Ważna inwestycja drogowa na styku Olsztyna, Jonkowa i Gietrzwałdu. Skanska zeszła z ceny

Ostatnia aktualizacja 2017-07-17 09:32:19, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Ważna inwestycja drogowa na styku Olsztyna, Jonkowa i Gietrzwałdu. Skanska zeszła z ceny

Miasto wybrało wykonawcę budowy sieci ulic na styku trzech gmin. Co ciekawe, ulicę Gościnną, Kresową, Wołodyjowskiego, Żurawią i Perkoza wybuduje za około 44 mln złotych firma Skanska, która w pierwszym, unieważnionym przetargu, zaproponowała wykonanie zadania za 52 mln złotych.  

Przetarg na realizację ulicy Gościnnej, Kresowej, Wołodyjowskiego, Żurawiej i Perkoza na styku gminy Olsztyn, Gietrzwałd i Jonkowo został ogłoszony po tym, jak miasto otrzymało dotację na realizację tych inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego lata 2014-2020. 

Budowa dróg miała nie tylko ułatwić komunikację pomiędzy gminami, ale również stać się częścią dojazdu do obwodnicy Olsztyna.

Koszt inwestycji szacowano na około 40 mln złotych z czego dotacja wyniosła niemal 30 mln złotych. Niestety okazało się, że oferty, które wpłynęły od wykonawców znacznie przekroczyły szacowaną wartość inwestycji. Skanska wyceniła pracę na 52 mln złotych zaś Strabag na 54 mln złotych

Miasto unieważniło więc przetarg, a urzędnicy postanowili podzielić zadanie na mniejsze odcinki realizacyjne, dzięki czemu każde zadanie mógłby wykonać inny podmiot, co pozwoliłoby z kolei na osiągnięcie niższej ceny.

Okazuje się jednak, że przetarg wygrała jedna firma – Skanska, która wykona całe zadanie. Co ciekawe, firma postanowiła zejść z ceny zaproponowanej w pierwszym przetargu. W drugim przetargu Skanska zobowiązała się do wykonania zadania za około 44 mln złotych.

- To nie jest mało, ale też i znaczenie tego przedsięwzięcia drogowego dla odciążenia zachodniej części miasta jest niebagatelne – i mam nadzieję, że jego dobroczynne skutki wkrótce wszyscy odczujemy – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Inwestycja obejmuje budowę i przebudowę dróg o łącznej długości blisko 7,5 kilometra, budowę ciągów pieszych i rowerowych, zatok autobusowych, skrzyżowań, oświetlenia, odwodnienia i zagospodarowanie zieleni.

W ramach projektu wybudowane zostaną: droga gminna nr 158017N od granic Olsztyna do skrzyżowania z DK16 (Gietrzwałd), ul. Perkoza (Olsztyn); odcinek ul. Żurawiej od ul. Czarnieckiego do skrzyżowania ul. Cyranki i Perkoza w Olsztynie (Olsztyn); droga gminna nr 1507016N od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 527 do ul. Gościnnej, ul. Gościnna (Jonkowo), ul. Kresowa, ul. Wołodyjowskiego (Olsztyn).

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze