Wystawa nabytków w Muzeum Warmii i Mazur

Ostatnia aktualizacja 2014-02-09 15:49:04, kru
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Wystawa nabytków w Muzeum Warmii i Mazur
Fot. M.in. te unikatowe zdjęcia olsztyńskiego stadionu można zobaczyć podczas wystawy nabytków w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.<br/> Łukasz Kozłowski / olsztyn.com.pl

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie od dziś aż do 6 kwietnia można podziwiać wystawę muzealiów zakonserwowanych, zakupionych i ofiarowanych w 2013 roku.

Już po raz dwudziesty w Muzeum Warmii i Mazur prezentowana jest ekspozycja nowych, muzealnych nabytków. "Są to darowizny oraz te przedmioty, które wróciły po konserwacji. Większość z przedmiotów mamy dzięki łaskawości darczyńców, którzy nie wyrzucali na śmietnik tylko przechowywali rzeczy, aby przynieść do muzeum" - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Choć to jubileusz, nie zaplanowano szczególnego świętowania. Jedną ze zmian może być fakt, iż otwarcie wystawy nie odbyło się, jak to bywało zazwyczaj, w Salach Kopernikowskich, a w części barokowej zamku. Drugim aspektem jest czas trwania wystawy o którym mówi dyrektor muzeum: "Przez kilka ostatnich lat była to tylko 'niedziela nabytków'. Stwierdziliśmy jednak, że są to tak fantastyczne i ciekawe obiekty, że szkoda, aby były dostępne tylko przez jeden dzień. Wystawa będzie trwać dwa miesiące (do 6 kwietnia - dop. autor). Dziś wszyscy nasi opiekunowie zbiorów - z działów do których trafiły - dokonają ich krótkich prezentacji."

W trakcie wystawy zaplanowano prezentacje nabytków:

Andrzej Rzempołuch: Hiszpańska pustelnia cesarza Karola V
Iwona Beata Kluk: Ninus - mityczny założyciel Niniwy
Grażyna Prusińska: "Kucanie w pozycji nachylonej jedno ku drugiemu"
Kacper Martyka: "Szczęśliwa trzynastka" albo co ucieszyło archeologów w roku ubiegłym?
Małgorzata Kumorowicz: Medale Mennicy Państwowej z kolekcji Andrzeja Barzyka
Andrzej Symonowicz: "Wystrzałowe" dary
Małgorzata Okulicz: Ale to już było... moda damska
dr Małgorzata Gałęziowska: "Dokumenty i fotografie jako nośniki pamięci społecznej" oraz "Radio i projektor - czy to już prehistoria?"
Elżbieta Kaczmarek: Tkactwo dawniej i dziś
Elżbieta Tomczonek: Ryszard Czerniewski - fotografia reportażowa
Małgorzata Strzyżewska: Z archiwum Juliusza Malewskiego (1899-1981)
Danuta Syrwid: Wydawnictwo jubileuszowe "Gazety Olsztyńskiej" z 1936 r.
Barbara Michalska: Zapisane w pamiętnikach

Marian Szymkiewicz: Duże ptaki - starzy i nowi mieszkańcy Warmii i Mazur

Źródło: własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.