''Wrastanie''. Interaktywna wystawa w centrum Olsztyna [ZDJĘCIA]

Data dodania: 2018-08-12 14:08:29, kru
Ostatnia aktualizacja 2018-08-13 13:17:35
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
''Wrastanie''. Interaktywna wystawa w centrum Olsztyna [ZDJĘCIA]
Wystawa "Wrastanie" na pl. Dunikowskiego w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces ''wrastania'' powojennych mieszkańców w ''nową'' Polskę, o którym opowiada wystawa, która od piątku jest dostępna na pl. Dunikowskiego w Olsztynie.

- Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie  na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski - informuje  Jerzy Kiełbik z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.

- Myślę, że na Warmii i Mazurach jest to temat bardzo istotny w pamięci zbiorowej - powiedział z kolei w piątkowe popołudnie, podczas otwarcia wystawy, Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, która jest inicjatorem "objazdowej" ekspozycji.

Wystawa na placu Dunikowskiego w Olsztynie zajmuje powierzchnię 200 m2 i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ekspozycja ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi do niej niejako jak do labiryntu. Na wystawie jest dostępnych ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii.

W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 22 sierpnia także wieczorami, bowiem eksponaty są oświetlone. Wystawa objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego?

  • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA, PO, PSL, SLD, .N, ZIELONI
  • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
  • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15
  • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS
  • + KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
  • + KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.