Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2019-07-16 08:50

Cezary Kapłon

Wrocław lepiej zadba o miejskie drzewa. Jak sytuacja wygląda w Olsztynie?

Wrocław lepiej zadba o miejskie drzewa. Jak sytuacja wygląda w Olsztynie?
Drzewa zabezpieczone podczas budowy w Olsztynie
Fot. UW Olsztyn

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło graficzne wskazówki dla wykonawców, jak dbać o drzewa przy pracach budowlanych. Ma to ułatwiać dbaniu o nie i zapobiegać ich uszkodzeniom a w konsekwencji wycince. Czy w Olsztynie, zwanym miastem-ogrodem, podobny system jest realny?

reklama

Wrocław wprowadził „Karty informacyjne do standardu ochrony drzew w inwestycjach”. To właśnie dzięki takiemu zabiegowi, drzewa mają być lepiej chronione podczas robót budowlanych. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Zarząd Zieleni Miejskiej w parku Czarna Woda na os. Swojczyce tworzy ścieżkę spacerową. Roboty budowlane prowadzone są w trudnych warunkach – jest tam wąsko, a teren jest niezwykle zadrzewiony. Specjalnie dla tego projektu sporządzono Plan Ochrony Drzew, a inwestor zapewnił nadzór ornitologiczny i dendrologiczny.

Standard ochrony drzew ma obowiązywać przy wszystkich pracach budowlanych na terenie Wrocławia. Na karcie znajdują się informacje związane z prawidłową ochroną drzew w trakcie robót budowlanych, m.in. jak powinno się zabezpieczać drzewa lub w jaki sposób prowadzić prace, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. W dodatku informują w jaki sposób prowadzić monitoring drzewostanu czy dbać o poszczególne części pojedynczych drzew. Są na niej wypisane także złe praktyki postępowania z zielenią oraz omówienie konsekwencji zaniedbań.

Czy podobny system mógłby sprawdzić się w Olsztynie, czyli mieście, które przecież słynie lub słynęło z pięknej miejskiej zieleni? O to postanowiliśmy zapytać miejskich radnych.

– Podoba mi się ten pomysł z tego względu, że drzewa powinny być w mieście na wagę złota. Rozmawiam z mieszkańcami, którzy oburzeni mówili, że w ramach przebudowy ul. Partyzantów wycięto stare drzewa. A przecież dorosły drzewostan to ochrona przed skutkami atmosferycznymi. Myślę, że ten pomysł można by było z powodzeniem wdrożyć w Olsztynie – powiedziała radna Nelly Antosz z Klubu Radnych Demokratyczny Olsztyn.

Innego zdania był Zbigniew Dąbkowski, który uważa, że inwestorzy powinni trzymać się przepisów, których należałoby lepiej respektować.

– Przepisy trzeba egzekwować, rzetelnie podejść do tematu i karać tych, którzy do nich się nie stosują. Nie widzę sensu w tym, aby wprowadzać kolejne oznaczenia i przepisy. Każdy inwestor powinien znać te, które obowiązują – tłumaczył nam Zbigniew Dąbkowski z Klubu Radnych Demokratyczny Olsztyn.

Zdania jak widać są mocno podzielone. A wydaje się, że drzewa akurat nie są ostatnio tematem zbyt głośno poruszanym na forum rady miasta.

A jak sytuacja wygląda w stolicy Warmii? W tym celu skontaktowaliśmy się z ratuszem.

– W Olsztynie przy każdym przetargu wprowadzamy wytyczne, które opisują jak chronić drzewa, jak zabezpieczyć je przed negatywnymi skutkami robót, jakie technologie prac zastosować, by roślinność jak najmniej ucierpiała, np. drzewa są obkładane ekranami z desek. Takie zabezpieczenie jest wytrzymałe na uderzenia i skutecznie chroni drzewa na placu budowy przed poranieniem. Zaznaczę, że każda inwestycja ma swoją specyfikę i za każdym razem indywidualnie rozpatrujemy jakie zabezpieczenia powinny być zastosowane – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • engineer 2019-07-16 09:10:43 95.160.*.*
    Czego oczekujecie od Olsztyna, w którym zezwolono na budowę blokowisk pod wieżą telewizyjną? Podczas komuny już wiedzieli, aby tam się nie budować ze względu na szkodliwość silnego pola elektromagnetycznego. Ludzie będą powoli się tam smażyli, a za 15-20 lat nowotwory ich dopadną. Oczywiscie winnych budowy blokowisk nie będzie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1

www.autoczescionline24.pl