Dziś jest: 22.05.2024
Imieniny: Heleny, Ryty, Wiesławy
Data dodania: 2022-01-14 08:29

Redakcja

Wysyłasz rower, gitarę lub szafę? Sposoby na zabezpieczenie nietypowych i dużych przedmiotów

Przygotowanie rzeczy do wysyłki często może przysporzyć pewnych kłopotów, które jednak zazwyczaj rozwiązujemy kupując odpowiednie pudełka, torby i artykuły do pakowania. Co jednak zrobić w przypadku konieczności zapakowania nietypowego towaru? Jak zabezpieczać rzeczy o nieregularnym kształcie lub dużych gabarytach? Czy istnieją jakieś sposoby na ułatwienie sobie procesu przygotowywania takiej paczki?

reklama

Jak zapakować nietypowy przedmiot - lista przydatnych artykułów

Przygotowując się do wysyłki przedmiotów o nietypowych kształtach i dużych wymiarach musimy zrezygnować z gotowych rozwiązań. Warto natomiast wyposażyć się w większy zapas materiałów przydatnych do pakowania, najlepiej w formie rolki. W ten sposób można kupić sporą ilość metrów bieżących papieru pakowego, folii bąbelkowej oraz folii stretch. Nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości taśmy pakowej, która pozwoli na zabezpieczenie całości przed samoczynnym odpakowaniem się.

Podczas pakowania dowolnych przedmiotów, niezależnie od ich wymiarów, najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej ochrony na czas transportu, przenoszenia lub przechowywania,. Należy także pamiętać o pewnych limitach gabarytów, które mogą mieć niektórzy przewoźnicy i firmy kurierskie - czasami niezbędne okazuje się rozmontowanie większych rzeczy.

Paczka z gitarą - co zrobić, by odbiorca mógł na niej zagrać?

Gitara jest dobrym przykładem przedmiotu, który może sprawić problemy w zapakowaniu. Najlepiej, aby wysyłka tego sporego i zarazem delikatnego instrumentu odbyła się w dedykowanym, sztywnym pokrowcu na gitarę. To najlepsze zabezpieczenie sprzętu, które i tak warto dodatkowo owinąć folią, by nie zniszczyć samego pokrowca, który także jest dość kosztowny. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do odpowiedniego etui na instrument?

W celu wysyłki gitary najlepiej przygotować odpowiedni duży karton lub sporych rozmiarów arkusz grubej tektury. Te wytrzymałe i sztywne materiały posłużą jako zewnętrzne opakowanie gitary. Ważne, by elementy gitary nie wystawały poza obrys tekturowego zabezpieczenia, gdyż te fragmenty mogłyby ulec uszkodzeniu. Ze względu na bardzo precyzyjną konstrukcję z użyciem wielu warstw drewna, naprawa pękniętego lub złamanego elementu gitary byłaby albo niemożliwa, albo bardzo kosztowna. Dlatego przed umieszczeniem w kartonie (lub otoczeniu arkuszem kartonu) warto dodatkowo zabezpieczyć gitarę folią bąbelkową. Więcej warstw trzeba umieścić wokół główki gitary, gdyż zawiera dość delikatne elementy mocujące struny (klucze).

Gitarę zawiniętą w folię bąbelkową osłaniamy tekturą, a całość owijamy mocno przylegającą folią stretch. Taki pakunek warto kilkukrotnie zabezpieczyć taśmą pakową, i dodatkowo okleić naklejkami “delikatne”.

Wiele osób zaleca zdjęcie lub poluzowanie strun i pręta regulującego gryf instrumentu. Te działania mogą pomóc gitarze przetrwać transport, gdyż jej cała konstrukcja jest znacznie mniej naprężona, przez co zyskuje pewną elastyczność. Minusem może być rozregulowanie instrumentu, które może nastąpić także po prostu podczas transportu - na przykład pod wpływem niskiej temperatury. Warto więc skonsultować takie działania z odbiorcą paczki.

Pakowanie roweru - czy warto go rozkręcić na mniejsze części?

W przeciwieństwie do wspomnianego w poprzednim akapicie instrumentu, rower można w dość prosty sposób rozkręcić, uzyskując tym samym kilka mniejszych elementów. Rower posiada jednak dużą liczbę ruchomych części i mechanizmów, które trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć.

Najlepiej zacząć od odkręcenia kół, choć można także zdemontować kierownicę i siodełko. To najbardziej wysunięte w różnych kierunkach elementy roweru, a ich demontaż pozwoli na stworzenie dość kompaktowej, zwartej paczki. Pamiętajmy, by każdy odkręcony element roweru osobno zabezpieczyć, najlepiej owijając go folią bąbelkową. Dzięki temu poszczególne elementy nie będą obijać się o siebie nawzajem w transporcie. Tak, jak w przypadku główki gitary, warto dodatkowo zabezpieczyć te elementy roweru, które są najbardziej delikatne (przerzutki, napęd, hamulce, manetki) i znajdują się na skraju pakunku (elementy, w do których mocowane są koła, pedały).

Warto tak zaplanować końcowy kształt przesyłki, aby miałą jak najmniejszy rozmiar, a delikatne elementy nie stykały się ze sobą. Całość warto dodatkowo zabezpieczyć arkuszami kartonu lub grubej tektury i zawinąć w folię stretch, która dodatkowo ochroni rower przed wilgocią.

Transport szafy, kanapy i dużych mebli - jak je zabezpieczyć?

Duże meble zawsze stanowią spory problem podczas transportu. Najwięcej problemów może sprawiać ich duża waga oraz spore gabaryty. Jeżeli to możliwe, warto zdemontować ruchome elementy mebli, na przykład półki, odstające nóżki lub kółka. Dodatkowo można odkręcić drzwiczki, szczególnie gdy są wyposażone w szybkę lub są wykończone w inny delikatny sposób. Zdemontowane elementy mebla warto dodatkowo zabezpieczyć, na przykład używając folii bąbelkowej. Warto, by każda część była zwinięta osobno, dzięki temu unikniemy ich wzajemnego poobijania. Folii bąbelkowej nie warto żałować w przypadku elementów wykonanych ze szkła.

Jeżeli odkręcone fragmenty mebla sporo ważą, warto rozważyć zapakowanie mebla w formie dwóch lub więcej paczek - znacznie ułatwi to ich transport. Ciężkie paczki są dużo bardziej narażone na upadek, a jego skutki mogą być znacznie gorsze, niż w przypadku lekkich rzeczy.

Jeśli zapakowany mebel posiada wytrzymałe miejsca, za które można go bezpiecznie podnieść, możemy je dodatkowo oznaczyć, by były widoczne także po zapakowaniu go. Bardziej delikatne meble, a także te narażone na zarysowanie (na przykład drewniane) trzeba dodatkowo od zewnątrz owinąć i folią bąbelkową, i folią stretch. Można też użyć większych arkuszy tektury lub kartonu (można rozłożyć pudełko do płaskiej formy) i użyć ich jako zewnętrznej osłony. Jeżeli materiał, z którego wykonano przedmiot, jest wytrzymalszy, można użyć zwykłej folii stretch.

Jak zabezpieczyć przedmioty o ostrych krawędziach?

Czasami ciężko znaleźć opakowanie dla niektórych przedmiotów ze względu na ich nieregularny kształt i ostre krawędzie. Świetnie się wtedy sprawdza folia polietylenowa, która jest zarazem wytrzymała i rozciągliwa, dzięki czemu trudno ją przebić lub rozerwać. Z tego typu folii wykonane są folia stretch i folia bąbelkowa. Każda z nich posiada nieco odmienne zastosowanie, a kompletną ochronę można uzyskać stosując obie jednocześnie.

Folia bąbelkowa zapewnia amortyzację wszelkich wstrząsów i uderzeń,, które mogą pojawiać się podczas transportu paczki. Folia stretch służy natomiast jako świetne opakowanie dla paczki - kilka warstw zapewnia odpowiednią szczelność, przez co zawartość jest dobrze chroniona przed wilgocią. Produkty lub paczki zabezpieczone folią zyskują estetyczny wygląd, a zawartość jest również chroniona przed zarysowaniem, promieniami UV, skrajnymi temperaturami i są ukryte przed postronnymi osobami. Z tego względu w przypadku nietypowych przedmiotów najlepiej użyć właśnie folii PE w rolce.

Artykuł sponsorowany

Galeria
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone

www.autoczescionline24.pl