Ważny trening Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Ostatnia aktualizacja 2017-07-17 09:59:32, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Ważny trening Batalionowej Grupy Bojowej NATO
Fot. Ppłk Szczepan GŁUSZCZAK

W warmińsko-mazurskim odbywał się trening Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej w okolicy Orzysza. Ćwiczeniami kierował dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński, pod którego podlega grupa.  

Głównym celem niedzielnego treningu było sprawdzenie gotowości pododdziałów sojuszniczych do wykonania marszu w wyznaczonym terenie oraz zapoznanie się z charakterystyką dróg i ukształtowaniem terenu.

Wydzielone pododdziały natowskiego eFP wykonywały przemieszczenie po wyznaczonych drogach w północno-wschodniej Polsce. Działaniami kierował dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński, pod którego podlega Batalionowa Grupa Bojowa. Działania pododdziałów NATO wcześniej zostały uzgodnione z władzami administracji publicznej. Były także wspierane przez Policję i Żandarmerię Wojskową.

Wnioski z treningu posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami NATO i terenowymi organami administracji publicznej oraz pozwolą lepiej przygotować pododdziały do działań obronnych, a także do wrześniowego ćwiczenia DRAGON-17.

Przypomnijmy, państwem ramowym grupy batalionowej w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi Wielka Brytania i Rumunia. Wojska sojusznicze stacjonują we wschodniej Polsce w okolicach Orzysza.

Amerykański kontyngent w eFP to ponad 800 żołnierzy 2 Batalionu 2 Pułku Kawalerii. Kontyngent ten stanowi trzon „polskiej” wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP. Całość grupy dopełniają żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Grupa ta współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizyjne sformowane w Elblągu.

Polska pełni szczególną rolę w realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie. Siły Zbrojne RP delegują pododdział pancerny do formowanej przez Kanadę wielonarodowej batalionowej grupy bojowej na Łotwie oraz kontyngent wojskowy podporządkowany Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód w Rumunii. Polska jest więc jedynym państwem naszego regionu, które gości siły NATO na swoim terytorium, a jednocześnie wspiera swoimi oddziałami obecność Sojuszu na flance wschodniej i południowej aktywnie przyczyniając się do realizacji postanowień szczytu.

Źródło: 15bz.wp.mil.pl/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze