Dziś jest: 01.11.2024
Imieniny:
Data dodania: 2019-11-28 14:03

Redakcja

Wścieklizna u psa. Jak ją rozpoznać?

Wścieklizna u psa. Jak ją rozpoznać?
Pies
Fot. Materiał Partnera

Wścieklizna wciąż pozostaje jedną z tych chorób, na które współczesna medycyna wciąż nie opracowała skutecznego leku. Na domiar złego, jeśli już dojdzie do zakażenia i wystąpią pierwsze objawy, nieuchronnie prowadzi do śmierci. Podatne są na nie wszystkie ssaki – od myszy, szczurów i nietoperzy, przez koty, psy czy króliki, kończąc zaś na ludziach. Wprowadzenie obowiązku szczepienia zwierząt domowych w naszym kraju przyczyniło się wprawdzie do niemal całkowitego wyeliminowania tego problemu wśród psów i kotów, jednak nadal zdarzają się przypadku zarażeń wśród zwierzaków żyjących dziko – na przykład bezdomnych kotów, nietoperzy lub szczurów.

reklama
  1. Jak rozprzestrzenia się wścieklizna?

  2. Objawy wścieklizny u psa lub kota

  3. Wścieklizna – jak przebiega u psa?

Kolejny problem to fakt, że nie wszyscy właściciele psów i kotów pamiętają o zaszczepieniu swoich pupili. Czasami jest to wynik zwykłego roztargnienia, innym razem zaś lekceważenia bezpieczeństwa swojego oraz innych. Warto więc poznać objawy wścieklizny oraz dowiedzieć się, co należy zrobić, gdy zauważymy je u jakiegokolwiek psa czy kota.

Jak rozprzestrzenia się wścieklizna?

Wścieklizna, jak już wspomnieliśmy, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób dotykających ssaki. Zazwyczaj do zarażenia nią dochodzi w wyniku ugryzienia przez zainfekowane zwierzę. O te zresztą nietrudno, bo osobniki zarażone wścieklizną mają tendencję do agresywnych zachowań. Najczęściej ofiarami wścieklizny padają jenoty, lisy i nietoperze. Działania podejmowane przez polskie służby w znacznej mierze ograniczyły skalę problemu, jednak nadal nie udaje się całkowicie go zlikwidować – głównie ze względu na to, że do naszego kraju wciąż przenikają osobniki zza wschodniej granicy, gdzie programy zapobiegania tej chorobie nie są skuteczne lub w ogóle nie działają.

Objawy wścieklizny u psa lub kota

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych ze wścieklizną jest też fakt, że okres intubacji wirusa jest dość długi. Wynosi on minimum 3 tygodnie, choć w niektórych przypadkach pierwsze objawy pojawiają się dopiero po 24 tygodniach od zarażenia. Zazwyczaj jednak można zauważyć je po około 8 tygodniach. To, ile czasu upływa od ugryzienia do wystąpienia pierwszym symptomów, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze są:

  • jego wiek;

  • miejsce ugryzienia oraz jego głębokości;

  • ilości wirusów, które przeniknęły do organizmu;

  • ich odmiany;

  • tego, co wydarzyło się po zainfekowaniu.

Wścieklizna – jak przebiega u psa?

Przebieg choroby składa się z kilku następujących po sobie etapów. Związane są z nimi konkretne objawy wścieklizny u psa:

  1. faza zwiastunowa: trwa zwykle nie dłużej niż trzech dni. Na typ etapie nasz pupil staje się nerwowy, może przejawiać oznaki nieufności (nawet wobec członków rodziny), reaguje pokazywaniem zębów i chowa się w kątach. Widać też, ze rana po ugryzieniu jest bolesna lub tkliwa;

  2. faza szałowa: długość tej fazy nie przekracza tygodnia. Pies jest nadpobudliwy i agresywnie reaguje nawet na niewinne bodźce. Poza tym wyje i wygląda, jakby łapał nieistniejące, latające w powietrzu muchy. Nasz pupil może też wykazywać oznaki zdeformowanego apetytu, jedząc wszystko, co napotka. Poza tym pojawiają się pierwsze epizody padaczkowe, które rozwiną się jeszcze bardziej w ostatniej fazie choroby;

  3. faza porażenia: trwa od 2 do 4 dni, podczas których pies ma problemy z oddychaniem, połykaniem i utrzymaniem żuchwy w odpowiedniej pozycji. Zmienia się jego głos, co jest wynikiem zaburzeń w pracy krtani. Na tym etapie czworonóg zapada w śpiączkę, ma drgawki i mocno się ślini. Faza ta kończy się jego śmiercią, zwykle poprzedzoną bolesną i długą agonią.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl