Wystawa „Dzieje złotego” w Olsztynie

Data dodania: 2019-06-27 14:30:00, kac
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Wystawa „Dzieje złotego” w Olsztynie
Wystawa "Dzieje złotego" na pl. Dunikowskiego
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek na pl. Dunikowskiego w centrum miasta stanęła intrygująca instalacja w kształcie koła. Jak się okazało, w tym miejscu Narodowy Bank Polski już w piątek otworzy wystawę o dziejach najnowszej polskiej waluty.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, ekspozycja będzie czasowa.

Jest to wystawa plenerowa „Dzieje złotego”, która została organizowana przez NBP. Ma stać do końca lipca – poinformował nas Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Przygotowana ekspozycja, która ma zostać oficjalnie otwarta w piątek, związana jest ze stuleciem nazwy naszej waluty. Organizatorzy zastosowali w kompozycji oś czasu, gdzie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia polityczne i gospodarcze, które miały bezpośredni lub pośredni wpływ na kondycję pieniądza.

Przypomnijmy, że 28 lutego 1919 roku zapowiedziano wprowadzenie do obiegu złotego jako oficjalnej polskiej waluty. Co prawda nowa waluta ostatecznie weszła na rynek w 1924 roku, to jednak 1919 rok traktuje się jako wyjątkowy z uwagi na nadanie jej nazwy.

Olsztyn jest piątym miastem w Polsce, w którym można odwiedzić wystawę „Dzieje złotego”. Ekspozycja była do tej pory dostępna w Krakowie, Katowicach, Rzeszowie i Lublinie. Następnie pojedzie do Poznania, Łodzi i Gdańska.

Źródło: własne / Polskizloty1919-2019.pl/

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • curwer ecu 2019-06-29 14:53:45
    Ja też tam byłem ale okazało się że to nie jest toi-tojka.
    Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
  • W. 2019-06-28 14:04:53
    Wystawa... dobre! Byłem, widziałem. Jakiś barak, a nawet nie. Do wystawy to temu daleko.
    Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.