu, chyba że... sami zadbamy o nasze bezpieczeństwo stosując się do poniższych rad.

reklama

Szybko zapadający zmrok, trudne warunki drogowe, spowodowane opadami śniegu, czy oblodzonymi drogami sprzyjają powstawaniu kolizji i wypadków drogowych. Jednak zanim do nich dojdzie, sami powinniśmy pomyśleć o tym, jak zmniejszyć ryzyko spowodowania niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Prędkość, jaka latem przy suchej nawierzchni była odpowiednia, już teraz może okazać się zbyt duża. Jeszcze do niedawna mokra nawierzchnia, może po chwili zmienić się w miejscowe oblodzenie, które nawet przy niewielkiej prędkości staje się śmiertelnym zagrożeniem. Chcąc zwolnić, czy zatrzymać pojazd warto ograniczyć używanie pedału hamulca, a starać się wytracać prędkość hamując silnikiem. Taki sposób hamowania jest o wiele skuteczniejszy zimą i niemalże zupełnie eliminuje możliwość „wpadnięcia” auta w poślizg.

Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe. Dobrze dobrane do warunków atmosferycznych opony na pewno zaprocentują naszym bezpieczeństwem, a wydane na nie pieniądze zapewnią nam spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy w zakrętach i dojeżdżania do skrzyżowań po oblodzonej drodze. Opony zimowe uchronią nas przed poślizgiem podczas niejednego manewru na drodze i zapewnią lepszą przyczepność naszych samochodów do drogi.

Jadąc za innym samochodem pamiętajmy o bezpiecznej odległości, która potrzebna nam będzie w sytuacji gwałtownego hamowania. Aby zatrzymać samochód na śliskiej nawierzchni, nie wystarczy nam tyle miejsca co latem. Droga hamowania może wydłużyć się nawet dwukrotnie.


Zanim rozpoczniemy jazdę, zawsze starajmy się właściwie przygotować swój samochód do drogi. Jazda z zamarzniętą szybą, przez którą niewiele widać, może zakończyć się w przydrożnym rowie. Bardzo ważnym elementem przygotowania samochodu do zimy jest sprawdzenie stanu akumulatora. Gdy nie jest on w najlepszej kondycji, warto wymienić go na nowy, gdyż może nam odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiedniej chwili. Innym, nieco mniej kosztownym zabezpieczeniem się przed przymusowym postojem z powodu awarii akumulatora jest zakup przewodów rozruchowych.

Warto pamiętać o tych kilku zasadach, a być może podróż późną jesienią i zimą samochodem zamiast stresu, sprawi nam i naszym bliskim sporo przyjemności, a co najważniejsze bezpiecznie dotrzemy do celu.

Źródło: KWP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl